روحانی: ایران سوییس نیست که با امضای صد هزار نفر، رفراندوم برگزار شود | ایران اینترنشنال

روحانی: ایران سوییس نیست که با امضای صد هزار نفر، رفراندوم برگزار شود

 

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ ضمن اشاره به اصل ۵۹ قانون اساسی درباره مراجعه به آرای عمومی، گفت ایران سوییس نیست که با امضای صد هزار نفر از  مردم، رفراندوم در آن برگزار شود.

روحانی روز چهارشنبه ۱۱ فروردین‌ماه در جلسه هیات دولت اشاره کرد: «من از رییس‌جمهور سوییس در این باره پرسیدم، گفت ما هیچ مشکلی نداریم و سالی چندبار برای مسائل کوچک و بزرگ همه‌پرسی برگزار می‌کنیم. البته ما مثل آن‌ها نیستیم.»

او افزود: «ایران سوییس نیست که اگر ١٠٠ هزار نفر نامه‌ای امضا کنند، دولت مجبور شود رفراندوم برگزار کند.»

رییس‌جمهور در عین حال به برگزاری انتخابات و همه‌پرسی اشاره و اضافه کرد: «برای مسائل کشور راه حلی جز اصل ۵٩ قانون اساسی وجود ندارد، قانون اساسی با رای مردم تثبیت شد، قانون اساسی تجدید شده با همه با پرسی و رفراندوم انجام شد.»

او همچنین در زمینه بی‌اهمیت شدن انتخابات در نظر مردم ابراز نگرانی کرد.

روحانی پیش از این هم چند بار دیگر بر برگزاری رفراندوم تاکید کرده بود، با این حال دولت او اقدامی در این زمینه انجام نداد. از سویی نیز سخنگوی شورای نگهبان سخنان روحانی در این زمینه را «کارشناسی‌نشده» عنوان کرده بود.

رییس‌جمهور ایران در ادامه سخنانش به شیوع ویروس کرونا و ضرورت پیش بردن برنامه واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: «چرا یک ایرانی برای زدن واکسن به کشور دیگر برود؟ از روز شنبه هفته جاری هر بخش خصوصی می‌تواند با ارز نیمایی واکسن وارد کند.»

روحانی در این زمینه اضافه کرد: «واکسن دولتی براساس سند ملی واکسیناسیون به صورت مجانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد، با واردات واکسن توسط بخش خصوصی هم مشکلی نداریم.»

واگذاری واردات واکسن به بخش خصوصی در پی تشدید بحران کرونا و شرایط اضطراری با اختصاص ارز از سوی بانک مرکزی در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این ده‌ها پرونده‌ مفاسد اقتصادی برای دریافت‌کنندگان این ارزها توسط دستگاه قضایی تشکیل شده است.

همچنین طی سال‌های گذشته مقام‌های وزارت بهداشت رسما تایید کردند که در جریان واردات کالاهای بهداشتی و اساسی مورد نیاز شهروندان در زمان تحریم‌ها، دریافت‌کنندگان ارز دولتی تخلف‌هایی از جمله واردات کالاهایی دیگر، مانند کاغذ سیگار و توتون، داشته‌اند. 

تازه چه خبر؟
ارتش اسرائیل با صدور بیانیه‌ای از حمله جنگنده‌های این کشور به چند مجتمع نظامی حماس در خان یونس و غزه خبر داد. بنابراین اعلامیه، حملات اسرائیل در پاسخ...More
دونالد ترامپ قصد دارد شرکت در اولین تجمعات حامیانش پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌ خود را طی دو هفته آینده از اوهایو و فلوریدا آغاز کند. نشریه یو.اس...More
مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، «جونتینت»، سالروز لغو برده‌داری در ایالات متحده، در ۱۹ ژوئن، ۲۹ خرداد...More
جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ خردادماه، به‌طور رسمی توماس نایدس، معاون سابق وزیر خارجه در زمان دولت باراک اوباما، را به‌عنوان نامزد...More
دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان گفت که با ادامه خاموشی‌ها و قطع برق در بخش صنعت، برای ژنراتور بازار سیاه تشکیل شده است. امیرمهدی مرادی، دبیر انجمن...More