روحانی: اگر اراده کنیم همین امروز غنی‌سازی ۹۰ درصد انجام می‌دهیم | ایران اینترنشنال

روحانی: اگر اراده کنیم همین امروز غنی‌سازی ۹۰ درصد انجام می‌دهیم

 

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، ضمن تاکید بر «صلح‌آمیز» بودن برنامه اتمی این کشور، اعلام کرد: «اگر اراده کنیم امروز هم می‌توانیم غنی‌سازی ۹۰ درصدی انجام دهیم.»

او روز پنجشنبه ۲۶ فروردین در واکنش به نگرانی اروپا و آمریکا درباره غنی‌سازی ۶۰ درصدی در ایران گفت: «می‌گویند ۶۰ درصد یعنی با یک حرکت به ۹۰ درصد رسیدن، حال فرض کنید ما ۹۰ درصد غنی‌سازی کنیم، اما اینکه شما فکر می‌کنید ما به سمت بمب اتم می‌رویم، اشتباه محض است.»

رییس جمهوری ایران تاکید کرد: «همین امروز هم اگر اراده کنیم می‌توانیم غنی‌سازی ۹۰ درصد را انجام دهیم، اما پای حرفمان ایستاده‌ایم و به دنبال بمب اتمی نیستیم.»

روحانی همچنین با اشاره به مذاکرات وین بار دیگر اعلام کرد که اگر آمریکا به برجام بازگردد ایران «بلافاصله بعد از راستی‌آزمایی‌هایی که زمانش هم خیلی طول نمی‌کشد» به تمام تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت.

قرار است روز پنجشنبه نشست کمیسیون برجام در وین برای احیای این توافق از سر گرفته شود.

در همین حال ساعاتی پیش از این سخنان، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را «تحریک‌آمیز» خواند و گفت که این اقدام جدیت جمهوری اسلامی در مذاکرات وین را زیر سوال می برد.

روز چهارشنبه نیز وزارت خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران هیچ «نیاز موجه غیرنظامی» برای غنی‌سازی در این سطح ندارد.

ایران روز ۲۴ فروردین و پس از حمله به نطنز اعلام کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کرده است. 

 

نمی‌توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که ایران نمی‌تواند منتظر واکسن داخلی در تابستان باشد و باید در اردیبهشت و خرداد که «بسیار حیاتی» است از واکسن وارداتی استفاده کند.

او اعلام کرد که شرکت‌های خصوصی می توانند راحت‌تر واکسن وارد کنند.

این سخنان در حالی بیان شده که تعدادی از واردکنندگان خصوصی دارو از جمله ناصر ریاحی، نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی، گفته بودند فرصت از دست رفته و همه کشورها در حد توان واکسن کرونا را رزرو کرده‌اند.

به تازگی، بلومبرگ در گزارشی نوشت با توجه به میزان دسترسی محدود برخی کشورها به واکسن کرونا، سال ها و حتی دهه ها طول خواهد کشید تا در برابر این ویروس به ایمنی جمعی دست یابند. در این گزارش، زمان پیش بینی شده برای ایران ۱۰ سال است.

تازه چه خبر؟
دو هواپیمای سبک پس از آنکه بر فراز آسمان دنور در آمریکا با هم برخورد کردند، بدون هیچ تلفاتی در یک فرودگاه محلی بر زمین نشستند. به گزارش اسوشیتدپرس و...More
مارکو مندچینو، وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد دولت این کشور به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین که با شلیک سپاه پاسداران ساقط شد، امکان دریافت...More
سازمان عدالت برای ایران در نامه‌ای به رییس دانشگاه اُبرلین در آمریکا خواستار اخراج محمدجعفر محلاتی از این دانشگاه به دلیل «اختفای» کشتار هزاران...More
بانک مرکزی ایران اعلام کرد که با حکم دادگاه لوکزامبورگ دارایی‌های این بانک در موسسه «کلیر استریم» به آمریکا منتقل نمی‌شود. بر اساس این گزارش، دادگاه...More
کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، یک روز پس از تایید تخلف درباره مفقود شدن تعدادی از واکسن‌های وارداتی کرونا اعلام کرد: «هیچ واکسنی گم نشده...More