روحانی: اگر آمریکا ضربه سیاسی به برجام بزند،‌ تحمل نمی‌کنیم | ایران اینترنشنال

روحانی: اگر آمریکا ضربه سیاسی به برجام بزند،‌ تحمل نمی‌کنیم

حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری ایران،‌ در واکنش به نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد و تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرد اگر آمریکا ضربه سیاسی به برجام بزند جمهوری اسلامی تحمل نخواهد کرد.

روحانی چهارشنبه ۱۱ تیر در جلسه هیات دولت گفت:‌ «اگر اعضای ۱+۴ فردا برای انجام همه تعهدات خود عمل کند،‌ ایران هم همان فردا به تعهدات خود عمل می‌کند.»

او افزود: «ضربه آمریکا به برجام تاکنون اقتصادی بوده، اما اگر بخواهند ضربه سیاسی به آن بزنند جمهوری اسلامی تحمل نخواهد کرد و اقدام قاطع خود را نشان می‌دهد.»

روحانی اشاره‌ای به جزییات این واکنش احتمالی نکرد.

آمریکا از شورای امنیت خواسته است تحریم‌های تسلیحاتی ایران را که بر اساس برجام در ماه میلادی اکتبر به پایان می‌رسد،‌ به صورت نامحدود تمدید کند.

رییس‌جمهوری ایران درباره کاهش سطح اجرای تعهدات برجام گفت: «ما یک سال تمام صبر کردیم و به تمامی تعهدات خود عمل کردیم،‌ اما آن‌ها نتوانستند کاری را پیش ببرند. در سال دوم هم گام به گام در پنج مرحله پیش رفتیم و باز هم آن‌ها نتوانستند کاری انجام دهند.»

روحانی با اشاره به حمایت برخی اعضای شورای امنیت از برجام گفت: «بعد از این مدت باز هم شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شود، به جز خودشان [آمریکا] ۱۴ عضو دیگر از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت می‌کنند.»

روحانی در بخش دیگری از سخنان به مناسبت سالگرد حمله آمریکا به یک هواپیمای مسافربری ایران گفت آمریکایی‌ها از اقدامشان عذرخواهی نکردند.

اعضای شورای امنیت روز سه‌شنبه در جریان جلسه مجازی بررسی اجرای برجام و تحریم‌های تسلیحاتی ایران از تهران خواسته‌ بودند به سطح تعهدات خود در این توافقنامه بازگردد و امکان دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های خواسته شده را فراهم کند.

تازه چه خبر؟
شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به حوادث لبنان و تظاهرات مردم علیه دولت حاکم گفت رژیم ایران مسئول رنج مردم منطقه است. شاهزاده پهلوی روز دوشنبه ۲۰ مردادماه...More
ابراهیم جباری، فرمانده حفاظت ولی‌ امر سپاه پاسداران،‌ در واکنش به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان درباره اشغال ملک ۲۰۰ میلیارد تومانی این سازمان در منطقه...More
شش ماه پس از بازدید گروهی از خبرنگاران از کاخ مرمر که برای اولین بار صورت گرفت، خبرگزاری مهر اعلام کرد در این بازدید درباره الحاق سونا و جکوزی به کاخ...More
در پی تشدید اختلاف میان دولت دانمارک و گوگل درباره حذف موسیقی‌های دانمارکی به دلیل مساله حقوق مولف (کپی رایت)،‌ این کشور اعلام کرد به علت سانسور...More
زهرا شریعت‌پناهی،‌ عضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه اعلام کرد ۶۰ درصد بیماران تحت مراقبت در بخش مراقبت‌های ویژه دچار سوء تغذیه‌اند. شریعت‌پناهی...More