روحانی: اقدامات اخیر ایران برای فشار به آمریکا نیست | ایران اینترنشنال

روحانی: اقدامات اخیر ایران برای فشار به آمریکا نیست

 

در آستانه سر رسید مهلت ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی در صورت عدم لغو تحریم‌ها، حسن روحانی،‌ رییس‌ جمهوری این کشور، اعلام کرد هدف از اقدامات اخیر تهران فشار به آمریکا نیست و این کشور باید در برابر قانون و قطعنامه شورای امنیت «تسلیم» شود.

روحانی روز پنجشنبه ۳۰ بهمن‌ماه گفت: «تسلیم در برابر قانون عیب نیست، خجالت نکشیم. تسلیم در برابر زور عیب است. اینکه تبلیغات می‌شود ایران اخیرا اقداماتی انجام داده تا آمریکا را تحت فشار قرار دهد،‌ نادرست است.»

با این حال او در ادامه اشاره کرد: «ما که نمی‌خواهیم به آمریکا بگوییم در برابر فشار ما غیرقانونی عمل کند، آنچه ما می‌خواهیم قانون است.»

رییس‌جمهوری ایران در ادامه اظهارات خود در همین زمینه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در پی توافق برجام اشاره کرد و گفت: «امروز ملت آمریکا و دولت فعلی این کشور فهمیده‌ است که رییس‌جمهور سابق اشتباه کرده و امیدواریم این اشتباهات سریع‌تر جبران شود.»

روحانی این اظهارات را در آستانه نزدیک شدن به پنجم اسفندماه، سررسید اعلام‌شده جمهوری اسلامی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی، بیان می‌کند.

تصمیم ایران برای توقف این پروتکل، با واکنش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شده است. قرار است رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس،‌ روز شنبه و سه روز پیش از عملیاتی شدن قدم جدید ایران، به این کشور سفر کند و برای یافتن «راه حل» با مقام‌های ارشد تهران دیدار کند.

خبرگزاری رویترز در همین زمینه گزارش داده که آژانس به اعضای خود اطلاع داده جمهوری اسلامی قصد دارد اجازه استفاده آژانس از فناوری‌های مدرن نظارتی و حضور درازمدت بازرسان آن در ایران را متوقف کند.

پروتکلی که دولت ایران تایید کرده قرار است اجرای آن را متوقف کند به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اختیار را می‌دهد که سریعا از محل‌های مورد نظر خود بازرسی کند.

حسن روحانی در ادامه اظهاراتش به فشار تحریم‌ها و کاهش فروش نفت اشاره کرد و گفت: «وقتی کار را در دولت دوازدهم شروع کردیم،‌ تداوم کار دولت یازدهم را در ذهن داشتیم و نمی‌دانستیم دیوانه‌ای در آمریکا سر کار می‌آید و جنگ بی‌نظیری را در تاریخ علیه ملت ایران آغاز می‌کند.»

تقابل میان تهران و واشینگتن طی هفته‌های اخیر بیشتر شده است. 

در حالی که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تاکید کرده تا زمان لغو همه تحریم‌ها ایران به سطح تعهدات برجامی باز نمی‌گردد،‌ جو بایدن،‌ رییس‌ جمهوری آمریکا، هم گفته تحریم‌ها تا زمان توقف غنی‌سازی فراتر از سطح برجام لغو نخواهد شد.

روز چهارشنبه ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، موضع کشورش را تکرار کرد و گفت اگر ایران به اجرای تعهدات خود برگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد.

او اشاره کرد برجام «حداقل مطالبات» ایالات متحده است و واشینگتن از این توافق برای رسیدگی به سایر نگرانی‌های مربوط به جمهوری اسلامی استفاده خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران از بدهی گمرکی حدود چهار هزار و هفت‌صد میلیارد تومانی شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ کره جنوبی به ایران خبر داد. علی‌اکبر...More
علیرضا رییسی، ‌سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که پیشتر از امکان پرداخت پول برای دریافت «زودتر» واکسن‌های وارداتی خبر داده بود، اعلام کرد واکسیناسیون...More
مسعود پزشکیان، وزیر سابق بهداشت، با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی در زمینه مقابله با کرونا به حضور در جلسه‌ای با او اشاره کرد و گفت رییس‌جمهور حتی...More
مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از حل مشکل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی دارای مدارک اقامتی معتبر خبر داد. به گزارش...More
با افزایش نگرانی عمومی از سرعت واکسیناسیون کرونا، زباستین کورتس، صدراعظم اتریش، گفت این کشور در صورتی از واکسن اسپوتنیک روسیه استفاده می‌کند که به...More