روحانی: اصل عزاداری محرم باید انجام شود، محدودیت‌های شدید کرونا دیگر امکان‌پذیر نیست | ایران اینترنشنال

روحانی: اصل عزاداری محرم باید انجام شود، محدودیت‌های شدید کرونا دیگر امکان‌پذیر نیست

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن تاکید بر انجام اصل عزاداری در ماه محرم و غیرممکن خواندن اجرای محدودیت‌های شدید مربوط به کرونا گفت باید سلامت مردم را در کنار سوگواری آن‌ها قرار داد.

روحانی یکشنبه ۱۹ مردادماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «اصل عزاداری باید انجام شود،‌ نذورات باید انجام شود. حتما از لحاظ بهداشتی باید رعایت شود که از طرفی هم تبرک است هم کمک.»

او افزود: «سلامت مردم با سوگواری مردم را کنار هم قرار دهیم،‌ دستورالعمل‌ها صادر و ابلاغ شده و باید در این‌باره اطلاع‌رسانی شود.»

ساعتی پیش از این سخنان مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن هشدار درباره عدم امکان رعایت کامل فاصله‌گذاری در مراسم ماه محرم گفته بود: «فکر نمی‌کنم ابلاغ این پروتکل‌ها بتواند جلوی انتشار و گسترش ویروس را بگیرد.»

روحانی در ادامه سخنرانی خود افزود: «ما این روزها دو طرف را می‌بینیم. یک عده نامه می‌نویسند که چرا محدودیت‌ها را می‌خواهید زیاد کنید، ماه محرم است. عده‌ای دیگر می‌نویسند امسال ماه محرم معنا ندارد، زیرا حج که واجب بود تعطیل شد.»

او همچنین از ادامه داشتن اوضاع شیوع بیماری در دست‌کم شش ماه آینده و تا کشف واکسن سخن گفت و در عین حال افزود: «محدودیت‌های شدید دیگر امکان‌پذیر نیست،‌ زیرا جامعه را دچار التهاب و افسردگی می‌کند.»

رییس‌جمهوری در بخشی دیگر تشدید وضعیت شیوع کرونا را به دلیل عدم «مراعات» از سوی مردم دانست و گفت: «زمانی مراعات مردم ۷۷ درصد بود و در سایه آن شاهد بودیم که از سه رقم فوتی عبور کردیم و به دو رقم رسیدیم و برای مدتی هم فوتی‌ها دو رقمی بود. از آن مراعات ۷۷ درصدی نزول پیدا کردیم تا ۱۷ درصد که مردم سهل گرفتند و مجدد دچار یک موج شدیم.»

روحانی در همین زمینه خواستار مجازات افرادی شد که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند.

پیشتر تعدادی از پزشکان و اعضای کادر درمان در نامه‌ای به مراجع تقلید شیعه خواستار برگزار نشدن مجالس عزاداری حضوری در ماه محرم شده و هشدار داده بودند که برگزاری این مراسم‌ها منجر به مرگ صدها نفر خواهد شد.

تازه چه خبر؟
محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که...More
محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان...More
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای...More
ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد. ماکی با...More
دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند. به گزارش خبرگزاری...More