روحانی: از یک‌‌شنبه با هرکس بخواهیم اسلحه خریدوفروش می‌کنیم | ایران اینترنشنال

روحانی: از یک‌‌شنبه با هرکس بخواهیم اسلحه خریدوفروش می‌کنیم

 

 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، ضمن اشاره به پایان تحریم تسلیحاتی این کشور گفت تهران از روز یک‌شنبه آینده می‌تواند از هرکس که بخواهد اسلحه بخرد و به هرکس می‌خواهد اسلحه بفروشد.

روحانی روز چهارشنبه ۲۳ مهرماه در جلسه هیات دولت ضمن اشاره به مخالفت واشینگتن با انقضای  تحریم‌های تسلیحاتی ایران گفت: «آنهایی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده، این یکی از کارهای برجام است. تحریم تسلیحاتی را برداشت و از یک‌شنبه می‌توانیم از هرکس می‌خواهیم اسلحه بخریم و به هرکس می‌خواهیم اسلحه بفروشیم.»

این اظهارات روحانی در پی اقدامات آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران صورت می‌گیرد. پس از استقبال نکردن شورای امنیت سازمان ملل متحد از پیش‌نویس قطعنامه آمریکا، واشینگتن ۳۰ شهریورماه اعلام کرد تمام تحریم‌های سازمان ملل متحد از جمله تحریم‌های تسلیحاتی را علیه ایران از سر گرفته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هم‌زمان با فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران اعلام کرد در صورت اجرا نشدن تحریم‌ها از سوی کشورهای عضو سازمان ملل، آمریکا از اختیارات داخلی خود برای اعمال عواقب این اقدام علیه آنها استفاده خواهد کرد. 

با این حال حسن روحانی روز چهارشنبه این سیاست آمریکا را «شکست‌خورده» خواند و گفت: «چهار سال سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم،‌ چهار سال آمریکا این در و آن در می‌زد این‌که [پایان تحریم‌های تسلیحاتی] روز ۲۷ مهرماه اتفاق نیفتد،‌ این روز اتفاق می‌افتد که به خاطر ایستادگی مردم است.»

 

 

تحریم‌های تسلیحاتی ایران که با تشدید اختلاف میان ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد اعمال شد،‌ براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و در پی امضای برجام قرار است از روز ۲۷ مهرماه برداشته شود.

در قالب این تحریم‌ها، شورای امنیت علاوه بر خریدوفروش سلاح اتمی،‌ مبادله سلاح‌های متعارف از جمله تانک جنگی،‌ خودروهای رزمی و زرهی، توپخانه سنگین،‌ هواپیماهای نظامی و جت‌های جنگنده،‌ هلی‌کوپتر و ناو جنگی،‌ موشک‌های کروز و بالستیک، سامانه و سکوهای موشکی و دفاع موشکی،‌ زیردریایی و قطعات یدکی تسلیحات و آموزش و تعمیر و تامین مالی برای اهداف تسلیحاتی ایران را ممنوع کرده بود.

 

مسئولان با کمک روح پیامبر و ائمه مشکلات را حل کنند

حسن روحانی در ادامه اظهاراتش «خستگی» مردم از شرایط اقتصادی کشور را «ناروا» خواند و رد کرد. 

او گفت: «درست است که مردم احساس فشار می‌کنند، اما آمار و ارقام نشان می‌دهد دولت با همه توان در سال جهش تولید در حال تلاش است و آن را ادامه می‌دهد.»

با تشدید تحریم‌های آمریکا و افزایش نرخ ارز در ایران مقام‌های عالی‌رتبه دولت و مسئولان اقتصادی بارها از تشدید مشکلات  اقتصادی و معیشتی سخن گفته‌اند.

براساس گزارش مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران، خط فقر در این کشور برای یک خانوار چهار نفره به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

رییس‌جمهوری ایران در همین زمینه «فشار اقتصادی» بر مردم را دوباره تایید کرد و گفت اطمینان می‌دهد دولت تمام توانش را برای تامین ارز و کالاهای مورد نیاز به کار برده است.

روحانی از وزیران و مسئولان خواست با کمک گرفتن از روح «پیامبر»، «امام حسن مجتبی» و «امام رضا» مشکلات مردم را کاهش دهند.

تازه چه خبر؟
سازمان دامپزشکی ایران از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در دست‌کم ۹ استان و معدوم شدن ۹۶۰ هزار قطعه پرنده خبر داد. بهمن نقیبی،‌ معاون این سازمان،‌ روز...More
حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با تاکید براینکه افزایش مصرف برق نسبت به سال گذشته باعث قطعی برق در شبکه شده است، گفت که شرکت ملی گاز...More
مرکز پایش و کنترل هوای اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد که شدت آلودگی‌هوا در برخی مناطق کلانشهر اصفهان با شاخص ۲۴۲ از وضعیت قرمز به...More
جو بایدن با هدف به کارگیری کل دولت فدرال برای مقابله با تغییرات اقلیمی در داخل و خارج از آمریکا چند فرمان اجرایی را به امضا رساند. از جمله اقداماتی...More
پاساژ کورپە واقع خیابان فردوسی سنندج در نخستین ساعات بامداد پنج‌شنبه دچار آتش‌سوزی شد و بخشی از این پاساژ در آتش سوخت. در نخستین ساعات بامداد پنج‌...More