روحانی: از پروتکل الحاقی خارج می‌شویم و مشکلی هم پیش نمی‌آید | ایران اینترنشنال

روحانی: از پروتکل الحاقی خارج می‌شویم و مشکلی هم پیش نمی‌آید

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، ضمن تاکید دوباره بر عدم تغییر در توافق هسته‌ای اعلام کرد تهران از پروتکل الحاقی خارج خواهد شد و این اقدام مشکلی به وجود نخواهد آورد.

روحانی روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه ضمن اشاره به مصوبه مجلس درباره کاهش تعهدات هسته‌ای ایران گفت: «از پنجم اسفند از پروتکل الحاقی که داوطلبانه قبول کردیم‌، خارج شویم و نظارت بر اساس پادمان خواهد بود.»

او اضافه کرد: «هیچ مشکلی هم به‌ وجود نمی‌آید، نه‌تنها بازرسان آژانس را بیرون نمی‌کنیم که مدیرکل آژانس هم گفته می‌خواهد به تهران بیاید. مقررات پادمان اجرا خواهد شد و بازرسان آژانس هستند و نظارت می‌کنند.»

همزمان نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم تایید کرده که با توقف اجرای پروتکل الحاقی، هشت اقدام «شفاف‌ساز» ایران و همچنین دسترسی‌هایی که طبق برجام به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده شده بود، متوقف می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پی مطلع شدن از این تصمیم ایران به کشورهای عضو گزارشی داد و آن‌ها را از این مساله آگاه کرد. این گزارش اشاره می‌کند رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، پیشنهاد داده تا برای «یافتن یک راه‌حل مورد قبول طرفین جهت ادامه کارهای ضروری راستی‌آزمایی آژانس» به ایران سفر کند.

حسن روحانی در ادامه اظهاراتش مذاکره درباره جزییات برجام را هم مجددا رد کرد. او گفت: «اگر امروز تحریم‌ها را بردارند، بعد از ظهر ما به همه تعهداتمان باز می گردیم.» 

این اظهارات درحالی برای چندمین‌بار طی هفته‌های گذشته از سوی مقام‌های تهران مطرح می‌شود که جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا،‌ در مصاحبه‌ای تلویزیونی اخیرا برداشتن تحریم‌ها برای بازگشت ایران به برجام را رد کرده بود.

رییس‌جمهور ایران در ادامه اشاره کرد پس از خروج دولت آمریکا از برجام و حین برگزاری مجمع عمومی سازمان متحد، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین آمریکا، هشت بار برای ملاقات و مذاکره با او درخواست ملاقات مطرح کرد، اما او آن را نپذیرفت.

رییس‌جمهور ایران درباره تولید سلاح هسته‌ای از سوی ایران گفت:‌ «در برنامه کشور ما جایی برای سلاح جمعی و از جمله هسته‌ای وجود ندارد، این تصمیم قاطع نظام است، ایران نمی‌خواهد دارنده سلاح هسته‌ای و نگهدارنده سلاح هسته‌ای باشد.»

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More