روحانی: از بانک مرکزی قرض نمی‌گیریم، از مردم قرض گرفته و پس می‌دهیم  | ایران اینترنشنال

روحانی: از بانک مرکزی قرض نمی‌گیریم، از مردم قرض گرفته و پس می‌دهیم 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری اعلام کرد که دولت او از بانک مرکزی قرض نگرفته و به جای آن اوراق قرضه چاپ کرده است.

رییس‌جمهوری ایران گفت دولت اوراق قرضه را جایگزین پول نقد کرده و با فروش این اوراق از مردم قرض گرفته و به آنان پس می‌دهد.

روحانی تاکید کرد: «اوراق در کشور ما ارزش نداشت و سود و اصل آن معلوم نبود، اما ما کاری کردیم که اوراق امروز عین پول می‌ماند.»

او اضافه کرد: «ما در این سال‌های سخت یک قران از بانک مرکزی قرض نگرفتیم، یک مقدار پول به طور معمول در بودجه می‌آید و در آخر سال تسویه می‌کنیم.»

روحانی همچنین گفت: «در شرایط جنگ اقتصادی، پرداخت حقوق هیچ کارمندی یک روز هم تاخیر نشد. آن روزی که بالاترین پول نفت را داشتیم یادمان نمی‌رود که حقوق کارمندان گاهی ۵ تا ۱۰ روز تاخیر می‌افتاد.»

این سخنان در حالی بیان شده که نقدینگی از ابتدای دولت حسن روحانی تاکنون از حدود ۴۹۲ هزار میلیارد تومان به ۲۷۰۰ میلیارد تومان رسیده و  ۴/۵ برابر شده است. عمده ترین دلیل رشد نقدینگی کسری بودجه دولت‌ها و جبران آن از طریق بانک مرکزی و روش‌های دیگر است.

روحانی همچنین با تاکید بر برنامه دولت برای فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه گفت که ایجاد «دو قطبی» در این‌باره «به مصلحت نیست».

دولت در بودجه سال ۱۴۰۰ فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را پیش‌بینی کرده است اما  تعدادی از نمایندگان مجلس معتقدند که امکان فروش این میزان نفت وجود ندارد.

حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، پیش از این اعلام کرده بود که متوسط فروش نفت تاکنون ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. سال گذشته خبرگزاری رویترز و برخی رسانه‌های دیگر از کاهش فروش نفت ایران به ۱۰۰ هزار بشکه در روز در برخی ماه‌ها خبر داده بودند.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More