روحانی: از بانک مرکزی قرض نمی‌گیریم، از مردم قرض گرفته و پس می‌دهیم  | ایران اینترنشنال

روحانی: از بانک مرکزی قرض نمی‌گیریم، از مردم قرض گرفته و پس می‌دهیم 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری اعلام کرد که دولت او از بانک مرکزی قرض نگرفته و به جای آن اوراق قرضه چاپ کرده است.

رییس‌جمهوری ایران گفت دولت اوراق قرضه را جایگزین پول نقد کرده و با فروش این اوراق از مردم قرض گرفته و به آنان پس می‌دهد.

روحانی تاکید کرد: «اوراق در کشور ما ارزش نداشت و سود و اصل آن معلوم نبود، اما ما کاری کردیم که اوراق امروز عین پول می‌ماند.»

او اضافه کرد: «ما در این سال‌های سخت یک قران از بانک مرکزی قرض نگرفتیم، یک مقدار پول به طور معمول در بودجه می‌آید و در آخر سال تسویه می‌کنیم.»

روحانی همچنین گفت: «در شرایط جنگ اقتصادی، پرداخت حقوق هیچ کارمندی یک روز هم تاخیر نشد. آن روزی که بالاترین پول نفت را داشتیم یادمان نمی‌رود که حقوق کارمندان گاهی ۵ تا ۱۰ روز تاخیر می‌افتاد.»

این سخنان در حالی بیان شده که نقدینگی از ابتدای دولت حسن روحانی تاکنون از حدود ۴۹۲ هزار میلیارد تومان به ۲۷۰۰ میلیارد تومان رسیده و  ۴/۵ برابر شده است. عمده ترین دلیل رشد نقدینگی کسری بودجه دولت‌ها و جبران آن از طریق بانک مرکزی و روش‌های دیگر است.

روحانی همچنین با تاکید بر برنامه دولت برای فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه گفت که ایجاد «دو قطبی» در این‌باره «به مصلحت نیست».

دولت در بودجه سال ۱۴۰۰ فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را پیش‌بینی کرده است اما  تعدادی از نمایندگان مجلس معتقدند که امکان فروش این میزان نفت وجود ندارد.

حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، پیش از این اعلام کرده بود که متوسط فروش نفت تاکنون ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. سال گذشته خبرگزاری رویترز و برخی رسانه‌های دیگر از کاهش فروش نفت ایران به ۱۰۰ هزار بشکه در روز در برخی ماه‌ها خبر داده بودند.

تازه چه خبر؟
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More
علی مرادزاده، رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، از پدیده «انبارخوابی» خبر داد و دلیل آن را افزایش روز افزون کرایه‌خانه و بیکاری‌های ناشی از کرونا...More