روایت یک خلبان ماهان از حمل «بار ممنوعه» به سوریه و مخفی شدن قاسم سلیمانی در کابین  | ایران اینترنشنال

روایت یک خلبان ماهان از حمل «بار ممنوعه» به سوریه و مخفی شدن قاسم سلیمانی در کابین 

 

امیر اسداللهی،‌ یک خلبان شرکت ماهان،‌ خاطره‌ای از بازرسی هواپیمای این شرکت در بغداد هنگام سفر قاسم سلیمانی به سوریه همراه با «بار ممنوعه» روایت کرده است.

به گفته این خلبان،‌ قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، هنگام بازرسی این هواپیما در فرودگاه بغداد لباس مهندس پرواز را پوشیده و در کابین خلبان مخفی شده است.

بر اساس این گزارش،‌ این هواپیما در سال ۹۲  قاسم سلیمانی،‌ ۲۰۰ مسافر و هفت تن «بار ممنوعه» را به سمت دمشق حمل می‌کرده که در فرودگاه بغداد از آن خواسته شده، فرود بیاید.

اسداللهی گفته که از قاسم سلیمانی خواسته لباس‌های خود را با لباس‌های مهندس پرواز عوض کند و او هم پذیرفته است و در کابین خلبان باقی مانده است.

بر اساس این روایت،‌ تعدادی از نیروهای آمریکایی و عراقی داخل هواپیما را بازرسی کرده‌اند و هنگام بازرسی بارها، خلبان به یکی از نیروها دلار رشوه داده و او هم از بازرسی منصرف شده است.

اسداللهی افزوده پس از این ماجرا سلیمانی به او گفته است: «اگرمن رییس جمهور بودم مدال افتخار گردنت می‌انداختم.»

این خاطره در وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شده است.

فرمانده پیشین سپاه قدس ۱۳ دی‌ماه سال گذشته لحظاتی پس از ورود به فرودگاه بغداد و حین جابجایی با یک کاروان خودرو به همراه ابومهدی مهندس، جانشین فرمانده نیروهای شبه‌نظامی حشد شعبی، با شلیک موشک‌های لیزری پهپاد آمریکا مورد حمله واقع و کشته شد.

آمریکا سال ۲۰۱۱ میلادی شرکت ماهان را به اتهام «کمک به سپاه پاسداران در انتقال مخفیانه سلاح و نیرو به مناطق مختلف از جمله سوریه» تحریم کرد. 

«موسسه خیریه مولی‌الموحدین علی ابن ابیطالب استان کرمان» مالک شرکت ماهان است. حسین مرعشی عضو حزب کارگزاران سازندگی و از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی،‌ این شرکت را تاسیس کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان گزارش‌گران بدون مرز بازداشت ویدا ربانی، همکار هفته‌نامه صدا، را محکوم کرد. این سازمان تاکید کرد که قوه قضاییه دلیل بازداشت این روزنامه‌نگار را...More
خبرگزاری تسنیم در گزارشی از پنج نرخی شدن مرغ در بازار ایران خبر داد و نوشت که قیمت مرغ آزاد ۳۴ تا ۴۰ هزار تومان است. بر اساس این گزارش، شرکت پشتیبانی...More
رویترز به نقل از یکی از مقامات مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌های عفونی آمریکا گزارش داد این سازمان به شواهد جدیدی دست یافته که نشان می‌دهد ممکن است...More
محمد رستگاری، فرماندار یزد، نسبت به وضعیت شیوع و مرگ و میر ناشی از کرونا در این شهر هشدار داد و گفت: «درصورتی که اعمال محدودیت‌ها و نکات بهداشتی...More
مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، با بیان اینکه «در اینجا مردم را به عطاری عادت داده‌اند و متاسفانه این خطرناک است»، گفت: «عطاری‌ها...More