روایت خبرگزاری فارس درباره کشته شدن فخری‌زاده: حمله بدون عامل انسانی بود | ایران اینترنشنال

روایت خبرگزاری فارس درباره کشته شدن فخری‌زاده: حمله بدون عامل انسانی بود

 

در حالی که مقام‌های ارشد نظامی ایران «رخنه و ضعف»‌ در سیستم امنیتی را در ارتباط با کشته شدن محسن فخری‌زاده تایید می‌کنند، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران‌ سناریوی وقوع حمله «بدون هیچ عامل انسانی» حاضر در محل را مطرح کرده است.

خبرگزاری فارس روز یکشنبه ۹ آذرماه در روایتی متفاوت از آنچه که تاکنون منتشر شده است نوشت خودروی حامل فخری‌زاده و همسرش،‌ به همراه سه خودروی تیم حفاظت، در حال حرکت از شهر رستمکلای مازندران به سمت آبسرد دماوند مورد اصابت چند گلوله قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش،‌ اصابت گلوله‌ها موجب «جلب توجه» فخری‌زاده شد و او با تصور «اشکال در موتور خودرو» یا «برخورد با مانع خارجی» خودرو را ترک کرد.

فارس نوشت در همین زمان از یک خودروی نیسان که در فاصله ۱۵۰ متری خودروی فخری‌زاده متوقف بوده، یک دستگاه «تیربار اتوماتیک از راه دور» شلیک‌های متعددی به سمت او می‌کند که به دلیل جراحت‌ها این مقام حکومت ایران قطع نخاع شد.

خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران اشاره کرده که در همین زمان سرتیم حفاظت که برای پوشاندن فخری‌زاده تلاش کرده بود نیز هدف چند گلوله قرار می‌گیرد. بنا بر این گزارش، لحظاتی بعد همان نیسان متوقف کنار جاده منفجر شد.

این رسانه زمان کل عملیات را «سه دقیقه» عنوان و اشاره کرده تمام تیراندازی‌ها بدون عوامل انسانی توسط «سلاح خودکار» انجام شد. همچنین بجز فخری‌زاده که کشته شد، در این تیراندازی فقط یک محافظ مجروح شده است. پیش از این روایت‌هایی از کشته شدن دست‌کم یکی از محافظان منتشر شده بود.

این روایت رسانه نزدیک به سپاه پاسداران در حالی منتشر می‌شود که امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح،‌ در توضیح حادثه به انفجار خودروی نیسانی در ۱۰ الی ۱۵ متری خودروی فخری‌زاده و همچنین تیراندازی مهاجمان حاضر در صحنه اشاره کرده بود.

وزیر دفاع اشاره‌ای به استفاده از تیربار اتوماتیک نکرده بود.

در گزارش رسانه‌های رسمی حکومت ایران نیز به «درگیری» تیم حفاظت فخری‌زاده با حمله‌کنندگان اشاره شده است. در همین زمینه، برخی روزنامه‌ها از جمله اعتماد و همشهری از گمانه‌زنی‌هایی درباره تعداد اعضای گروه حمله‌کننده به کاروان خودروی فخری‌زاده خبر داده و آن‌ها را میان شش تا ۱۲ نفر خوانده‌اند.

انتشار روایت‌های متفاوت و متناقض از شیوه کشته شدن فخری‌زاده در حالی است که شماری از مقام‌های ارشد نظامی کشور،‌ از جمله مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی، نیز «رخنه و نفوذ» در ساختار امنیتی کشور را در همین ارتباط مورد تایید و انتقاد قرار داده‌اند.

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

تازه چه خبر؟
سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی...More
دو مقام کاخ سفید روز یک شنبه تایید کردند که جو بایدن در نظر دارد برای کاهش انتقال ویروس کرونا، روز دوشنبه محدودیت‌های جدید مسافرتی به ایالات متحده را...More
همزمان با سرکوب اعتراضات شهروندان در شهرهای مختلف روسیه دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین اعلام کرد اگر دولت جدید آمریکا آمادگی مذاکره داشته باشد...More
شماری از فعالان سیاسی و کارشناسان از احتمال انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی کردند. این فعالان در...More
شورای وزیران امارات متحده عربی تصویب کرد سفارت این کشور در شهر تل‌آویو اسرائیل افتتاح شود. صفحه رسمی توییتر دولت این کشور روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه...More