روایت‌ کارگران؛ بعد از گوشت و مرغ باید از چای و نان هم بگذریم | ایران اینترنشنال

روایت‌ کارگران؛ بعد از گوشت و مرغ باید از چای و نان هم بگذریم

«گوشت، مرغ و تخم‌مرغ را از سفره‌مان حذف کردیم،‌ با افزایش قیمت چای،‌ شکر و نان این‌ها را هم باید آرام آرام حذف کنیم»؛ روایت کارگرانی که بیش از پیش در تامین خوراک و معیشت زندگی خود و خانواده‌شان درمانده‌اند.

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد با افزایش مداوم قیمت کالاهای خوراکی در ماه‌‌های اخیر همزمان با بحران همه‌گیر کرونا، بسیاری از خانواده‌های ایرانی گوشت و مرغ را مدت‌هاست از سفره معیشتی خود حذف کرده‌اند.

به تازگی یک نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی حاکی از کاهش مصرف گوشت قرمز میان حدود ۷۲ درصد از بیکارشدگان کرونا بود، ۱۵ درصد آن‌ها حتی پیش از بیکاری امکان خرید گوشت قرمز به صورت ماهانه را نداشتند.

این عدد برای مصرف گوشت مرغ ۷۶ درصد،‌ برنج ۷۱ درصد و لبنیات ۶۱ درصد عنوان شد.

این همه ماجرا نیست،‌ بسیاری از کارگران کار خود را هم از دست داده‌اند. یک کارگر روایت می‌کند: «آشپز رستوران بودم، اما خب کرونا باعث شد رستوران بسته بشه. اما حالا صاحب رستوران میگه آشپز زن نمی‌خوام و من رو انداخته بیرون. توی این وضعیت از کجا کار پیدا کنم... شوهرم هم در بازار پادو بود که با کرونا بیکار کنج خونه نشسته.»

در آذرماه رییس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف‌سرویس در تهران گفته بود «اکثریت» این صنف با شیوع ویروس کرونا ورشکسته شده‌اند.

برخی کارگرها نیز مجبورند همه اعضای خانواده را به کار بگیرند؛ یکی از آن‌ها می‌گوید «من پدر بدی نیستم،‌ اما وقتی حقوقم کفاف زندگی رو نمیده،‌ مجبورم بچه‌ام رو بفرستم سرکار،‌ حداقل با کار خودش شکمش رو با بیسکوییت و شیر سیر می‌کنه.»

اخیرا با تشدید تحریم‌های بین‌المللی و بالا رفتن قیمت‌ها، مجمع عالی نمایندگان کارگران گفته بود خط فقر برای یک خانواده چهار نفره به «۱۰ میلیون تومان» رسیده است.

بسیاری از کسب‌وکارها نیز با آن که فعالیت‌شان را ادامه می‌دهند دیگر همچون گذشته مشتری ندارند؛ «خیاطم، اما دیگه کسی برای وصله و پینه لباس‌هاش سراغم نمیاد. یه موقع زنم گفت شیرینی می‌پزم و می‌فروشم اما انقدر گرفتن مجوز دنگ و فنگ داشت و باید هزینه می‌کردیم که از خیرش گذشتم.»

در بخش عمرانی و ساختمانی نیز با تعطیلی‌های چند ماهه پروژه‌ها بسیاری از کارگران مجبور به خانه‌نشینی‌ شده‌اند.

یک کارگر ساختمانی می‌گوید: «قبل از کرونا به زحمت یه لقمه نان در می‌آوردم. الان وضعیت هر روز بدتر از روز قبل می‌شه...»

با آن که طی یک سال گذشته با اعمال محدودیت‌های شیوع کرونا اعتراضات و اعتصاب‌های کارگری متوقف شده بود، اما اکنون دوباره با لغو این محدودیت‌ها در بسیاری از شهرها کارگران و بازنشستگان بخش‌های مختلف صنعتی و دولتی و نیمه‌دولتی مجددا برای تامین حقوق خود دست به اعتراض می‌زنند.

تازه چه خبر؟
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More
نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه، به دلیل فساد مالی و اعمال نفوذ در پرونده موسوم به «شنود» از سوی دستگاه قضایی فرانسه به سه سال زندان محکوم شد...More
آنگ سان سوچی، رهبر دولت پیشین میانمار که به دنبال کودتای نظامی در این کشور در بازداشت قرار دارد، به دو اتهام دیگر متهم شد. جلسه دادگاه تفهیم اتهام او...More