رهبر حشد شعبی حضور نیروهای ایرانی برای مقابله با معترضان را شایعه خواند | ایران اینترنشنال

رهبر حشد شعبی حضور نیروهای ایرانی برای مقابله با معترضان را شایعه خواند

فالح فیاض رهبر حشد شعبی  در یک نشست خبری، گزارش‌ها درباره حضور نیروهای ایرانی برای مقابله با معترضان علیه دولت عراق را شایعه خواند.

در روزهای اخیر برخی از مخالفان دولت در شهرهای مختلف عراق از حضور نیروهای ایرانی برای سرکوب اعتراض‌ها خبر داده بودند و در جریان‌ اعتراض‌ها، شعارهایی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی سر داده شده بود. 

اعتراض‌ها در عراق متوجه فساد دولتی، ضعف خدمات‌رسانی عمومی و آمار بالای بیکاری است. معترضان خواهان تغییرات اساسی و کنار رفتن عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر کنونی عراق‌اند.

با این حال رهبر گروه حشد شعبی روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه خطاب به معترضان گفت که فرصتی برای انقلاب درعراق وجود ندارد و هر تغییری باید از مجرای قانون و دولت کنونی صورت گیرد. 

گروه حشد شعبی یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران است و برخی مقام‌های این گروه در ارتباط تنگاتنگ با سپاه قدس قرار دارند. این نیرو از حدود ۴۰ گروه مختلف تشکیل شده که عمدتاً گروه‌های شیعه‌اند.

در اعتراضات عراق که از روز سه‌شنبه با فراخوان‌هایی در رسانه‌های اجتماعی آغاز شد، بسیاری از ساختمان‌های دولتی به آتش کشیده شد. این اعتراض‌ها تاکنون بیش از ۱۰۰ کشته و حدود ۶ هزار زخمی برجای گذاشته است. تحریم‌ها علیه عراق در دوران صدام حسین و جنگ‌های پس از سقوط صدام، اقتصاد این کشور را تضعیف کرده و دولت برای ارائه خدمات اولیه به مردم، نظیر آبرسانی و برق، با مشکل جدی مواجه است.

عراق که بر اساس گزارش شفافیت بین‌الملل دوازدهمین کشور فاسد جهان است، در سال‌های اخیر بارها شاهد اعتراضات علیه فساد و ناکارآمدی دولت بوده است.

برای خروج از بحران سیاسی، دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق طرحی هفده ماده‌ای را در نظر گرفته که در جلسه اضطراری شامگاه شنبه ۱۲ مهر مطرح شد.

بر اساس این طرح، کمک هزینه‌های دولتی برای مسکن فقرا و همچنین حقوق بازنشستگی افزایش می‌یابد و حقوق بیکاری نیز پرداخت می‌شود. دولت عراق، کلاس‌های آموزشی و تدابیر دیگری را نیز برای جوانان در نظر گرفته است.

تازه چه خبر؟
منصور شریف، مدیرعامل شرکت البرز شرقی، خبر داد که جسد میلاد روشنایی و اصغر افضلی، دو کارگر معدن طزره دامغان، پس از شش روز جست‌وجو پیدا شد. این دو...More
در پی ضرب و شتم دانش‌آموزان معترض به امتحانات حضوری توسط پلیس در چند شهر ایران، تشکل‌های صنفی فرهنگیان در سه استان کشور آن را «رذیلانه» خوانده و...More
دفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو از تشدید آزار و اذیت‌ بهائیان ایران در هفته‌های گذشته ابراز نگرانی کرد. این دفتر بازداشت ۲۰ بهائی در شیراز و بهارستان...More
پس از اعلام حمایت دولت آمریکا، اتحادیه اروپا هم از بررسی پیشنهاد لغو حق مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا استقبال کرد. اورزولا فون‌ درلاین، ‌رییس کمیسیون...More
خبرگزاری رسمی قطر گزارش داد علی شریف العمادی، وزیر دارایی این کشور، به دلیل اتهامات مربوط به اختلاس و سوء استفاده از قدرت بازداشت شده است. این...More