رضا پهلوی تشکیل گروه ققنوس را ابتکاری برای توانمندی جامعه مدنی ایران دانست | ایران اینترنشنال

رضا پهلوی تشکیل گروه ققنوس را ابتکاری برای توانمندی جامعه مدنی ایران دانست

 

رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران روز جمعه ۳ اسفند از تشکیل و آغاز به کار ققنوس خبر داد. او در یک نشست خبری در دانشگاه جرج واشنگتن، هدف ققنوس را استفاده بهینه از دانشمندان ایرانی برای توانمند سازی جامعه مدنی ایران دانست و از دانشمندان ایرانی خواست تا به این پروژه بپیوندند.

رضا پهلوی در سخنان خود تاکید کرد که طی ۴۰ سال گذشته همواره به بهبود ایران  فکر می‌کرده و به نقش و اهمیت علم در جامعه مدنی واقف بوده و از این رو او به فکر کمک گرفتن از دانشمندان برای بازسازی ایران افتاده است.

این پروژه گستره وسیعی از طرح را دربر می‌گیرد؛ سرمایه‌گذاری در کویر لوت برای تولید انرژی خورشیدی، ارتقاء کیفیت آموزش و رساندن دانشگاه‌های ایران به ۱۰۰ دانشگاه اول، توسعه صنعت گردشگری، بهبود روابط با کشورهای منطقه، بهبود و ارتقاء خدمات پزشکی، توسعه حمل‌و‌نقل ریلی و شبکه راه آهن، ارتقا شرکت هواپیمایی و ارتقاء جایگاه آن به ۱۰ رتبه نخست، بهبود و توسعه فرودگاه بین المللی تهران، توسعه و سرمایه‌گذاری در چابهار از این موارد است.  بهبود حوزه فرهنگ از جمله سینما هم  مورد توجه این پروژه است.

ققنوس از کارگروه‌های مختلفی تشکیل شده و در نظر دارد تا استادان و پژوهشگران و متخصصان ایرانی از دانشگاه های معتبر و کشورهای مختلف را در رشته هایی مانند محیط زیست، اقتصاد، انرژی، پزشکی و بهداشت، جان و تن، حقوق، سیاست، امنیت و دفاع، کشاورزی، صنعت، ارتباطات، رسانه، گردشگری جذب کند. 

فرزند آخرین شاه ایران  هدف پروژه را استفاده بهینه از دانشمندان ایرانی ذکر کرد.

او  همچنین در این نشستگفت: ققنوس یک ابتکار برای پاسخ به یک نیاز تاریخی  است که همانا نهادینه سازی علم و برهان در همه تصمیم‌گیری های آینده ایران است.

رضا پهلوی گفت که امروز  تشکیل گروه ققنوس را رسما به هم‌میهنانم اعلام می‌کنم.

او گفت:‌پس از مشورت با گروهی از دانشمندان و  با مشورت با دکتر  الهیار کنگرلو، پژوهشگر ارشد بخش پزشکی دانشگاه اوهايو  از او خواستم تا گروهی از دانشمندان و متخصصان خوشنام را به عنوان بنیانگذاران این پروژه گرد هم آورد.

به گفته رضا پهلوی، فقدان نهادهایی مانند ققنوس در تاریخ معاصر  به رشد توهم و خرافه و موفقیت دشمنان ایران در توقف مسیر رشد اقتصادی و اعتلای فرهنگی جامعه ما منجر شده است.

او اظهار امیدواری کرد که  تمام دانشمندان و متخصصان جامعه به ققنوس بپیوندند.

به گفته  فرزند آخرین شاه ایران ، ققنوس  می‌تواند توانایی‌های علمی را با ارایه طرح‌های  موجز و کارشناسی شده به ایرانیان ارایه دهد و به جهانیان نشان دهد که ایرانیان ملتی آزاده و خواهان دوستی با همه ملت‌های دنیا هستند .

ققنوس قرار است هر سه،چهار ماه کنفرانسی با حضور دانشمندان ایرانی برگزار کند. نخستین آن در تورنتو و بعدی در لندن برگزار خواهد شد. گفته می‌شود ققنوس در نظر دارد با صاحبان صنایع ایران، راه‌حل‌های علمی و متناسب با ایران ارائه دهد.

ققنوس دارای وبسایت و مجله‌ای است که قرار است دستاوردهای آن را به اطلاع عموم برساند.

 

 

تازه چه خبر؟
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More