ردپای تحریم‌های ایران در اسناد توقیف نفتکش‌های چینی | ایران اینترنشنال

ردپای تحریم‌های ایران در اسناد توقیف نفتکش‌های چینی

 

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد بانک آلمانی «نُرد ال‌بی» در تقاضای رسمی خود برای توقیف تعدادی نفتکشی چینی به علت پرداخت نکردن تسهیلات دریافتی، به نقض تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران نیز اشاره کرده است.

این بانک که دفتر مرکزی آن در شهر هانوفر است در اسناد ارائه‌شده به دیوان عالی سنگاپور، شرکت چینی مالک این نفتکش‌ها را که اواخر ماه گذشته موقتا در سنگاپور متوقف شدند متهم به عدم بازپرداخت مبلغ ۳۰ میلیون دلار تسهیلات دریافتی از بانک کرده است.  

بانک «نرد ال‌بی» در گزارش خود می‌گوید در تاریخ ۲۵ ژوئیه از باشگاه حفظ منابع و جبران خسارت لندن گزارشی مبنی بر انقضای بیمه نفتکش‌های چینی دریافت کرد. 

دقیقا یک روز بعد، نشریه لویدز لیست گزارش داد که دو فروند از نفتکش‌‌ها به نام‌‌های «گس اینفینی» و «گس دیگنیتی» در اقدامی خلاف تحریم‌های آمریکا، حامل گاز مایع از ایران بوده‌اند.  

نرد ال‌بی در گزارش خود توضیح داد که باشگاه حفظ منابع و جبران خسارت بلافاصله پس از آن که دریافت نفتکش‌های چینی از ایران بارگیری شده‌اند اقدام به لغو بیمه آنها کرد. 

ضامن دو نفتکش فوق به همراه نفتکش سی دراگون در قرارداد با بانک آلمانی، شرکت‌های چینی کون‌لون هلدینگ و کون‌لون شیپینگ بوده‌اند.

خبرگزاری بلومبرگ نوشت: «اتهاماتی که اواخر ماه گذشته منجر به توقیف موقت شناورها در سنگاپور شد در حالی مطرح می‌شود که آمریکا در صدد انزوای رژیم تهران از طریق قطع فروش نفت است. این اتهامات همچنین این نکته را برجسته می‌سازد که بازرگانان و شرکت‌های کشتیرانی مظنون به نقض تحریم‌ها منجر به بروز مناقشه نه تنها با دولت‌ها بلکه با بانک‌ها نیز می‌شود.»

بنا بر اسناد بانک آلمانی، دو نفتکش گس اینفینیتی و گس دیگنیتی هنگام نزدیک شدن به تنگه هرمز، دستگاه‌های ردیاب خود را خاموش کرده بودند و چند روز پس از بارگیری سوخت مجددا آنها را روشن کردند.

این اسناد می‌گوید نفتکش‌های فوق در مدت خاموش بودن دستگاه‌های کرده بودند مکان‌یابی شده و مختصات مکانی آنها منطبق بر گزارش لویدز لیست است.

روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه در گزارشی نوشت که چین و تعدادی دیگر از مشتریان نفتی ایران علیرغم تحریم‌های آمریکا به خرید نفت از جمهوری اسلامی ادامه داده‌اند.

این روزنامه از تاریخ دوم ماه مه و همزمان با اعلام پایان معافیت‌های نفتی آمریکا برای تعدادی از خریداران نفت ایران مشغول بررسی مسیر شناورهایی بوده است که از ایران به مقاصد اعلام‌نشده نفت خام حمل می‌کرده‌اند.

دونالد ترامپ سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای برجام که در سال ۲۰۱۵ بین ایران و شش قدرت جهانی منعقد شده بود خارج شد و تحریم‌های لغوشده، از جمله تحریم‌های شدید نفتی و بانکی، را برقرار کرد. تحریم‌های نفتی در ماه نوامبر سال گذشته اجرایی شد و چند ماه بعد معافیت‌های اعطایی به هشت مشتری نفت ایران نیز به پایان رسید. 

از نگاه قوانین بین‌المللی، خرید نفت و فرآورده‌های نفتی از ایران غیرقانونی به حساب نمی‌آید چرا که تحریم‌های آمریکا یکجانبه است. اما دولت ترامپ بارها اعلام کرده است مصمم به قطع کامل صادرات نفت ایران به‌عنوان مهمترین منبع درآمدی این کشور است.  

صادرات نفت ایران در ماه آوریل سال ۲۰۱۸، یعنی قبل از خروج آمریکا از برجام، به دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود. این رقم در ماه آوریل امسال به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت و اخیرا برخی گزارش‌ها از صدور ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بشکه خبر داده‌اند.

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More