ربیعی: دولت ایران برنامه‌ای برای قطع اینترنت ندارد | ایران اینترنشنال

ربیعی: دولت ایران برنامه‌ای برای قطع اینترنت ندارد

در حالی که قطع کم سابقه طولانی مدت اینترنت همزمان با اعتراض‌ها در ایران انتقادهای گسترده‌ای را برانگیخت، علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، گفت: «به هیچ وجه دولت نه الان و نه در آینده، برنامه‌ای برای قطع کردن دسترسی مردم به اینترنت ندارد.» 

این اظهارات ربیعی در حالی است که حسن روحانی روز یک‌شنبه هفدهم آذر طی سخنانی در جریان ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس، بر لزوم راه اندازی کامل «شبکه ملی اطلاعات» و بی‌نیازی از اینترنت تاکید کرد و گفت: «امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را چنان تقویت کنیم که نیازی به خارج نباشد و رهبری هم اخیرا در این باره دستوری داده است.»

اما ربیعی، روز دوشنبه ۱۸ آذر، در نشست خبری هفتگی خود در تهران، با تاکید بر این که «اصلا اینترنت قطع شدنی نیست»، درباره اظهارات اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی در زمینه اینترنت ملی گفت که به عقیده او «برداشت غلط» از این اظهارات صورت گرفته است.

سخنگوی دولت ایران تاکید کرد: «بنای دولت جزیره کردن ایران در دنیا نیست. اگر رئیس جمهور تاکید کردند ما نیازمند اینترنت ملی در شرایط بحران هستیم، ما به دنبال قطع اینترنت جهانی و جزیره کردن خود در جهان نیستیم.»

او گفت: «در کشور ما یک شبکه بیشتر نداریم و آن شبکه ملی است که روی این شبکه ملی، اینترنت هم وجود دارد. اینترنت از طریق این شبکه به مردم ارائه می‌شود.»

در حالی که به گفته خود مقام‌های دولتی، قطع اینترنت موجب خسارات سنگین اقتصادی به این کشور شد، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی همچنین ادامه داد: «اقتصاد دیجیتال مبتنی بر اینترنت است. نگاه راهبردی ایران تکیه بر جوانان کشور و تسخیر بازار منطقه است. دولت با جدیت پیگیر این راهبرد است.»

او با این حال تاکید کرد که «برای رسیدن به این هدف»، ایران «شبکه ملی مستقل از دنیا» را هم دنبال می‌کند تا «در مواقع حساس از جمله تحریم از سوی آمریکا»  و مواقع «بحران» بتواند مستقل عمل کند و بخشی از خدمات دولتی انجام شود.

سخنگوی دولت درباره این مواقع «بحران» توضیح بیشتری نداد، اما در جریان اعتراضات سراسری اخیر ایران، در اقدامی کم‌سابقه اینترنت در این کشور به طور کامل قطع شد و این قطعی در برخی مناطق کشور تا ۱۹ روز نیز تداوم داشت.

پس از آن، آمریکا محمدجواد جهرمی، وزیر ارتباطات ایران را به دلیل نقش داشتن در سانسور اینترنت تحریم کرد.

در حالی که در سرکوب این اعتراضات، صدها نفر از معترضان جان خود را از دست دادند، مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی هنوز آمار دقیق کشته و زخمی شدگان را اعلام نکرده است.

ربیعی در این باره گفت: «تعداد مجروحان نیروی انتظامی بیشتر از مجروحان عادی است، بالاخره در این ماجرا عده‌ای مظلوم واقع شدند و ما نمی‌توانیم مثل آمریکا آمار فله‌ای بدهیم.»

به تازگی برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که رژیم ایران ممکن است بیش از هزار شهروند خود را در جریان این اعتراض‌ها کشته باشد.

سخنگوی دولت ایران با این حال وعده داد که به زودی دولت گزارشی را درباره اعتراضات اخیر به مردم ارائه خواهد کرد.

سه روز پیش، میشل باشله،‌ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار شفافیت مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و انجام «تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه» درباره اعتراض‌ها شد.

تازه چه خبر؟
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دانشگاه جان هاپکینز، روز چهارشنبه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۶۰ میلیون نفر گذشت و تعداد جان‌باختگان...More
عبدالعلی عبدی‌پور، فرمانده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت هشت مداح در چهار روز نخست اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای کرونایی در این...More
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت که قدرت‌های اروپایی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا را برای بازگشت سریع ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران...More