سرخط خبرها

 • جمعی از وکلای دادگستری در بیانیه‌ای با محکوم کردن خشونت و سرکوب معترضان حوادث آبان ماه ،آمادگی خود برای دفاع از بازداشت شدگان اعلام کردند
 • تعدادی از خانواده‌های خدمه نفتکش «سانچی» با ثبت شکایتی در دادگاه فدرال آمریکا علیه سه فرد حقیقی و حقوقی مسئول جمهوری اسلامی در این پرونده، اعلام جرم کردند
 • مقامات زندان در مقابل انتقال سام رجبی،‌ فعال محیط زیست بازداشتی به بیمارستان مانع تراشی می‌کنند
 • محمد جواد ظریف: برای تبادل فراگیر زندانیان ایران و آمریکا آمادگی داریم
 • بهای دلار در بازار آزاد تهران به ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسید
 • پلیس امنیت اخلاقی پایتخت از پلمب یک باشگاه ورزشی مختلط درشمال تهران و بازداشت متصدیان آن خبر داد
 • پروین محمدی، نایب‌رییس اتحادیه آزاد کارگران ایران ۱۶ آذر بازداشت و برای تحمل یک سال حبس به زندان منتقل شد
 • رضا اردکانیان، ‏وزیر نیرو: صادرات برق ایران به عراق تمدید خواهد شد
 • پروانه سلحشوری: اقلیتی در ایران از امتیازات ویژه برخوردارند و نهاد های موازی به استبدادی سرکش منجر شده است
 • سروش فرهادیان، روزنامه‌نگار در دادگاه انقلاب استان تهران به یک سال زندان و‌ دوسال محرومیت از فعالیت رسانه‌ای محکوم شد
 • سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، روسیه را به دلیل دوپینگ سازمان یافته ورزشکاران این کشور برای چهار سال، از حضور در تمام رویدادهای بین‌المللی محروم کرد
 • شهرام ناظری: امسال به احترام مردم فداکار کشورم و برای همدردی با مردم کُرد سوریه کنسرت در قونیه را برگزار نخواهم کرد
 • شاهزاده رضا پهلوی: سرکوب اعتراض‌های اخیر که در ایران رخ داده مصداق نسل‌کشی است
 • پخش رادیویی ایران اینترنشنال در ایران روی موج‌های کوتاه و متوسط
 • ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰ عصر روی موج کوتاه ۱۱۵۹۰ کیلوهرتز، کانال ۲۵ متر
 • ۱۵:۳۰ عصر تا ۷:۳۰ صبح روی موج ۶۲۱۰ کیلوهرتز در کانال ۴۹ متر
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

ربیعی: اعتراض‌ها در عراق به دلیل ناامید شدن مردم از صندوق رای است

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، اعتراض‌های اخیر در عراق را به دلیل «ناامید شدن» مردم این کشور از صندوق انتخابات دانست.

ربیعی در یادداشتی با عنوان « جمهوریت بیشتر- مقاومت بیشتر و کارآمدتر» که  روز شنبه ۱۱ آبان در خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، منتشر شد، نوشت: «رخدادهای اخیر عراق را بنگریم و ببینیم که ناامیدی از صندوق انتخابات چگونه می‌تواند مطالبات برحق مردمی را مستعد سمت‌گیری به فراسوی سامانه انتخاباتی نماید.» 

او با اشاره به اعتراض‌های  سال ۱۳۹۶ در ایران ادامه داد: «در ایران خوشبختانه آن ائتلاف اعلام نشده میان برخی جریان‌های تنگ‌نظر با منفعت‌جویی داخلی و هوشیاری شیطانی صهیونیستی نتوانسته امید مردم را ترور کند و مردم را از صندوق انتخابات مایوس و برکنار سازد.»

تاکید سخنگوی دولت ایران بر «ناامیدی از صندوق انتخابات» در عراق، در حالی است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اعتراض‌ها در عراق و لبنان را کار «سرویس‌های اطلاعاتی غربی» با «پول کشورهای مرتجع منطقه» می‌داند.

سخنان ربیعی همچنین در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸ عنوان می‌شود.

با نزدیک شدن به زمان این انتخابات، بحث‌ها درباره شرکت یا عدم شرکت در انتخابات شدت گرفته است.

انتقاد و نارضایتی بخش‌هایی از مردم از عملکرد دولت روحانی در زمینه‌ سیاست داخلی و خارجی، محدودتر شدن آزادی‌های اجتماعی، سرکوب اعتراض‌های کارگری، برآورده نشدن مطالبات زنان و تداوم مشکلات معیشتی باعث بروز نگرانی میان جریان‌های سیاسی اعتدال‌گرا و اصلاح‌طلب درباره میزان مشارکت بخش عمده‌ای از رای‌دهندگان آن‌ها در انتخابات شده است.

محمد خاتمی، ریيس‌جمهور پیشین ایران، که در بسیج آرای نیروهای اصلاح‌طلب نقش عمده‌ای دارد، در مهرماه بار دیگر با تحریم انتخابات مخالفت کرد. 

روحانی هم اواخر شهریورماه در سخنانی بدون اشاره به اعتراض‌های کارگران و احکام‌ حبس زندان برای برخی نمایندگان آن‌ها گفت: «کارگران و زنان هر مشکلی که دارند می‌توانند از راه انتخابات آن را به دست آورند.» این سخنان به ویژه در رسانه‌های اجتماعی با واکنش منفی کاربران مواجه شد. 

 

تشویق مردم به انتخابات و انتقاد از صدا و سیما

ربیعی در بخش دیگری از یادداشت خود مردم را تشویق کرده که اگر از آمریکا «چیز بیشتری» می‌خواهند، در این انتخابات شرکت کنند.

او در یادداشت خود با تاکید بر اینکه برجام «بلا تردید» محصول انتخابات ۱۳۹۲ بود، نوشت: «اکنون ایران در آستانه انتخابات مجلس در شرایطی قرار گرفته که نیرومندتر از هر زمان دیگر ایران بماند. ما اگر برجام را حداقلی می‌دانیم و چیز بیشتری از آمریکا می‌خواهیم، باید نگاه خودمان را متوجه داخل و توده آگاه رای‌دهنده و تاسیس‌گر نظام جمهوری اسلامی بکنیم و به فرمول «جمهوریت بیشتر» روی آوریم.»

سخنگوی دولت روحانی همچنین با انتقاد از عملکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت که در جریان مذاکرات هسته‌ای تلویزیون سخنان باراک اوباما، رییس جمهور وقت آمریکا درباره روحانی و این که «شوق ایرانیان برای تغییر را نمایندگی می‌کند» را حذف کرد.

ربیعی گفت: «این بخش از همان فراز سخنان اوباما به طرزی کاملا معنادار حذف می‌شود تا عاملیت انتخاباتی انسان ایرانی و نحوه تاثیرگذاری تعامل‌جویی جهانی ایرانیان بر کاخ سفید به محاق رود و مورد پرده‌پوشی قرار گیرد.»

سخنگوی دولت ایران این رفتار صدا و سیما را با رفتار دولت کنونی آمریکا مقایسه کرد و نوشت که «آدم‌های ترامپ» نمایندگان واقعی مردم ایران را «در بیرون از صندوق انتخابات می‌جویند».

او همچنین از عملکرد صدا و سیما درباره انتخابات مجلس انتقاد کرد و نوشت: «متاسفانه بازنمایی ضعیفی که رسانه ملی برای جایگاه انتخابات و نقش آن در ارتقای قدرت ملی ارایه می‌کند فاقد آن رویکرد تکاملی جمهور ملت ماست وعمدتا انتخابات را به سطح قطبی‌سازی‌های کاذب و غیرضرور تقلیل می‌دهد.»

پیشتر محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی نیز از عملکرد «یک‌طرفه» صدا و سیما در موضوع بررسی لوایح اف‌آی‌تی‌اف انتقاد کرده بود.

از زمان روی کار آمدن روحانی، دولت ایران بارها از عملکرد صدا و سیما انتقاد کرده است. روحانی در آخرین نشست خبری با رسانه‌ها گفت: «صدا و سیما برخی از نشست‌ها پوشش می‌هد و از برخی حرف‌های ما هم خوشش نمی‌آید.»

در اسفندماه گذشته نیز ایرنا، نوشت: «اين روزها تقابل اين سازمان [صدا و سیما] با دولت‌‌مردان به حداكثر ميزان ممكن رسيده است.»

تازه چه خبر؟
کارگران پروژه قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوق خود در ۱۸ تا ۲۰ ماه گذشته اقدام به تجمع در مقابل «سازمان قطار شهری» کردند...بیشتر بخوانید
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از آمادگی این کشور برای تبادل کامل زندانیان با آمریکا خبر داد. ظریف، روز دوشنبه ۱۸ آذر، در توییتر...بیشتر بخوانید
آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان،‌ اخبار منتشرشده درباره گشت‌زنی مشترک مرزی با مرزبانان ایران را رد کرد. غفور روز دوشنبه ۱۸ آذرماه در صفحه توییتر خود با...بیشتر بخوانید
رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران در آستانه پایان زمان قرارداد صادرات برق این کشور به عراق ضمن تاکید بر تمدید این قرارداد اظهار کرد که در آن قید شده...بیشتر بخوانید
درحالیکه روز گذشته (۱۷ آذرماه) به سام رجبی،‌ فعال محیط زیستی بازداشتی اعلام شد که برای مداوا به بیمارستان منتقل می‌شود، اما با گذشت یک روز همچنان این...بیشتر بخوانید