رای اعتماد مجلس به علیرضا رزم‌حسینی؛ روحانی باز هم به مجلس نرفت | ایران اینترنشنال

رای اعتماد مجلس به علیرضا رزم‌حسینی؛ روحانی باز هم به مجلس نرفت

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی به علیرضا رزم‌حسینی،‌ گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صنعت معدن و تجارت، رای اعتماد دادند که حسن روحانی،‌ رییس‌ جمهور، برای بار دوم از حضور در مجلس با عنوان خطر ابتلا به کرونا خودداری کرد.

در پایان جلسه روز سه‌شنبه هشتم مهرماه مجلس برای بررسی صلاحیت رزم‌حسینی، از مجموع ۲۶۴ رای، او با ۱۷۵ رای موافق و ۸۰ رای مخالف به عنوان وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت انتخاب شد.

این جلسه در حالی برگزار شد که روحانی در آن حاضر نبود. این دومین بار است که او از حضور در مجلس برای همراهی با گزینه پیشنهادی‌اش برای وزارت صمت خودداری می‌کند.

معاون پارلمانی رییس‌جمهوری «مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا» در ارتباط با خطر ابتلا به بیماری را دلیل عدم حضور روحانی اعلام کرد.

اما نمایندگانی که به موافقت و مخالفت با رزم‌حسینی می‌پرداختند، طی سخنرانی خود عدم حضور روحانی را مورد انتقاد قرار دادند. اردشیر مطهری،‌ نماینده گرمسار،‌ شیوع کرونا را «بهانه» روحانی دانست و گفت او برای نمایندگان حرمتی قائل نشد.

 پیشتر نیز حسن روحانی در مردادماه وقتی حسین مدرس خیابانی را برای این وزارتخانه به مجلس معرفی کرد،‌ در حالی شاهد عدم رای اعتماد نمایندگان شد که در جلسه حضور نیافته بود.

در آن زمان نیز یک عضو هیات رییسه مجلس عدم حضور روحانی را «اهانت» خواند و گفت: «چگونه است روحانی ۷۵ ساله نباید کرونا بگیرد،‌ اما یک و نیم میلیون جوان ۱۸ تا ۲۰ ساله در کنکور شرکت کنند و به کرونا مبتلا شوند ایرادی ندارد.»

انتقاد مخالفان رزم‌حسینی به «فسادهای اقتصادی» او

 در جریان بررسی صلاحیت گزینه پیشنهادی دولت، دو نماینده مخالف علیرضا رزم‌حسینی گفتند او «فسادهای گسترده» دارد و در زمینه کار دولتی دارای تجربه نیست.

نماینده گرمسار‌ رزم‌حسینی را دارای فسادهای گسترده دانست و گفت:‌ «با انتخاب ایشان وضعیت مردم بدتر می‌شود. ما در شاه عبدالعظیم هم نمی‌توانیم زندگی کنیم، اما ایشان چگونه با خانواده در کانادا زندگی می‌کند.» 

مطهری در همین زمینه همچنین به موضوع دوتابعیتی بودن رزم‌حسینی،‌ فروش شرکت صوری به شرکت ملی مس، ارتباط با مافیای معدن کرمان و فرار مالیاتی در معاملات با شرکت‌های معدنی و فولادی اشاره کرد.

مهرداد ویس کرمی، نماینده خرم‌آباد،‌ نیز از جمله مخالفان رزم‌حسینی بود که به «عدم تجربه کاری»‌ او در زمینه کار دولتی اشاره کرد. 

ویس کرمی نیز به مساله اقامت خانواده رزم‌حسینی در کانادا اشاره کرد و خواستار توضیح درباره آن شد.

رزم‌حسینی در سخنرانی‌اش به «حذف رانت‌خواری و فساد» اشاره کرد و گفت: «امروز ما شرمنده سفر‌ه‌های خالی مردم هستیم.»

تازه چه خبر؟
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More