رافائل گروسی: غنی‌سازی بیشتر، ایران را به مصارف نظامی نزدیک‌تر می‌کند | ایران اینترنشنال

رافائل گروسی: غنی‌سازی بیشتر، ایران را به مصارف نظامی نزدیک‌تر می‌کند

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داده‌ غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالاتر ایران را به مصارف نظامی نزدیک‌تر می‌کند.

«نیک‌کی آسیا» در همین زمینه نوشت همزمان با افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران که به آن اجازه تولید سلاح را می‌دهد، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای با این نشریه گفته آژانس به دنبال آغاز مجدد بازرسی‌های گسترده‌تر از تاسیسات هسته‌ای این کشور است.

گروسی در این گفت‌وگو هشدار داده تولید اورانیوم در سطوح بالاتر غنی‌سازی «ایران را به سطوحی نزدیک‌تر می‌کند که نمی‌توان توسعه مصارف نظامی را در نظر نگرفت.»

او کاهش سطح بازرسی‌ها از سوی ایران همزمان با افزایش غنی‌سازی تا ۲۰ درصد را «شرایطی غیرعادی» توصیف کرد.

این مقام آژانس اضافه کرد: «واضح است که اگر می‌خواهید تضمین قابل قبولی در مورد عدم انحراف نظامی داشته باشید، به یک بازرسی بسیار قوی نیاز دارید.»

گروسی اشاره کرد ایران «کمی کمتر» از ۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد‌ غنی‌شده دارد، اما دارای سه هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده‌ای است که قبلا در سطوح پایین‌تری تولید شده‌اند.» او این مقدار را رو به رشد خواند.

مدیرکل آژانس همچنین به افزایش قابلیت‌های غنی‌سازی هسته‌ای ایران از طریق عملیاتی کردن تجهیزات بیشتر خبر داد.

نیک‌کی آسیا گزارش داده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رایزنی‌های فنی با ایران را در ماه میلادی آوریل آغاز می‌کند و یکی از حوزه‌های تمرکز آن وجود ذرات اورانیوم در تاسیسات اعلام‌نشده است. 

در این زمینه، گروسی گفت پاسخ‌های طرف ایرانی تاکنون «از نظر فنی معتبر نبوده است.»

هشدارهای گروسی درباره لزوم بازرسی‌های گسترده‌تر در حالی مجددا تکرار می‌شود که ایران خواستار لغو همه تحریم‌های آمریکا برای بازگشت به سطح تعهدات برجام شده، اما آمریکا می‌گوید امتیاز لغو تحریم‌ها را تا زمان بازگشت کامل تهران نمی‌دهد.

به تازگی علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، گفته بود ممکن است تهران سطح غنی‌سازی را اگر نیاز باشد به ۶۰ درصد هم برساند، تهدیدی که رافائل گروسی گفت تحقق آن موجب بی‌ثباتی منطقه می‌شود.

تازه چه خبر؟
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که دو پهپاد انفجاری و دو موشک بالستیک حوثی‌های یمن را رهگیری و از طریق حمله‌ هوایی یک سایت پرتاب...More
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More