رادیو ان‌پی‌آر: پیش از حمله، پهپادها و موشک‌های ایران شناسایی شده بودند | ایران اینترنشنال

رادیو ان‌پی‌آر: پیش از حمله، پهپادها و موشک‌های ایران شناسایی شده بودند

 

دو مقام پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، گفته‌اند ماهواره‌های جاسوسی آمریکا پیش از حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، پهپادهای آماده و موشک‌‌های ایران را از سکوهای پرتاب در داخل ایران شناسایی کرده‌اند.

رادیو ان.پی.آر، رادیو ملی و عمومی آمریکا، روز سه‌شنبه بیست و ششم شهریور، به نقل از منابع خود نوشت که ایالات متحده این تصاویر را کماکان به عنوان «شواهد محتمل» مبنی بر دست داشتن ایران در حملات اخیر به عربستان سعودی ارزیابی می‌کنند.

با این حال، وزارت دفاع عربستان سعودی اعلام کرده است که امروز چهارشنبه شواهدی ارائه می‌شود که نشان می‌‌دهد ایران در این حملات نقش داشته است.

ان.پی.آر به نقل از منابع خود در پنتاگون نوشته است که کارشناسان آمریکایی برای بررسی و ارزیابی شواهد به عربستان اعزام شده‌اند.

در همین حال، قرار است که روز چهارشنبه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در ریاض، پایتخت عربستان، با مقام‌های این کشور از جمله شاهزاده سعودی محمد بن سلمان دیدار و درباره حملات روز شنبه گفت‌وگو داشته باشد.

مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا، نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد  که آمریکا در حال بررسی شواهد این حملات و آماده است از منافع و متحدان واشنگتن در خاورمیانه دفاع کند.

پنس در سخنرانی در «بنیاد هریتج» گفت: « ما در حال بررسی شواهد و مشورت با متحدانمان هستیم و رییس‌جمهوری آمریکا تعیین می‌کند که بهترین شیوه اقدام در روزهای آینده چیست.»

در گزارشی دیگر مرتبط با حملات اخیر به عربستان سعودی، شبکه خبری ان.بی.سی نیز در گزارشی نوشت که شامگاه دوشنبه در جلسه امنیت ملی کاخ سفید، مقا‌های ارشد وزارت آمریکا گزینه‌های مختلف اقدام علیه ایران را با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در میان گذاشته‌اند. این گزینه‌ها شامل حملات سایبری، حمله به تاسیسات نفتی ایران و هدف قراردادن سپاه پاسداران بوده است.

ایران پیشتر دست داشتن خود در این حملات را رد کرده است و این حملات را بخشی از «دفاع مشروع و متقابل» حوثی‌های یمن در قبال حملات عربستان سعودی و ائتلاف نظامی به رهبری عربستان معرفی کرده است.

 

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در بازارچه ساحلی بندر دیلم، در استان بوشهر، ۲۰۰ مغازه را طعمه حریق کرد. به گفته مقام‌های محلی، آتش‌سوزی حدود هفت‌ونیم صبح روی داد و پس از...More
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More