رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست: فعالیت در حوزه محیط‌زیست باید بدون سیاسی‌کاری و ایجاد وحشت باشد | ایران اینترنشنال

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست: فعالیت در حوزه محیط‌زیست باید بدون سیاسی‌کاری و ایجاد وحشت باشد

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید بسیاری از نهادهای مدنی، طرفدار محیط زیست نیستند، بلکه به گفته او، آنها «نفوذی‌های جریان‌های سیاسی» در بخش محیط زیست به‌شمار می‌آیند.

او مشخصا به جریان سیاسی خاصی در داخل یا خارج کشور اشاره نکرد.

در همین حال، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز پنجشنبه، ۳ مرداد در پنجمین نشست شورای هماهنگی شبکه تشکل‌های محیط زیستی و منابع طبیعی کشور، از همه مردم خواست تا برای حفاظت از محیط زیست به میدان بیایند.

او  تعداد ۳هزار محیط‌بان برای صیانت از محیط زیست را ناکافی خواند و تاکید کرد که «فعالیت در حوزه محیط زیست باید بدون سیاسی کاری و بدون ایجاد ترس و وحشت و بدون حزب‌گرایی باشد.»

در این نشست، علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی نیز ضمن ابراز نگرانی از نگاه امنیتی به نهادهای مدنی، گفت که نهادهای مدنی نباید سیاسی شوند و کار سیاسی کنند.

این دو مقام در حالی بر ضرورت فعالیت نهادهای مدنی در حوزه محیط زیست تاکید دارند که دست‌کم هشت فعال محیط زیستی بیش از یک سال است که در زندان به سر می‌برند.

 

ایران دومین مصرف‌کننده بزرگ انرژی در دنیا

به گفته عیسی کلانتری، در حال حاضر ایران بعد از روسیه بالاترین شدت انرژی مصرفی را در دنیا دارد. شدت انرژی در روسیه ۳۲  دهم و در ایران ۲۳ دهم گزارش شده است. حال آنکه میانگین جهانی شدت انرژی مصرفی  ۱۳ دهم  برآورد شده است.

شدت انرژی مصرفی، یکی از شاخص‌های بررسی کارایی مصرف انرژی است.

 

کاهش مصرف انرژی با توجه به شرایط کشور مقدور نیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیاز کشور به سرمایه‌گذاری کلان و بروزرسانی فناوری و ساختار نامناسب صنعت را مانعی جدی در زمینه کاهش شدت انرژی مصرفی می‌داند. به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ،با توجه به شرایط کنونی کشور، رسیدن به اهداف تعیین شده در حوزه کاهش مصرف انرژی، مقدور نیست.

عیسی کلانتری یکی از اقدامات ضروری برای کاهش شدت انرژی مصرفی را تعطیلی تمام خودروسازی‌های داخلی می‌داند، که به گفته او به دلیل موتورهای مورد استفاده در آنها، تبعات دیگری نظیر آلودگی هوا و افزایش گازهای گلخانه‌ای به همراه دارند.

تازه چه خبر؟
کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، از مذاکره با صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه برای همکاری دو کشور برای تولید واکسن کرونا خبر داد. به...More
به گزارش رویترز، سه منبع مطلع خبر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه به وزارت خارجه این کشور را تایید کردند و گفتند که این اقدام به دلیل نگرانی...More
محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، در یک برنامه تلویزیونی گفت که این نهاد می‌توانست اعلام کند دلیل انهدام هواپیمایی اوکراینی «جنگ...More
یک روز پس از آنکه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، گفت خواست ایران این است که آمریکا پیوسته درگیر جنگ افغانستان باشد، یک مقام...More
در حالی که جلسه رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت قرار است چند روز دیگر برگزار شود، رییس دفتر رییس ‌جمهور اعلام کرد که حسن روحانی...More