رئیس دولت جبل‌الطارق: نفتکش ایرانی با تضمین جمهوری اسلامی آزاد شد | ایران اینترنشنال

رئیس دولت جبل‌الطارق: نفتکش ایرانی با تضمین جمهوری اسلامی آزاد شد

فابیان پیکاردو، وزیر اول دولت جبل‌الطارق، در بیانیه‌ای اعلام کرد که نفتکش ایرانی گریس۱ پس از گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی و ارائه تضمین از سوی آنان مبنی‌بر اینکه شناور مذکور به مقصد کشورهای مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا حرکت نخواهد کرد، آزاد شده است.

پیکاردو در این بیانیه که پنجشنبه ۲۴ مردادماه، هم‌زمان با اعلام رفع توقیف نفتکش ایرانی ازسوی دادگاه عالی جبل‌الطارق منتشر شد، اعلام کرد: «در تاریخ ۱۳ اوت، اینجانب از جمهوری (اسلامی) ایران تضمین مکتوب مبنی‌بر اینکه مقصد گریس۱ در صورت رفع توقیف، از کشورهای مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا نخواهد بود، دریافت کردم.»

او افزود: «بدین‌وسیله، گریس۱ به موجب قانون تحریم‌ها رفع توقیف می‌شود.»

پیکاردو توضیح داده است که در پی توقیف گریس۱ در تاریخ چهارم ژوئیه، او شخصا با مقام‌های دولتی ایران در تاریخ ۱۹ ژوئیه در لندن گفت‌وگو داشته است. او دیدار خود را با طرف‌های ایرانی «مثبت و سازنده» خواند.

پیکاردو همچنین در بیانیه خود، با اشاره به درخواست روز پنجشنبه آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش ایرانی، نوشت: «این موضوع را نهادهای معاضدت قضایی متقابل به صورت مستقل، از حیث حقوقی بررسی خواهند کرد.»

گریس۱ هنگام حمل  بیش از ۲میلیون بشکه نفت خام از ایران به مقصد سوریه، به علت نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، در تنگه جبل‌الطارق به‌دست تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد.

دولت بریتانیا و جبل‌الطارق اعلام کردند نفتکش گریس۱ به علت اینکه مقصد آن سوریه بوده توقیف شده است و این موضوع، ربطی به مبدا ایرانی آن ندارد. تحریم‌های اتحادیه اروپا هرگونه عرضه مستقیم یا غیرمستقیم نفت خام به سوریه را منع می‌کند.

توقیف گریس۱ واکنش‌های تندی از سوی مقام‌های رسمی ایران برانگیخت و حتی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را «دزدی دریایی» خواند.

دو هفته پس از توقیف گریس۱ در روز چهارم ماه ژوئیه، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اقدام نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو را در نزدیکی تنگه هرمز به بهانه نقض قوانین دریانوردی توقیف کردند. مقام‌های بریتانیایی این اقدام ایران را تلافی‌جویانه خوانده و خواستار آزادی نفتکش شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتی اقدام بریتانیا را در تحریم شش شخص که در کودتای اخیر در میانمار نقش داشته‌اند، «گامی در جهت پاسخگو کردن...More