دیپلمات‌های اروپایی: انتظار نتیجه مثبت بزرگی از نشست سه‌شنبه وین نداریم | ایران اینترنشنال

دیپلمات‌های اروپایی: انتظار نتیجه مثبت بزرگی از نشست سه‌شنبه وین نداریم

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی بارها هرگونه مذاکره و حضور آمریکا در نشست وین را رد کرده‌اند، اکنون گزارش‌ها حاکیست هیات‌های تهران و واشینگتن در هتل‌هایی به فاصله سه دقیقه مستقر شده‌اند و قرار است نمایندگان اروپا مذاکرات میان آن‌ها را میانجی‌گری کنند.

بلومبرگ روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه نوشته مذاکرات وین درباره برجام در دو هتل «امپریال» و «گراند هتل» پایتخت اتریش برگزار می‌شود. این دو هتل کمتر از سه دقیقه به صورت پیاده با یکدیگر فاصله دارند. 

شبکه بی‌بی‌سی هم قبلا از حضور مجزای هیات آمریکایی در یک محل جداگانه از محل ملاقات هیات ایرانی با اعضای ۱+۴ خبر داده بود. 

دو دیپلمات حاضر در این مذاکرات که نامی‌ از آن‌ها منتشر نشده به بلومبرگ گفته‌اند در صورت حصول پیشرفت، ‌ممکن است این مذاکرات تا پایان هفته ادامه یابد. یکی از این دیپلمات‌ها مذاکرات را حرکت در «مسیر درست» خوانده که ممکن است به راه حل عملی منجر شود.

با این حال در اطلاعیه‌ای که اداره کل اخبار و اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه ایران منتشر کرده، اعلام شده «همانطور که قبلا نیز تاکید شده است، هیچ نماینده‌ای از آمریکا در نشست کمیسیون مشترک یا نشست‌های کارشناسی مرتبط با آن شرکت نخواهد کرد.»

این اطلاعیه همچنین هرگونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا به عنوان دستور کار هیات جمهوری اسلامی را هم رد کرده است.

فاصله زیاد انتظارات تهران و واشینگتن

با وجود فاصله کم میان محل استقرار هیات‌های ایران و آمریکا، فاصله میان انتظارات آن‌ها برای بازگشت به برجام همچنان زیاد است. 

یک مقام اروپایی در این زمینه گفته بریتانیا،‌ فرانسه و آلمان به پیشرفت مذاکره کمک می‌کنند، اما انتظار نمی‌رود نتایج قابل توجهی در روز سه‌شنبه به دست آید. او علت این امر را اصرار تهران به لغو یک مرحله‌ای تمام تحریم‌های آمریکا عنوان کرد.

در مقابل ایران، واشینگتن اعلام کرده حرکات یک‌جانبه را نمی‌پذیرد. پیشتر هم ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ اشاره کرد که واشینگتن چالش‌های پیش رو را دست کم نمی‌گیرد و انتظار دستیابی به پیشرفت زودهنگام یا فوری را ندارد.

احتمال ۵۰ درصدی اقدام پیش از انتخابات ایران

بلومبرگ به نقل از یک مقام که نخواست نامش علنی شود در این زمینه نوشت احتمال اقدام مشخص در جهت احیای برجام پیش از ماه میلادی ژوئن، کمتر از دو ماه، بیش از ۵۰ درصد است. قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در این ماه برگزار شود.

همزمان سخنگوی وزارت خارجه چین ابراز امیدواری کرده که طرف‌های مذاکره «درست و غلط را تشخیص دهند» و از آمریکا بخواهند اقدامات جدی برای لغو تحریم‌ها، تحقق میانی خواسته‌های ایران و از سرگیری اجرای کامل برجام در زمانی نزدیک انجام دهد.

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More