دیدار عراقچی با گروسی درباره سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی | ایران اینترنشنال

دیدار عراقچی با گروسی درباره سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

عباس عراقچی، معاون وزير امور خارجه ایران، گفت که در دیدار روز پنجشنبه با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره سوالات آژانس از ایران و موضوعات «مورد اختلاف» مذاکره شده است.

او روز پنجشنبه ۱۹ فروردین در وین اعلام کرد: «در رابطه با بقیه مسائلی که بین ما و آژانس وجود دارد و بعضی از سوالاتی که هست و از قدیم مانده در مورد اینها هم یک هماهنگی کردیم» و افزود مذاکرات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره ادامه خواهد یافت.

عراقچی همچنین گزارش‌ها درباره متوقف شدن همکاری‌های فنی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تکذیب کرد.

یک روز پیش از برگزاری جلسه عراقچی و گروسی، رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌ها از تعویق جلسه فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران درباره اورانیوم کشف شده در دو سایت اتمی خبر داده بودند.

بر اساس گزارش‌ها، اورانیوم یافت شده در دو سایت اتمی ایران غنی‌نشده بوده، اما وجودشان حاکی از مواد یا فعالیت‌های اعلام‌نشده در این دو سایت است.

آژانس و ایران ماه‌ها درباره بازدید از دو سایت که به گفته مقام های جمهوری اسلامی یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قرار دارد، اختلاف داشتند.

عراقچی همچنین فضای مذاکرات در وین را «سازنده و روبه جلو» خواند و در عین حال افزود که «هنوز با رسیدن به یک نقطه مثبت فاصله داریم».

او گفت در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران با گروه ۱+۴ وظایفی برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین شده و هدف از این دیدار نیز هماهنگی بیشتر با این نهاد برای «ایفای نقش» آژانس پس از مذاکرات بوده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت که طرفین در مذاکرات در حال تعیین نحوه اقدامات آمریکا درباره لغو تحریم‌ها و توقف اقدامات اتمی جمهوری اسلامی هستند.

معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد که از نظر جمهوری اسلامی باید «همه تحریم‌های وضع شده در دوره دونالد ترامپ لغو شود».

او اعلام کرد که پس از لغو این تحریم‌ها و «راستی آزمایی آن» جمهوری اسلامی برنامه اتمی خود را به حالت سابق برمی‌گرداند.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More