دو روز پس از انتقادات خامنه‌ای، روحانی درباره خطرات فضای مجازی هشدار داد | ایران اینترنشنال

دو روز پس از انتقادات خامنه‌ای، روحانی درباره خطرات فضای مجازی هشدار داد

دو روز پس از انتقادات رهبر جمهوری اسلامی از عدم مدیریت فضای مجازی در ایران، حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهوری، هم اشاره کرد که خطرات ورود به فضای مجازی «بالاتر از شرایط عادی» است.

روحانی روز سه‌شنبه سوم فروردین‌ماه در مراسم رونمایی از سامانه‌های دولت الکترونیک درباره تاثیرات فضای مجازی و هوشمندسازی گفت: «زندگی کاملا متحول شده است یعنی دیگر شرایط گذشته را ندارد. البته وقتی وارد این فضا می‌شویم، خطراتی هم دارد. خطراتش بالاتر از شرایط عادی است.»

او خطرات فضای مجازی را به «تصادف زنجیره‌ای» در آزادراه و اتوبان تشبیه کرد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که روز یکشنبه نیز علی خامنه‌ای از «رها» بودن فضای مجازی انتقاد کرده و خواستار مدیریت آن شده بود.

رهبر جمهوری اسلامی خطاب به مسئولان دولت گفت: «ما افتخار می‌کنیم که فضای مجازی را رها کرده‌ایم، این افتخار ندارد، نباید این وسیله را در اختیار دشمن قرار داد.» خامنه‌ای قبلا هم دولت الکترونیک و فضای مجازی را مورد اشاره قرار داده و انتقادش را در ارتباط با «مدیریت فضای مجازی خارج از اختیار ما» دانسته بود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات،‌ روز دوشنبه یک روز پس از سخنان سال نو خامنه‌ای، به این سخنان واکنش نشان داد و اعلام کرد مسدود کردن به شیوه گذشته منسوخ شده و «دیگر نمی‌توان با فیلتر و فیلترینگ جلوی شکاف نسل‌ها را گرفت.»

این وزیر دولت روحانی همچنین به مساله تاکید تربیت جوانان در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: «آن‌هایی که فکر می‌کنند مسئولیت تربیت فرزندانشان در فضای مجازی تنها با حاکمیت است، یک نگاهی به فرزندان مسئولان راست و چپ کنند. خیلی‌ها توان تربیت فرزندان خودشان را هم نداشتند.»

تاکید مقام‌های ارشد حکومت ایران بر «خطرات» اینترنت و فضای مجازی در حالی بیش از پیش صورت می‌گیرد که با اعتراضات سراسری و اعتصاب‌های معیشتی برخی نگرانی‌ها از افزایش دامنه کنترل‌ها و مسدودسازی برخی رسانه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام تشدید شده است.

ابراهیم رئیسی،‌ رئیس قوه قضائیه،‌ هم در دی‌ماه خواستار مدیریت فضای مجازی شده و گفته بود «نباید با شرارت‌ها در این فضا عرصه بر همه تنگ شود.»

پس از آن بود که در بهمن‌ماه گزارش‌هایی از احضار و تشکیل پرونده برای وزیر ارتباطات منتشر شد و یکی از اتهامات او «استنکاف از اجرای دستورات مقام قضایی» در زمینه انسداد اینستاگرام عنوان شد.

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More