دونالد ترامپ: هر حمله‌ ایران علیه آمریکا در هر شکلی، با حمله‌ای هزار برابر عظیم‌تر پاسخ داده خواهد شد | ایران اینترنشنال

دونالد ترامپ: هر حمله‌ ایران علیه آمریکا در هر شکلی، با حمله‌ای هزار برابر عظیم‌تر پاسخ داده خواهد شد

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، در واکنش به گزارش‌هایی مبنی بر قصد جمهوری اسلامی ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی به انتقام کشته شدن سلیمانی، در صفحه توییتر خود نوشت: «هر حمله‌ ایران علیه آمریکا، به هر شکلی که باشد، با حمله‌ای هزار برابر عظیم‌تر به ایران پاسخ داده خواهد شد.»

مقام‌های آمریکایی روز یک‌شنبه گفته بودند که براساس برآوردهای اطلاعاتی، جمهوری اسلامی ایران درحال بررسی حمله به اهدافی به انتقام مرگ قاسم سلیمانی است و از جمله به استناد برآوردهای اطلاعاتی درصدد کشتن سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، شامگاه دوشنبه به وقت شرق آمریکا در صفحه توییتر خود در این باره نوشت: «بر اساس گزارش رسانه‌ها، ایران ممکن است برای یک ترور یا حمله دیگر علیه آمریکا برای انتقام کشتن رهبر تروریست‌ها [قاسم] سلیمانی برنامه ریزی کند.»

 ترامپ تاکید کرد که تصمیم آمریکا برای کشتن قاسم سلیمانی به دلیل اقدام او در «طرح حمله برای کشتن نیروهای آمریکایی و مرگ و رنجی که طی سال‌های طولانی به بار آورده بود» صورت گرفت و هشدار داد که «هر حمله‌ ایران علیه آمریکا، به هر شکلی که باشد، با حمله‌ای هزار برابر عظیم‌تر به ایران پاسخ داده خواهد شد.»

پیشتر دو مقام دولت آمریکا به استناد گزارش‌های اطلاعاتی، روز یک‌شنبه ۲۳ شهریور ماه به نشریه پولیتیکو گفتند که جمهوری اسلامی ایران درحال توطئه برای کشتن لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، به عنوان انتقام مرگ قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، است که دی ماه گذشته با دستور دونالد ترامپ  طی حمله ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

این نشریه از قول یک مقام آمریکایی نوشت: «سفارت جمهوری اسلامی در پرتوریا نیز در این توطئه نقش دارد.»

مقام‌های آمریکایی با بیان اینکه از بهار گذشته در مورد تهدیدات جمهوری اسلامی ایران علیه لانا مارکس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، با خبر بوده‌اند، گفتند که برآوردهای اطلاعاتی نشان می‌دهد این تهدیدات طی هفته‌های اخیر جدی‌تر شده است.

نشریه پولیتیکو تاکید کرد که عملی شدن تهدیدات علیه سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، می‌تواند به تنش‌های‌ جدی بین ایالات متحده و ایران منجر شود و ترامپ را در میانه رقابت‌های انتخاباتی تحت فشار زیادی برای ضربه متقابل قرار دهد.

مقام‌های دولت آمریکا با تاکید براینکه حکومت ایران همچنان در پی گرفتن انتقام مرگ سلیمانی است، افزودند که حمله به سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی یکی از چند گزینه‌‌ای است که آنها برای این انتقام جویی در نظر دارند.

نشریه پولیتیکو همزمان با انتشار گزارش برآورد نهادهای اطلاعاتی آمریکا، یادآوری کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته بود که آمریکا سلیمانی را کشت تا در برابر ایران بازدارندگی ایجاد کند.

لانا مارکس طراح کیف و تاجر متولد آفریقای جنوبی است و ۶۶ سال دارد. او از مهر ماه سال گذشته به عنوان سفیر ایالات  متحده در آفریقای جنوبی منصوب شد و انتصاب او به عنوان سفیر با انتقاداتی همراه بود.

مارکس بیش از دو دهه است که با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، آشناست و عضو باشگاه تفریحی مارالاگو در فلوریدا بوده که متعلق به ترامپ است.

تازه چه خبر؟
محمدحسین فرهنگی،‌ سخنگوی هیات رییسه مجلس ایران، ضمن حمایت از تحویل خودروهای ۵۰۰ میلیون تومانی «دنا پلاس» به نمایندگان گفت برخی نماینده‌ها از دریافت...More
فلسطین در اعتراض به عادی‌سازی رابطه چند کشور عربی با اسرائیل از ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب کناره‌گیری کرد. ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، روز سه‌...More
بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور به چهار هزار نفر نزدیک شده است. سیماسادات لاری،‌...More
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More
یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و...More