دومین روز اعتراض‌ها در ایران به شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین | ایران اینترنشنال

دومین روز اعتراض‌ها در ایران به شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین

 

کاربران رسانه‌های اجتماعی از تشکیل تجمع‌های اعتراضی دانشجویان در تعدادی از دانشگاه‌های سراسر ایران و تقویت فضای امنیتی در مراکز اصلی برخی شهرها هم‌زمان با دعوت مردم برای ادامه اعتراض‌ به سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراین از سوی سپاه پاسداران خبر می‌دهند. 

بر اساس تصاویری که ظهر یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در توییتر منتشر شده، صدها نفر از دانشجویان در دانشگاه‌های شهید بهشتی و‌علامه طباطبایی تهران تجمع‌های اعتراضی برگزار کرده‌ و شعارهایی علیه علی‌خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران سر داده‌اند. 

در دانشگاه شهید بهشتی دانشجویان شعار می‌دادند: «ما تماشاگر نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید» «بسیجی و سپاهی داعش ما شمایید»

دانشجویان دانشگاه تهران نیز از حضور نیروهای گارد ویژه پلیس در اطراف پردیس مرکزی این دانشگاه خبر می‌دهند. همچنین یکی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی با انتشار تصویری از حضور نیروهای امنیتی در داخل این دانشگاه خبر داده‌ است.

در مرکز استان فارس، دانشجویان دانشگاه شیراز با روشن کردن شمع و نصب تصاویری در دانشکده‌های مختلف این دانشگاه یاد قربانیان حادثه بامداد چهارشنبه را گرامی داشتند.دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشجویان دانشگاه دامغان نیز در محوطه دانشگاه تجمع کردند. ویدئوهایی از شعارهای داده در این تجمع منتشر شده است: «فرمانده کل قوا استعفا، استعفا» «بسیجی بی غیرت عامل قتل ملت»

اعتراض‌های دانشجویی مشابهی نیز شب گذشته در کوی دانشگاه تهران تا ساعتی از نیمه شب ادامه داشته است. 

پیش از آن، نخستین تجمع‌های مردمی با فراخوان خودجوش دانشجویی در مقابل دانشگاه امیرکبیر،‌ در مرکز تهران،‌ شکل گرفت و سپس در برخی شهرها از جمله شیراز، بابل،‌ همدان،‌ رشت، بجنورد و... ادامه داشت.

در برخی دانشگاه‌‌ها از جمله دانشگاه علم و صنعت تعدادی از تشکل‌های دانشجویی فراخوان‌هایی برای تشکیل تجمع طی بعدازظهر یکشنبه صادر کرده‌اند.

در فیلم‌هایی که از سوی دانشجویان دانشگاه دامغان در استان سمنان منتشر شده است تعداد بسیاری از آن‌ها طی تجمع اعتراضی روز یکشنبه خود شعار «فرمانده کل قوا، استعفا استعفا» و «بسیجی بی‌غیرت،‌ عامل قتل ملت» سر داده‌اند.

هم‌زمان، صدها دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با تجمع در محوطه اصلی این دانشگاه شعار دادند: «دروغ می‌گن آمریکاست، دشمن ما همین‌جاست»، «دیکتاتور سپاهی، ‌داعش ما شمایی»، «کشته ندادیم که سازش کنیم،‌ رهبر قاتل ستایش کنیم».

در حالی که دانشگاه صنعتی شریف در تهران نیز عصر روز شنبه شاهد اعتراض و تجمع دانشجویان و حمل پلاکاردهایی انتقادی علیه  خامنه‌ای بود؛‌ صبح روز یکشنبه با حضور نیروهای پلیس با جو امنیتی در اطراف آن روبه‌رو شده است.

روز شنبه همچنین بیش از ۶۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و آزاد بجنورد دست به برگزاری تجمع سکوت زدند که با دخالت پلیس به بازداشت بیش از ۲۰ نفر از آن‌ها منجر شد.

تشکیل تجمع‌های دانشجویی در حالی است که در خیابان‌های پایتخت کشور نیز گزارش‌هایی از گشت خودرو و نیروهای یگان ویژه پلیس در مناطق و میادین اصلی از جمله میدان فردوسی و انقلاب منتشر شده است. 

در شیراز نیز مردم با حضور در خیابان ملاصدرا به یاد قربانیان سانحه هواپیمای اوکراین شمع روشن کرده‌اند.

روز شنبه، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، سه روز پس از اعلام دلایلی دیگر برای سانحه، با صدور اطلاعیه‌ای تایید کرد که هواپیمای اوکراینی پرواز ۷۵۲ با ۱۷۶ مسافر و خدمه، با اصابت موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد. 

این موضوع  از نخستین ساعت واکنش گسترده در رسانه‌های اجتماعی و تجمع‌های اعتراضی مردم را در پی داشت.

تازه چه خبر؟
فاطمه تاجیک، مدیر شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر، از جان‌باختن ۶۰ نفر بر اثر کرونا در این شهر طی شهریور ماه خبر داد و گفت که براساس آمارهای رسمی متوسط...More
نوری المالکی، نخست وزیر اسبق و دبیرکل حزب الدعوه عراق، یادداشت نماینده علی خامنه‌ای در کیهان علیه علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه، را توهین به مرجعیت...More
وزارت بهداشت هند اعلام کرد که موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور از مرز شش میلیون نفر گذشته است. پس از آنکه وزارت بهداشت هند روز دوشنبه موارد...More
امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، ضمن اعتراض به عدم همکاری حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان گفت که «حزب‌‌الله لبنان باید در چند هفته آینده مشخص کند که...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More