دومین حادثه در تاسیسات نفتی طی دو هفته: نشت خط لوله نفت بهرگان به گوره مهار شد | ایران اینترنشنال

دومین حادثه در تاسیسات نفتی طی دو هفته: نشت خط لوله نفت بهرگان به گوره مهار شد

مصطفی احمدحسینی، معاون حراست منطقه نفتی بهرگان در بندر دیلم استان بوشهر، با تایید وقوع حادثه اعلام کرد که  نشت خط لوله انتقال نفت بهرگان به تلمبه خانه گوره، یکی از خطوط استراتژیک ذخیره سازی و صادرات نفت ایران، مهار شده است.

خط انتقال نفت بهرگان به تلمبه‌خانه گوره به‌ عنوان یکی از شاهرگ‌های اقتصادی ایران نقش مهمی در صادرات نفت دارد. این خط لوله مسیر مبادلات نفتی بین شرکت نفت فلات قاره ایران [منطقه نفتی بهرگان] و مناطق نفت‌خیز جنوب [تلمبه‌خانه گوره] است.

پس از سانحه در دکل ۵۶ فتح، نخستین نخستین دستگاه حفاری سنگین خشکی شرکت ملی حفاری ایران، وقوع آنچه « نشت خط لوله انتقال نفت بهرگان به تلمبه خانه گوره» عنوان شده، دومین حادثه در تاسیسات نفتی ایران طی دو هفته گذشته است.

معاون حراست منطقه نفتی بهرگان تاکید کرد که هم‌اکنون ماشین آلات پاکسازی به منطقه اعزام شده‌اند و کار پاکسازی اراضی آلوده ادامه دارد.

به گفته احمدحسینی نشت خط لوله نفت بهرگان به تلمبه خانه گوره از روز چهارشنبه آغاز شد و اکیپ بهره برداری و تعمیرات به همراه ماشین آلات از منطقه بهرگان برای کنترل و مهار به منطقه اعزام شدند.

معاون حراست منطقه نفتی بهرگان، نشت نفت در خطوط لوله را «امری عادی» خواند و افزود نشت نفت و در تمامی خطوط اتفاق می‌افتد اما آنچه مهم است اقدام به موقع و صحیح بعد از نشتی است که انجام شد.

منطقه نفتی بهرگان یکی از چهار منطقه نفتی ایران در ساحل خلیج فارس و شامل میدان‌های نفتی هندیجان، بهرگانسر، سروش و نوروز است.

پرویز نوروزی، معاون بهره‌برداری خشکی منطقه عملیاتی بهرگان سال گذشته در پایان نوسازی خطوط لوله ۲۴ اینچ انتقال نفت گوره – بهرگان، گفته بود که این خط لوله با قدمت ۳۴ سال، مسیر مبادلات نفتی بین شرکت نفت فلات قاره ایران [منطقه نفتی بهرگان] و مناطق نفت‌خیز جنوب [تلمبه‌خانه گوره] است و نقش بی‌بدیل و استراتژیک در ذخیره‌سازی نفت‌خام ارسالی مناطق نفت‌خیز در مخازن منطقه بهرگان و صادرات آن  دارد.

پیشتر شرکت ملی حفاری ایران روز جمعه ۲۱ شهریور ماه با تاخیر چند روزه وقوع «یک حادثه» در دکل۵۶ فتح را تایید و اعلام کرد که دو نفر از کارکنان عملیاتی این دکل مجروح شده‌اند.

در اطلاعیه شرکت ملی حفاری ایران آمده بود سه‌شنبه هجدهم شهریور و «در موقعیت عملیاتی استقرار دکل۵۶ فتح در منطقه تنگ بیجار ایلام» حادثه‌ای رخ داد که طی آن  کریم سخیری، سکوبان دستگاه به‌شدت از ناحیه دست[قطع دست] آسیب دید و همکار دیگرش نیز به‌طور جزیی دچار آسیب‌دیدگی شد.

شرکت ملی حفاری ایران بدون اشاره‌ای به جزییات و ماهیت «حادثه» رخ داده در این دکل حفاری و دلایل آن نکرد ولی اعلام کرد که مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در نخستین لحظات از بروز حادثه مطلع شده بود.

دکل۵۶ فتح نخستین دکل حفاری سنگین خشکی شرکت ملی حفاری ایران است که دو سال قبل نوسازی و تعمیرات اساسی آن انجام شده است.

مقام‌های وزارت نفت جزییات هیچ یک از دو حادثه رخ داده در تاسیسات نفتی در دو هفته گذشته را اعلام نکرده‌اند و حتی منابع خبری را در ارتباط با انتشار اخبار مربوط به این حوادث به شکایت تهدید کرده‌اند.

از جمله شرکت ملی حفاری ایران پس از وقوع «حادثه در دکل۵۶ فتح» در اطلاعیه خود اعلام کرد که «حق پیگرد عاملان انتشار برخی نظرات غیرمستند در فضای مجازی» را برای خود محفوظ می‌داند.

تازه چه خبر؟
جمعیت خیریه دانشجویی «امام علی» تایید کرد شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس این جمعیت، روز سه‌شنبه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. بر اساس تصویری که...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز سه‌شنبه گفت کره جنوبی در قبال ارزهای بلوکه‌شده ایران در آن کشور موافقت کرده یک «مسیر جزئی ورود دارو» باز کند...More
خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه گزارش داد وزارت اطلاعات ۱۹ نفر از اعضای شبکه‌ای را که با استفاده از کارت‌های بازرگانی صادرشده به نام کارتن‌خواب‌ها به...More
سازمان ملل اعلام کرد که سوء تغذیه کودکان در مناطقی از یمن «به بالاترین میزان» در طول جنگ هشت ساله در این کشور رسیده و نزدیک به ۱۰۰ هزار کودک به دلیل...More
روسای سه رکن سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، با «غیرقابل قبول» خواندن میزان مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا در...More