دفتر خامنه‌ای مراسم عزاداری عمومی‌اش را لغو کرد؛ رهبر جمهوری اسلامی شش ماه پشت درهای بسته | ایران اینترنشنال

دفتر خامنه‌ای مراسم عزاداری عمومی‌اش را لغو کرد؛ رهبر جمهوری اسلامی شش ماه پشت درهای بسته

 

در ششمین ماه قرنطینه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ دفترش اعلام کرد مراسم عزاداری عمومی‌ او امسال برگزار نمی‌شود.

دفتر خامنه‌ای دوشنبه سوم شهریور در اطلاعیه‌ای نوشت به علت «رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و ضوابط اعلامی ستاد مقابله با کرونا» مراسم عزاداری امسال در «حسینیه امام خمینی» عمومی برگزار نمی‌شود.

قرار است به جای این مراسم، سخنرانی او از تلویزیون پخش شود.

با ادامه لغو پی در پی برنامه‌های حضوری خامنه‌ای از اسفندماه، قرنطینه او در ششمین ماه ادامه می‌یابد.

در آخرین اقدام مشابه، خامنه‌ای جلسه دیدار رسمی خود با رییس‌جمهوری و اعضای هیات دولت را هم روز یکشنبه به صورت ارتباط ویدیویی برگزار کرد.

لغو مراسم عزاداری عمومی در حالی است که حکومت ایران با وجود هشدار کارشناسان و مسئولان حوزه بهداشت؛ مجوز برگزاری مراسم عزاداری عمومی و بازگشایی اماکن مذهبی برای شهروندان را صادر کرده است.

سازمان تبلیغات اسلامی،‌ که از سازمان‌های منصوب رهبر به شمار می‌رود، نیز‌ به عنوان مسئول نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در عزاداری‌های محرم انتخاب شده است. 

خبرگزاری مهر، که متعلق به این سازمان است، روز جمعه با انتشار گزارشی نوشت نگرانی‌ها درباره شیوع کرونا در خلال عزاداری‌ها «متشنج کردن اوضاع از سوی دشمنان اسلام و انقلاب» است.

 

فشار نهادهای منصوب رهبر برای عزاداری

 

خامنه‌ای پیش از این طی یک سخنرانی اعلام کرد مراسم عزاداری محرم با توجه به توصیه‌های ستاد مقابله با کرونا برگزار شود. 

پس از آن مقام‌های نزدیک و سازمان‌های منصوب او برای برگزاری مراسم محرم به دولت فشار آورده‌اند.

در مردادماه حسین انصاریان،‌ استاد حوزه علمیه،‌ اعلام کرد مطلع است خامنه‌ای خواستار مراسم «هرچه پرشورتر جلسات محرم» است. 

روز یکشنبه نیز دادستان کل کشور در نامه‌ای از رییس‌جمهوری خواست منع عزاداری در تکایا و مساجد را لغو کند.

علیرضا مرندی،‌ پزشک مخصوص و مشاور رهبر، و همچنین رییس سازمان تبلیغات اسلامی ایران نیز کسانی بودند که پیشتر در بازگشایی مساجد و اماکن مذهبی ورود کرده بودند.  

عزاداری‌های محرم مجددا تبدیل به محل برخورد دوگانه جمهوری اسلامی در قبال تفاوت‌گذاری میان سلامت مقام‌های حکومت و شهروندان شده است.

پیشتر هم‌زمان با نگرانی‌ها درباره بازگشایی‌‌های عمومی،‌ خامنه‌ای در یک سخنرانی ویدیویی از درون بیت خود برای کارگران خواستار تقویت تولید شد و از «مفت‌خواری» و «مفت‌جویی» انتقاد کرد.

همچنین نهادهای حکومتی دیگر که روحانیون ارشد در آن حاضرند، از جمله مجلس خبرگان رهبری، از شروع بحران کرونا هیچ‌گونه جلسه‌ای تشکیل نداده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در...More
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر...More
آمریکا از چین خواست زمینه دسترسی تیم سازمان بهداشت جهانی به «پرستاران، بیماران سابق و کارکنان آزمایشگاه» مرکز شهر ووهان و همچنین اطلاعات پزشکی و...More
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More