دستور قوه‌قضاییه به سازمان محیط زیست درباره فعالان بازداشتی | ایران اینترنشنال

دستور قوه‌قضاییه به سازمان محیط زیست درباره فعالان بازداشتی

 

عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست، خبر داد  قوه‌قضاییه به مسئولان این سازمان دستور داده است که پیگیری وضعیت فعالان محیط زیستی بازداشت شده را رها کنند.

کلانتری روز دوشنبه ۲۲ مرداد و در جریان بازدید از خبرگزاری ایرنا، وابسته به دولت، بار دیگر اعلام کرد که براساس نظر وزارت اطلاعات این افراد جاسوس نیستند و مدرکی درباره جاسوسی آن‌ها وجود ندارد.

نیلوفر بیانی، هومن جوکار، میرحسین خالقی، سام رجبی، مراد طاهباز، طاهر قدیریان، سپیده کاشانی و عبدالرضا کوهپایه فعالانی هستد که از بهمن ماه سال ۹۶ از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، نیز از جمله بازداشت‌شدگان بود، اما ۲۱ بهمن ماه سال گذشته اعلام شد که او در زندان دست به «خودکشی» زده است.

به گفته رییس سازمان محیط زیست، قوه‌قضاییه تکلیف پرونده افراد بازداشت‌شده را مشخص نکرده و در کنار آن به این سازمان اعلام کرده است که وضعیت پرونده افراد بازداشتی «به شما ربطی ندارد و آن را پیگیری نکنید».

کلانتری پیش از این هم گفته بود که هیاتی با حضور وزیر دادگستری، وزیر کشور، وزیر اطلاعات و معاون امور حقوقی رئیس جمهور از سوی حسن روحانی برای بررسی پرونده این افراد تعیین شده و در نهایت «به این نتیجه رسید که فعالان بازداشت شده باید آزاد شوند چون هیچ سندی برای اثبات تهمت‌هایی که به این افراد زده شده، وجود ندارد».

همان زمان عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، اما گفت اعضای این هیات و آقای کلانتری به پرونده متهمان دسترسی نداشته بنابراین نه این هیات نه رئیس سازمان محیط زیست «حق اظهارنظر و مداخله» در این پرونده را ندارند.

رییس سازمان محیط زیست همچنین خبر داده است که سازمان‌های غیردولتی محیط زیستی در حال حاضر دچار بلاتکلیفی هستند و فعالیت‌های‌شان «راکد» شده، چرا که نمی‌دانند «تا کجا فعالیت کنند که به آنها انگ جاسوسی زده نشود».

 

 

 

 

تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More