دستور بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی از هفدهم خرداد ماه صادر شد | ایران اینترنشنال

دستور بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی از هفدهم خرداد ماه صادر شد

وزیر علوم از بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی تحت پوشش این وزارتخانه از هفدهم خرداد ماه خبر داد. همزمان وزارت بهداشت نیز طی دستوری اعلام کرد که بنابر مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز هفدهم خرداد از سرگرفته می‌شود و دانشگاه‌ها موظف به پایش و برخورد انضباطی  با دانشجویانی هستند که در آﻣﻮزش ﻣﺠﺎزی، ﺣﻀﻮری، ﻋﻤﻠﯽ با ﺑﺎﻟﯿﻨﯽ حضور نداشته باشند.

احمد نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران سه روز قبل گفت که به دلیل ایجاد تراکم جمعیتی در محیط‌های خوابگاهی و شدت شیوع ویروس کرونا در پی این تراکم، دانشجویان را از ۱۷ خرداد در این مراکز اقامتی پذیرش نخواهیم کرد و بنابراین بحث بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی از نظر ما فعلا منتفی است.

 منصورغلامی وزیر علوم اما شامگاه سه‌شنبه از بازگشایی دانشگاه‌ها و آغاز پذیرش حضوری دانشجویان با اولویت دانشجویان کارشناسی ارشد از روز شنبه ۱۷ خرداد ماه خبر داد و گفت: خوابگاه‌های دانشجویی نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از این روز بازگشایی خواهند شد.

او گفت که ما در این موضوع اولویت را به پذیرش حضوری دانشجویان تحصیلات تکمیلی داده‌ایم و «در حال حاضر نیز پذیرش دانشجویان دکتری شروع شده است و خوشبختانه مشکل خاصی ایجاد نشده است.»

وزیر علوم دولت حسن روحانی همچنین گفت که در حال حاضر نیز برخی دانشگاه‌ها پذیرش حضوری دانشجوی کارشناسی ارشد را آغاز کرده‌اند.

غلامی گفته که پذیرش در خوابگاه‌‎های دانشجویی براساس ظرفیت پیش‌بینی شده صورت خواهد گرفت و دانشگاه‌ها برنامه‌هایی را ارائه داده‌اند که دانشجویان را با برنامه زمانی مشخص در خوابگاه‌ها توزیع کنند؛ بنابراین همه دانشجویان با یکدیگر در یک زمان مشخص در دانشگاه حضور نخواهند داشت.

وزیر علوم از ارائه آمار دانشجویان جان‌باخته بر اثر ابتلا به کرونا خودداری کرد اما گفت که «دانشجویان به دلیل اینکه ایمن‌تر بودند ما آمار قابل توجهی از مرگ و میر آنها به دلیل ابتلا به این ویروس نداریم».

همزمان علیرضا رییسی معاون وزیر بهداشت، علی اکبر حق‌دوست معاون آموزشی و سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دستور آغاز فعالیت آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور از ۱۷ خرداد ماه را به تمام دانشگاه‌های تحت پوشش این وزارتخانه ابلاغ کردند.

در این نامه تاکید شده که «با ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﺼﻮﺑﻪ ﺳﺘﺎد ﻣﻠﯽ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﮐﺮوﻧﺎ در ﺧﺼﻮص ﺗﺪاوم ﻓﻌﺎلیت‌های آﻣﻮزﺷﯽ در ﺗﺮم ﺟﺎری و ﻓﺮاﻫﻢ آوردن زﻣﯿﻨﻪ ﺣﻀﻮر داﻧﺸﺠﻮﯾﺎن در داﻧﺸﮕﺎه‌ها از ۱۷ خرداد با توجه به وضعیت کلی استان و شهرستان محل استقرار دانشگاه، دانشکده اقدامات لازم با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی به عمل آید.»

در بخشی از دستور بازگشایی فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی آمده «مسئولیت ﭘﺎﯾﺶ ﺣﻀﻮر ﻓﺮاﮔﯿﺮان در ﮐﻼس‌های آﻣﻮزش ﻣﺠﺎزی، ﺣﻀﻮری و آﻣﻮزش ﻋﻤﻠﯽ، ﺑﺎﻟﯿﻨﯽ و ﺗﺪوﯾﻦ ﺷﯿﻮه‌ﻧﺎﻣﻪ اﻧﻀﺒﺎﻃﯽ رﻓﺘﺎر ﺑﺎ ﻓﺮاﮔﯿﺮاﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻏﯿﺮﻣﺠﺎز از ﺣﻀﻮر در ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌های آﻣﻮزﺷﯽ ﻣﺠﺎزی و ﺣﻀﻮری ﺗﻌﻠﻞ ورزﯾﺪه اﻧﺪ، ﺑﺮﻋﻬﺪه ﻫﺮ داﻧﺸﮕﺎه است.»

دستور دو وزارتخانه علوم و بهداشت برای بازگشایی دانشگاه‌ها در حالی صادر شده است که سه روز قبل رحمان خدابنده‌لو، مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، از ابتلای ۱۷ دانشجوی ساکن خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به کرونا خبر داد و گفت: این دانشجویان در حال حاضر در یک هتل قرنطینه کامل هستند و اقدامات درمانی برای آنها در حال انجام است.

خدابنده لو گفت که این دانشجویان از دانشجویان دستیاری، کارورزی، اینترن هستند و  از ۸۲ تن از آنها که بدون علایم ابتلا به کرونا بودند، آزمایش گرفته شد که نتیجه آزمایش ۱۷ دانشجو مثبت شد.

تازه چه خبر؟
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تاکنون ۱۸۴ کشور به برنامه این سازمان برای تامین مالی توزیع عادلانه واکسن کرونا پیوسته‌اند. تدروس آدهانوم، دبیرکل این...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن اشاره به مشکلات ارزی در تامین اقلام و امکانات بهداشتی کرونا اعلام کرد ممکن است کیت‌های تشخیص بیماری تغییر کند و...More
کابینه امارات متحده عربی روز دوشنبه توافق عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با اسرائیل را که ماه گذشته در واشینگتن به امضا رسید تصویب کرد. در بیانیه هیات...More
همزمان با تشدید مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا و ادامه تعطیلی تالارهای پذیرایی، ده‌ها نفر از تالارداران در برابر اتاق اصناف تهران تجمع اعتراضی...More
رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا، در واکنش به گزارش‌ها درباره «خودکشی پسر ۱۱ساله اهوازی در چالش مومو» گفت که این کودک به دلایل بیماری زمینه‌ای و...More