در بهار امسال بیش از ۷ هزار دختر کمتر از ۱۴ سال در ایران ازدواج کردند | ایران اینترنشنال

در بهار امسال بیش از ۷ هزار دختر کمتر از ۱۴ سال در ایران ازدواج کردند

 

مرکز آمار ایران اعلام کرد که در سه ماهه نخست ۱۳۹۹ ازدواج بیش از هفت هزار دختر زیر ۱۴ سال در ایران ثبت شده است.

این مرکز با انتشار گزارش فصلی خود درباره «وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران» که به بهار ۹۹ اختصاص دارد، تعداد دقیق ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله را ۷۳۲۳ مورد اعلام کرد.

همچنین در این مدت ازدواج یک دختر زیر ده سال و پنج پسر کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است.

این گزارش درباره پدیده کودک - همسری در سال‌های قبل نیز می‌گوید بین سال‌های ۹۵ تا ۹۸ ازدواج حدود ۱۳۰ هزار دختر کمتر از ۱۴ سال ثبت شده و بیش از صد پسر کمتر از ۱۵ سال نیز در این سال‌ها ازدواج کرده‌اند.

پیشتر وزارت ورزش و جوانان هشدار داده بود افزایش وام ازدواج باعث رشد آمار کودک‌همسری زیر ۱۵ سال در ایران شده است.

با این حال گزارش فصلی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد به طور کلی رغبت جوانان به ازدواج در ایران کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، تعداد ازدواج‌ها از بیش از ۶۷۰ هزار مورد در سال ۹۵ به ۵۳۰ هزار مورد در سال ۹۸ کاهش داشته است.

 

نیمی از مردم ایران فاقد خدمات فاضلاب ایمن 

گزارش مرکز آمار ایران همچنین در حوزه خدمات اصلی گفته است تقریبا نیمی از جمعیت ایران فاقد خدمات سیستم دفع فاضلاب مدیریت‌شده ایمن هستند.

در حوزه آموزش نیز، طی سال‌های ۹۵ تا ۹۸، تعداد دانشجویانی که مورد حمایت کمیته امداد بوده‌اند نزدیک به هشت هزار نفر کاهش پیدا کرده است.

همچنین در همین بازه زمانی، انواع معلولیت‌ها از جمله معلولیت بینایی، حرکتی، ذهنی و روانی افزایش داشته است.

در حوزه آمارهای مربوط به اشتغال، جمعیت فعال ۶۵ ساله به بالا، طی سال‌های ۹۵  تا ۹۸ روندی صعودی داشته و از ۵۴۶ هزار نفر به ۶۱۲ هزار نفر رسیده است.

این امر نشان می‌دهد که هر سال تعداد بیشتری از بازنشستگان در ایران به دلیل مشکلات اقتصادی مجبورند شاغل باشند.

افزایش اشتغال در بازنشستگان در حالی است که جمعیت شاغل در بهار ۹۹ نسبت به فصل قبل از آن و فصل مشابه در سال گذشته‌اش، کاهش داشته است.

همچنین در بخش آسیب‌های اجتماعی، تعداد پذیرش افراد در مراکز درمان و کاهش آسیب اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان از سال ۹۴ تا ۹۸ ده‌ها هزار نفر افزایش داشته و از ۷۸ هزار نفر به ۱۲۳ هزار نفر رسیده است.

دستگیرشدگان مرتبط با مواد مخدر نیز از سال ۹۵ تا ۹۸ حدود ۶۰ هزار نفر افزایش داشته است.

همچنین بر اساس آمار رسمی کشور، تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی طی مدت چهار سال، از ۹۴ تا ۹۸، بیش از هفتاد هزار نفر افزایش داشته است. 

 

کاهش فعالیت‌های تئاترها و موزه‌ها

در بخش فرهنگی، در دوره زمانی ۹۵ تا ۹۸، تعداد نمایش‌های تولید و اجرا شده و تعداد دفعات اجرا دارای روندی کاهش بوده و تعداد تولید نمایش‌ها بیش از ۵۰۰ مورد و تعداد دفعات اجرا نیز هفت هزار مورد کمتر شده است.

کاهش عرضه فیلم‌های شبکه نمایش خانگی در همین بازه نیز از دیگر شاخص‌های آماری در حوزه فرهنگ است.

همچنین در بهار ۹۹، تعداد بازدیدکنندگان ایرانی از موزه‌ها و اماکن فرهنگی، تاریخی برابر ۳۱۹ هزار نفر و تعداد بازدیدکنندگان خارجی فقط ۷۳۷ نفر بوده است.

این در حالی است که این آمار نسبت به فصل بهار سال ۹۸، در زمینه تعداد بازدیدکنندگان ایرانی بیش از پنج میلیون و در زمینه تعداد بازدیدکنندگان خارجی بیش از ۳۲۰ هزار نفر کاهش داشته است.

به نظر می‌رسد که اصلی‌ترین دلیل این کاهش، شیوع کرونا در جهان و از جمله ایران و اعمال محدودیت‌های رفت‌وآمد بوده است.

تازه چه خبر؟
کایلی مورگیلبرت،‌ محقق بریتانیایی-استرالیایی که دو ماه قبل و پس از دو سال زندان در ایران آزاد شده بود، خواستار حمایت از زندانیان «بی‌گناه» در زندان‌...More
ترکیه در ادامه اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا، شش میلیون و ۵۰۰ هزار دوز دیگر واکسن «سینوواک» چین را دریافت کرد. شبکه دولتی «تی‌آر‌تی خبر» روز...More
سلمان گلپور، پدر رضا گلپور، نویسنده نزدیک به طیف‌هایی از جمهوری اسلامی که پیشتر صادق لاریجانی، حسین‌طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه و محمدی گلپایگانی...More
معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با ابلاغ قانون تنظیم برخی مقررات مالی این وزارتخانه، مجوز فروش املاک مازاد و همچنین مجوز «اجاره...More
ایالات متحده به طور رسمی فعالیت خود را در رابطه با مبارزه جهانی علیه تغییرات آب و هوایی از روز دوشنبه با حضور جان کری، نماینده ویژه رییس‌جمهوری...More