درد تحریم برای گیمرهای ایران؛ مطالبه سیاسی نداریم، فقط می‌خواهیم بازی کنیم | ایران اینترنشنال

درد تحریم برای گیمرهای ایران؛ مطالبه سیاسی نداریم، فقط می‌خواهیم بازی کنیم

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از میلیون‌ها کاربران بازی‌های کامپیوتری در ایران،‌ که اصطلاحا از آن‌ها به عنوان «گیمر» یاد می‌شود، نوشته به دلیل تحریم‌ها و عدم دسترسی به سیستم بانکی جهانی مشتریان و ارائه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی مجبور به دور زدن پرداخت‌ها و اشتراک یک بازی میان چندین کاربر هستند.

این خبرگزاری در گزارش روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه خود به سختی‌های کاربران و ارائه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی، به خصوص برای دستگاه‌هایی از جمله پلی‌استیشن و ایکس‌باکس که این روزها بسیار محبوب هستند، پرداخته است.

امیر گل‌خانی یک گیمر ۲۴ ساله است که درباره تحریم‌های آمریکا و تاثیر آن‌ بر دنیای بازی‌ها می‌گوید: «این مشکلی میان حکومت‌هاست و دردی برای مشتریان. ما هیچ مطالبه سیاسی نداریم. ما فقط می‌خواهیم بازی کنیم.»

قرار گرفتن سیستم بانکی ایران در فهرست سیاه به این معناست کاربرانی که دسترسی به کارت‌های اعتباری معتبر بین‌المللی ندارند، برای ثبت حساب و خریدهای آنلاین نیاز به استفاده از هویت و آدرس جعلی پیدا می‌کنند و گاهی اوقات هم باید از واسطه‌ها در سایر کشورها استفاده کنند.

این مشتاقان بازی‌های کامپیوتری باید برای رسیدن به مرحله‌های بعدی و بالاتر بازی‌های خود روزانه با موانعی که در پی تحریم‌های آمریکا به وجود آمده، بجنگند. خطر اقدامات تنبیهی شرکت‌ها را از ارائه خدمات به ایرانیان در این زمینه هم باز می‌دارد.

 

۳۲ میلیون گیمر در ایران

این گزارش در ادامه به آمار اخیر بنیاد بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی ایران استناد کرده و شمار گیمرهای این کشور را دست‌کم ۳۲ میلیون نفر عنوان کرده است.

فرشاد رضایی، یک سرآشپز ۳۲ ساله و علاقه‌مند به بازی، می‌گوید: «بازی یکی از معدود مواردی است که به من کمک می‌کند تا از واقعیت‌های زندگی فرار کنم.»

با این حال، کاربران ایرانی نمی‌توانند قیمت‌های دلاری و بالای بازی‌ها را بپردازند و در این زمینه مجبور به اشتراک بازی و یا پرداخت به شیوه‌های واسطه‌ای و متفاوت هستند. اشکان رجبی ۳۱ ساله، صاحب یک فروشگاه بازی در تهران، هم می‌گوید: «پرداخت ۱۸ میلیون یا ۲۸ میلیون ریال برای یک بازی جدید فیفا بسیار زیاد است. من فقط حساب (مشترک) را دریافت می کنم.» 

 

بازی سخت پیچیدن تحریم‌ها

یکی از راه های دستیابی ارزان و آسان ایرانیان به بازی‌ها توزیع محلی با عملکرد «اشتراک بازی» است که در اکثر دستگاه‌ها و سیستم عامل‌های کامپیوتری یافت می‌شود.

فروشگاه‌های ایرانی از وی‌پی‌ان یا روش‌های دیگر برای پوشش موقعیت مکانی خود و ایجاد حساب کاربری به ظاهر در خارج از کشور استفاده می‌کنند.

آن‌ها سپس با استفاده از کارت‌های اعتباری خارج از کشور یا کارت‌های هدیه، بازی‌ها را برای حساب‌های ایجادشده خریداری کرده و برای چندین کاربر بازی دسترسی ایجاد می‌کنند.

به عنوان مثال، برای پلی‌استیشن ۴ که بسیار محبوب است، مغازه‌ها دسترسی به حساب‌های تک‌بازی را با توجه به میزان استفاده، بین ۲۰ تا ۶۰ درصد قیمت معمولی می‌فروشند.

 

قاچاق محصولات به ایران در بحبوحه کرونا

با این حال خبرگزاری فرانسه نوشته که با کمال تعجب، هر دو دستگاه پلی‌استیشن ۵ و مایکروسافت ایکس‌باکس ایکس در معرض فروش در مغازه‌های ایران قرار دارند، با اینکه خریداری آن‌ها در بسیاری از کشورها به دلیل اختلال زنجیره توزیع جهانی در پی بحران کرونا تقریبا غیرممکن است.

این در حالی است که هیچ یک از این شرکت‌ها به دلیل مجازات تحریم‌های واشنگتن رسما در جمهوری اسلامی حضور ندارند و محصولات آن‌ها از کشورهای اطراف وارد یا قاچاق می‌شود.

تازه چه خبر؟
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More
زنی به جرم دروغ گفتن درباره نقش خود در نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴، پس از اتمام ۱۰ سال حبس در زندان آمریکا، از ایالات متحده اخراج و به کشورش تحویل...More
پلیس اینترپل گفت که نمی‌تواند تایید کند رضا کریمی در لیست قرمز افراد تحت تعقیب این سازمان قرار دارد. پیشتر صدا و سیما طی گزارشی درباره انفجار سایت...More