درخواست ۲۰۰ استاد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز: اجرای فوری دو هفته قرنطینه کامل در استان فارس | ایران اینترنشنال

درخواست ۲۰۰ استاد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز: اجرای فوری دو هفته قرنطینه کامل در استان فارس

بیش از ۲۰۰ نفر از استادان دانشگاه و اعضای هیات علمی علوم پزشکی شیراز در نامه‌ای به عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس، با اشاره به افزایش روز افزون شمار بیماران و جان‌باختگان کرونا، خواهان اجرای فوری و هرچه سریعتر حداقل دو هفته قرنطینه کامل و ممنوعیت رفت و آمد در این استان شدند.

این نامه درحالی منتشر شد که روز یک‌شنبه یازدهم آبان شمار رسمی جان‌باختگان روزانه کرونا در ایران از ۴۳۴ نفر گذشت و علی اکبری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از جان‌باختن ۲۵ بیمار مبتلا به کرونا طی بیست و چهار ساعت گذشته در استان فارس خبر داد.

بیش از ۲۰۰ نفر از استادان دانشگاه و اعضای هیات علمی علوم پزشکی شیراز در نامه خود با اشاره به توصیه سازمان بهداشت جهانی مبنی بر اعمال محدودیت‌های شدید برای ۲ تا ۴ هفته و اعمال محدودیت به صورت دوره‌ای، تاکید کردند که اجرای این پیشنهادها می‌تواند ضمن جلوگیری از فشار غیر قابل تحمل بر بیمارستان‌ها و کادر سلامت، از مشکلات اقتصادی شدید ناشی از اعمال محدویت‌ها نیز تا حدودی بکاهد.

نویسندگان این نامه بر ضرورت اجرای «حداقل دو هفته قرنطینه کامل و ممنوعیت رفت‌وآمد مگر در موارد ضروری در استان فارس» تاکید کردند و خطاب به استاندار نوشتند: «مصرانه درخواست می‌کنیم هرچه سریع‌تر نسبت به اتخاذ تصمیمات در این زمینه اقدام کنید.»

استادان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نامه‌ خود به استاندار فارس، از تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها در این استان خبر دادند و گفتند که با وجود شمار روزافزون مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کرونا، ظرفیت بستری بیماران کرونا در بیمارستان‌ها و بخش‌های مراقبت ویژه در استان فارس تکمیل شده است و بستری بیماران جدید با تاخیر مواجه شده است.

نامه ۲۰۰ استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای «قرنطینه کامل» و فوری استان فارس درحالی منتشر شده است که ستاد ملی مقابله با کرونا از ساعت ۱۲ روز دوشنبه دوازدهم آبان‌ در ۲۵ مرکز استان ایران محدودیت رفت و آمد را به اجرا گذاشته است اما این ستاد از ابتدای شیوع کرونا تاکنون با «قرنطینه» هیچ شهر و استانی در ایران موافقت نکرده است.

عبدالحسین روح‌الامینی، رییس کمیته سلامت مجمع نمایندگان استان تهران روز یک‌شنبه تاکید کرد که «با مسکن‌های مقطعی نمی‌توان از این بحران عبور کرد؛ زیرا تعطیلی و محدودیت‌های موقت هفته‌های گذشته و محدودیت‌هایی که به‌تازگی وضع شده‌است، هیچ‌کدام بدون در نظر گرفتن یک بسته و شرایط کلی فایده‌ای نخواهد داشت و تنها مسکن‌هایی است که شاید لازمه بحران این روزها باشد اما قطعا کافی نیست».

او همچنین گفت که  پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای تهران مدت‌هاست آماده بررسی شده و مسئولان تهران مثل استاندار، روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، شورای شهر و شهرداری از مدت‌ها پیش آن با هدف جلوگیری از افزایش آمار فاجعه‌بار مبتلایان به کرونا، به ستاد ملی کرونا ارائه داده‌اند.

 رییس کمیته سلامت مجمع نمایندگان استان تهران تاکید کرد که در این طرح « تمام ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی کشور نیز در آن دیده شده‌ است» اما ستاد ملی مقابله با کرونا تاکنون با آن موافقت نکرده است و باید از این ستاد پرسید چرا چنین پیشنهاد کارشناسی‌شده‌ای را اجرایی نمی‌کنند.

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More