درخواست پدر و مادر نوید، حبیب و وحید افکاری برای معاینه فرزندانشان توسط پزشکی قانونی  | ایران اینترنشنال

درخواست پدر و مادر نوید، حبیب و وحید افکاری برای معاینه فرزندانشان توسط پزشکی قانونی 

پدر و مادر نوید افکاری در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه خواستند فرزندانشان پیش از آنکه آثار ضرب و حرج در بدنشان از بین برود، توسط پزشکی قانونی معاینه شوند.

حسین افکاری و بهیه نامجو در این نامه اعلام کردند فرزندانشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به انفرادی منتقل شده‌اند.

آنان در این نامه نوشتند: «ما از اینکه در قوه قضاییه رسیدگی مجددی به پرونده‌ فرزندانمان بشود و اظهارات آنها در مورد بدرفتاری و نحوه‌ گرفتن اقرار مورد توجه و بررسی قرار بگیرد و عدالت رعایت شود، هنوز مایوس نیستیم و تا زمان تعیین تکلیف امیدواریم که رعایت حقوق اولیه و انسانی آنها بشود».

در این نامه تاکید شده است: «یکی از ابتدایی‌ترین حقوق آنها این است تا آثار ضرب و شتم در بدنشان هست، دستور بفرمایید آنها را به پزشکی قانونی اعزام کنند».

نیروهای امنیتی پنجشنبه شب هفته گذشته نوید، حبیب و وحید افکاری را کتک زده‌‌ و بندهای سابق به مکان دیگری منتقل کردند.

نوید افکاری در تماس تلفنی اعلام کرد مورد ضرب و شتم قرار گرفته اما مسئولان زندان از تحویل برگه شکایت او و درخواست برای معاینه توسط پزشکی قانونی خودداری کرده‌اند.

دادگاه نوید افکاری که پس از اعتراضات مرداد سال ۹۷ در شیراز بازداشت شده را به قتل حسین ترکمان، کارمند حراست آبفای شیراز، متهم کرده است.

به گفته حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، تنها مستندات دادگاه درباره اتهام قتل اعترافات نوید افکاری است. نوید افکاری اعلام کرده این اعترافات تحت شکنجه گرفته شده است.

با این حال کاظم موسوی رییس کل دادگستری فارس عنوان کرد دادگاه «کاملاً شفاف» رسیدگی و «به صورت علنی» برگزار شده است. این سخنان در حالی بیان شده که پیش از این هیچ گزارشی درباره دادگاه او حتی در رسانه‌های نزدیک به قوه قضاییه نیز منتشر نشده بود.

نوید افکاری در جریان دادگاه نیز اعترافات گذشته را رد کرده و اعلام کرده بود که این اعترافات تحت فشار و شکنجه گرفته شده است. حبیب و وحید افکاری نیز به زندان طولانی مدت محکوم شده‌اند.

صدور حکم اعدام برای نوید افکاری واکنش‌های گسترده ای به دنبال داشته است.

در روزهای گذشته تعدادی از کشتی‌گیران از کشورهای مختلف جهان خواستار جلوگیری از اعدام نوید افکاری شده‌اند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در واکنش به این حکم در توییتی با تاکید بر اینکه او و دیگر معترضان به گرانی و تورم اعتراض داشتند، از رهبران جمهوری اسلامی خواست که نوید افکاری را اعدام نکنند.

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کلیسای کاتولیک، در اظهاراتی تازه خواستار محافظت از همجنس‌گرایان در خانواده و وضع قوانین مدنی برای حمایت از آنها شد. رهبر کلیسای...More