درخواست دختر جمشید شارمهد از دولت آلمان برای پیگیری وضعیت پدرش  | ایران اینترنشنال

درخواست دختر جمشید شارمهد از دولت آلمان برای پیگیری وضعیت پدرش 

غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، مدیر گروه تندر، با اشاره به تماس‌هایش با مقام‌های وزارت خارجه آلمان خواستار تلاش آنان برای آزادی پدرش شد. جمشید شارمهد در آمریکا زندگی می‌کرد و تابعیت آلمانی دارد.

او در مصاحبه با نشریه اشپیگل خبر داد که پدرش پس از بازداشت سه بار با فرزندان خود تماس تلفنی داشته و این تماس‌ها در حد چند دقیقه و با حضور بازجویان انجام شده است. 

شارمهد گفت که در این تماس‌ها بازجویان به پدرش می‌گفتند چه باید بگوید و آنان از وضعیت واقعی پدرشان اطلاع ندارند.

شارمهد همچنین نسبت به شکنجه شدن پدرش ابراز نگرانی کرده است.

به گفته شارمهد، پدرش قصد سفر به هند را داشته اما به دلیل شیوع کرونا مجبور بوده در یک هتل فرودگاهی در دوبی اقامت کند که از سوی ماموران جمهوری اسلامی ربوده شده است.

شایان شارمهد، پسر جمشید شارمهد، مدیر گروه تندر، پیش از این به ایران اینترنشنال گفته بود که براساس موقعیت‌یاب گوشی همراه پدرش او از آلمان به دبی سفر کرده و از آنجا به عمان رفته اما پس از آن ردیاب گوشی غیرفعال شده است.

براساس اطلاعات موقعیت‌یاب گوشی جمشید شارمهد سوم مرداد در فرودگاه بین‌المللی دبی بوده و از آنجا به عمان رفته است.

شارمهد همچنین گفت که در دو ماه اول خبری از پدرش نداشته‌اند و او دوم مهرماه با خانواده تماس تلفنی داشته است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۱ مرداد اعلام کرد که جمشید شارمهد، مدیر گروه تندر، را بازداشت کرده است و از او تصاویری در بازداشت منتشر کرد.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات گروه تندر به انجام عملیات‌های تروریستی در ایران از جمله «انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز» در سال ۱۳۸۷ متهم شده است.

پیش از جمشید شارمهد، فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند موسس گروه انجمن پادشاهی یا تندر نیز سال ۱۳۸۶ در جریان سفر به تركيه ناپديد شد و خانواده فولادوند اعلام کردند که او ربوده و به ایران منتقل شده است.

 بنا بر اعلام سازمان عفو بین‌الملل، علاوه بر فولادوند، الکساندر ولی‌زاده مشهور به «کوروش لُر» با تابعيت دوگانه ايرانی‌-آمريکايی و همچنین ناظم اشميت يا سيمرغ با تابعيت ايرانی‌-آلمانی نیز هم‌زمان با فرود فولادوند ناپديد شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More