دخل و تصرف پلیس فتا در صفحه‌های پرطرفدار اینستاگرام؛ حذف تصاویر زنان | ایران اینترنشنال

دخل و تصرف پلیس فتا در صفحه‌های پرطرفدار اینستاگرام؛ حذف تصاویر زنان

 

مدیر یک صفحه اینستاگرام که در زمینه عکاسی و هنر فعالیت دارد می‌گوید پلیس فتا وارد حساب کاربری‌اش شده و همه عکس‌هایی را که موی دختری در آنها پیدا بوده حذف کرده است.

صاحب این صفحه با نام «منیره» روز یکشنبه ششم مهر در توییترش نوشت پلیس فتا در حضور او برخی عکس‌ها را حذف کرد و ضمنا کلمه عبور و ایمیل حساب کاربری صفحه را تغییر داد تا از دسترسی او جلوگیری شود.

صفحه اینستاگرام این کاربر بیش از ۲۰ هزار دنبال‌کننده دارد. در حال حاضر به جای تصویر قبلی در محل نمایه (پروفایل)، لوگوی پلیس فتا دیده می‌شود که این عبارت در آن درج شده است: «به علت انتشار تصاویر غیر شرعی، این پیج به دستور مقام محترم قضایی موقتا از دسترس ادمین خارج گردید.»

این کاربر که در شهر یزد زندگی می‌کند همچنین نوشته است هنگام احضار به اداره پلیس فتا، به دلیل داشتن «سابقه سیاسی» از او درباره پرونده‌ سابقش نیز سوال شده و پلیس سعی در «تحقیر» او داشته است.

این کاربر همچنین نوشته است که ساعاتی پس از خروجش از پلیس فتا و در حالی که آنها از حساب کاربری‌اش بیرون آمده بودند، دست کم دو بار کسانی وارد حسابش شده‌اند. صاحب این صفحه اینستاگرامی ماجرا را در توییترش شرح داده بود اما ساعاتی بعد، حساب توییتری او نیز از دسترسی عمومی خارج شد.

کنترل پلیس فتا بر صفحات پر طرفدار فعال در حوزه مدلینگ،‌ عکاسی و هنر در رسانه‌های اجتماعی طی ماه‌های اخیر بیشتر شده است. 

ده‌ها نفر از گردانندگان این صفحه‌ها با عناوینی، از جمله انتشار محتوای «خلاف عفت عمومی»،‌ «غیراخلاقی» و «مبتذل»، از سوی پلیس فتا احضار شده‌اند.

در شهرستان‌ها نیز این کنترل تشدید شده است.

افزایش کنترل همزمان با بحران کرونا

همزمان با بیشتر شدن زمان خانه‌نشینی شهروندان به دلیل شیوع کرونا و نیاز به حضور آنها در فضای مجازی برای کار، تحصیل یا فعالیت هنری و سرگرمی، پلیس فتا صدها نفر، از جمله چهره‌های مطرح هنری، را به دلیل پست‌هایشان احضار کرده و به آنها اخطار داده است.

در میان احضارشدگان فعالان سیاسی و مدنی نیز به چشم می‌خورند.

در ماه‌های اخیر فشارها بر شهروندان مختلف در ارتباط با محتواهای سیاسی و انتقادی افزایش یافته است. از جمله موضوعاتی که با واکنش پلیس فتا یا دیگر نهادهای انتظامی و امنیتی روبه‌رو شده می‌توان به مواردی چون اعتراضات سراسری،‌ شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی، اعدام‌ زندانیان سیاسی،‌ افزایش تورم و بالا رفتن قیمت ارز، اشاره کرد.

به تازگی پلیس اعلام کرد شش مدیر کانال تلگرام را در ارتباط با افزایش قیمت ارز بازداشت کرده است.

یک کاربر اینستاگرام که سابقه فعالیت سیاسی در یکی از شهرستان‌های ایران را دارد در همین زمینه به ایران‌اینترنشنال گفت هنگام بازجویی‌ها در اداره اطلاعات، حساب کاربری اینستاگرام او در مقابلش بدون سوال از رمز عبور باز شده و درباره پیام‌هایش مورد بازجویی قرار گرفته است.

نگرانی درباره دسترسی نیروهای امنیتی و انتظامی به حساب‌های کاربری شهروندان طی سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری دولت روی پروژه «اینترنت ملی» و اعمال محدودیت‌های بیشتر اینترنتی افزایش یافته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی به صورت مستقیم تایید کرد در برنامه توسعه پیام‌رسان‌های داخلی حکومت، ستاد کل نیروهای مسلح نیز نقش دارد.

یک فعال سیاسی که نخواست نامش علنی شود به ایران اینترنشنال می‌گوید اخیرا پس از احضار از سوی نهادهای امنیتی، با دسترسی آن‌ها به متن پیام‌هایش در واتس‌اپ مواجه شد.‌

تازه چه خبر؟
محمدحسین سپهری و کمال جعفری یزدی، از امضاکنندگان بیانیه چهارده فعال مدنی و سیاسی برای درخواست استعفای خامنه‌ای، در زندان وکیل‌آباد مورد ضرب و شتم...More
ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز در در بخش پاتاوه شهرستان دنا در جریان آتش‌سوزی گسترده سوخت. به گزارش رسانه‌های محلی آتش‌سوزی گسترده در...More
دست‌کم دو خبرنگار بر اثر واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران که به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند، جان باخته و ۲۱ نفر زخمی شدند. رییس مرکز مدیریت...More
بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر، ایرِنا، تقریبا دو سوم پروژه‌های انرژی‌های بادی و خورشیدی که در سال ۲۰۲۰ ساخته شده‌اند، قادرند...More
جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با وصول آخرین صورتجلسات از ۹۱ صندوق باقی‌مانده انتخابات تکمیل شده است. بر...More