دختر آبی یک هفته پس از خودسوزی اعتراضی درگذشت | ایران اینترنشنال

دختر آبی یک هفته پس از خودسوزی اعتراضی درگذشت

سحر خدایاری، دختر فوتبال‌دوست و هوادار تیم فوتبال استقلال که به‌خاطر تلاش برای ورود به ورزشگاه بازداشت و به شش ماه زندان محکوم شده بود، یک هفته بعد از آنکه مقابل دادگاه انقلاب تهران دست به خودسوزی اعتراضی زد،چهار صبح دوشنبه هجدهم شهریور، در بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری تهران درگذشت.

این دختر جوان ۲۹ ساله، دوشنبه دوازدهم شهریور بعد از این‌که برای گرفتن تلفن همراهش به دادگاه انقلاب تهران مراجعه کرد، متوجه شد که باید برای تحمل شش ماه حبس به زندان برگردد. او بعد از شنیدن این حکم، از دادگاه انقلاب خارج شد و به گفته شاهدان درحالی‌که فریاد می‌کشید و اعتراض می‌کرد، اقدام به خودسوزی کرد و با ۹۰ درصد سوختگی از نوع درجه ۳ به بیمارستان منتقل شد.

در رسانه‌های ایران از «دختر آبی» با دو نام سارا و سحر نام برده شده است و خواهر و پدرش طی دو مصاحبه گفتند که او در جریان بازی تیم العین با استقلال تهران و در اولین تلاش برای ورود به استادیوم بازداشت شد. 

یک منبع مطلع گفت که دختر آبی پس از بازداشت در جریان تلاش برای ورود به ورزشگاه، به زندان قرچک ورامین منتقل شد و مدتی در بازداشت بود و پس از آن نیز پرونده او به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده بود.

با گذشت ماه‌ها، دوشنبه دوازدهم شهریور، دختر آبی با حضور در دادگاه انقلاب خواهان پس گرفتن موبایل و وسایل شخصی‌اش شد که هنگام بازداشت  در ورزشگاه آزادی، از سوی ماموران توقیف شده بود. در دادگاه انقلاب اما به او اعلام شد که به ۶ ماه زندان تعزیری محکوم شده است. به گفته شاهدان عینی دختر آبی بلافاصله پس از خروج از دادگاه انقلاب و در حالی که فریادهای اعتراضی سر می‌داد، اقدام به خودسوزی کرد و پس از آن‌که به شدت دچار سوختگی شد به بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری منتقل شد.

در یک هفته گذشته ماموران اجازه حضور خبرنگاران در محل بستری دختر آبی را ندادند و ماموران حاضر در بیمارستان به خبرنگاران گفتند که «پرونده سحر خدایاری امنیتی» است.

پدر سحر خدایاری، دو روز قبل به روزنامه شهروند گفت که «او عاشق فوتبال و استقلال بود و در اولین تلاش برای رفتن به استادیوم بازداشت شد.»

او گفت: «در خانواده ما فقط همین دخترم بود که به فوتبال علاقه داشت، حتی پسرهایم هم سرشان به کار و درس گرم بود و زیاد به فوتبال توجه نمی‌کردند، ولی او عاشق فوتبال بود.خیلی دختر ساده‌ای بود، اما از پنج ‌سال پیش بود که ناگهان عاشق فوتبال شد.»

به گفته خواهر سحر خدایاری نیز، دختر آبی در اولین تلاش برای ورود به استادیوم آزادی برای تماشای بازی استقلال و العین در  روز سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ کلاه گیس آبی گذاشته و پالتوی بلند پوشیده بود، اما هنگامی که ماموران قصد بازرسی بدنی او را داشتند و خودش گفت که دختر است، و ماموان بازداشتش کردند.

او گفت که یک روز بعد چهارشنبه ۲۲ اسفند بود که ما به دادسرای ارشاد رفتیم و «بازپرس وثیقه ۵۰میلیون تومانی تعیین کرد اما این پول نقد را همراه نداشتیم. فردا(پنج‌شنبه ۲۳ اسفند) که پول را واریز کردیم کار از کار گذشته بود و خواهرم تا روز شنبه (۲۵ اسفند۱۳۹۷) در زندان بود.»

خواهر دختر آبی پیشتر  به روزنامه شهروند گفته بود که حال سحر خوب نیست و «۹۰درصد سوختگی دارد. ریه‌هایش هم از داخل آسیب دیده است.»

خودسوزی اعتراضی دختر آبی، واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی، فوتبالست‌ها و افکار عمومی بر انگیخته است و برخی از مقام‌های دولتی، نمایندگان مجلس از پیگیری وضعیت او خبر داده بودند اما دو روز قبل از اعلام خبر درگذشت دختر آبی، پدر او در مصاحبه با روزنامه شهروند گفت: «اصلا هیچ‌کس سراغ من نیامده است. من هیچ بازیکنی را ندیدم که پیگیر پرونده دخترم باشد.»

 

تازه چه خبر؟
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، گفت واردات مرغ هم شامل تحریم‌های آمریکاست. او روز پنجشنبه دوم اردیبهشت اضافه کرد: «مردم باید بدانند که ما در مرغ لاین...More
قرارگاه حمزه سیدالشهدا سپاه پاسداران اعلام کرد دو نیروی این قرارگاه و دو نفر که اعضای یک گروه مسلح خوانده شده‌اند، در درگیری بین دو طرف در مریوان...More
هند با ۳۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در یک روز، بالاترین میزان ابتلای روزانه به کرونا در جهان را به ثبت رساند. به گفته وزارت بهداشت هند، همچنین...More
دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، برای تامین امکانات پزشکی از جمله تخت آی‌سی‌یو و تجهیزات حفاظت فردی درخواست کمک کرد. مهدی اسدی، سرپرست اداره سازمان‌...More
درپی شنیده شدن صدای انفجار طی عصر چهارشنبه در منطقه پرند، خبرگزاری مهر گزارش داد که علت شنیده شدن صدای انفجار مهیب عصر چهارشنبه در پرند، انجام عملیات...More