دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا: توان کشور تزریق چهار میلیون دُز واکسن در ماه است | ایران اینترنشنال

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا: توان کشور تزریق چهار میلیون دُز واکسن در ماه است

مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری و دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا گفت که  توان کشور تزریق چهار میلیون دُز واکسن در ماه است و به همین دلیل واکسیناسیون ۶۰ درصد جمعیت تا اسفند سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت.

قانعی در مصاحبه با خبرگزاری برنا، گفت که ما در هر ماه بیش از ۴ میلیون دُز واکسن نمی‌توانیم تزریق کنیم و در هر هفته توان کشور این است که به یک میلیون نفر واکسن تزریق شود و از این رو طبق اولویت‌ها واکسیناسیون انجام می‌دهیم.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود که به همین دلیل انتظار می‌رود در اسفند سال ۱۴۰۰ دیگر با بحران کرونا مواجه نباشیم زیرا در آن تاریخ ۶۰ درصد جامعه ایمن می‌شود و در آن صورت زنجیره کرونا قطع خواهد شد اما تا آن برهه زمانی ماسک برای جلوگیری از کرونا حرف اول را می زند.

قانعی درباره الویت‌بندی در واکسیناسیون نیز گفت که هدف اول از واردات واکسن کرونا، جمعیت در معرض خطر است تا شاهد کاهش مرگ و میر در کشور باشیم.

به گفته این مقام ستاد ملی مقابله با کرونا هدف بعدی کاهش بستری است تا براساس مدل‌های جهانی ۱۰ هزار مرگ را کاهش دهیم.

قامعی درباره نحوه واردات واکسن کرونا و همچنین به کار گیری واکسن‌های ایرانی کرونا نیز اعلام کرد که روند واردات واکسن تا خرداد ماه ادامه دارد و در این تاریخ تولید انبوه واکسن‌های ایرانی آغاز می‌شود.

همزمان خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه تاکنون سه نهاد نظارتی شامل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کمیسیون اصل نود و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت نسبت به توزیع واکسن کرونا در خارج از سامانه تیتک هشدار داده‌اند.

این گزارش دلیل هشدار سه نهاد نظارتی در مورد واکسن کرونا را ناشی از آن عنوان کرد که معاونت بهداشت وزارت بهداشت با پافشاری بر مواضع خود قصد توزیع واکسن از طریق سامانه تیتک را ندارد.

 سامانه تیتک از جمله سامانه‌های پیش بینی شده در قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور یکپارچه‌سازی فرآیندهای ثبت سفارش، ردیایی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت محور راه‌اندازی شده است.

خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت در مقابل درصدد توزیع واکسن از طریق سامانه مرتبط به معاونت بهداشت به نام سیب است، از قول برخی کارشناسان حوزه مبارزه با قاچاق نوشت که سامانه سیب به تنهایی ظرفیت و زیرساخت لازم را برای توزیع هوشمند و عادلانه واکسن کرونا را در اختیار ندارد.

محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو، اما گفت که این سازمان تلاش دارد تا هر کد واکسن کرونا را در سامانه تیتک ثبت کرده و مطابق با کدملی اشخاص، واکسن کرونا تزریق شود تا شاهد خروج واکسن از شبکه زنجیره توزیع و انحراف در آن نباشیم.

پیشتر گزارش‌های متعددی از خروج دارو شبکه رسمی توزیع دارو در ایران منتشر شده است. علاوه بر این، گزارش‌هایی از قاچاق گسترده دارو از ایران به خارج از جمله کشورهای همسایه نیز منتشر شده است که یکی از مشهورترین موارد آن توقیف توقیف محموله ۱۹ کامیون دارو در استان دیاله عراق است که سازمان اطلاعات ارتش عراق خبر آن را در مهر ماه گذشته اعلام کرد.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در همان زمان از سیستم‌های نظامی و امنیتی خواستند تا پرونده کشف این محموله قاچاق را بررسی کند اما پس از آن گزارشی درباره چگونگی قاچاق دارو با چنین حجمی از ایران به عراق اعلام نشد.

تازه چه خبر؟
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند و در تعدادی از شهرهای استان خوزستان و همه مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد نیز احساس شد...More
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More
زنی به جرم دروغ گفتن درباره نقش خود در نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴، پس از اتمام ۱۰ سال حبس در زندان آمریکا، از ایالات متحده اخراج و به کشورش تحویل...More