دبیرکل جهاد اسلامی: سلیمانی شخصا در تبدیل سودان به انبار و ایستگاه ارسال سلاح نقش داشت | ایران اینترنشنال

دبیرکل جهاد اسلامی: سلیمانی شخصا در تبدیل سودان به انبار و ایستگاه ارسال سلاح نقش داشت

زیاد نخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین و کشته شده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، نقش عمده‌ای در تبدیل سودان به انبار و ایستگاه انتقال سلاح به گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در منطقه داشت.

سودان در دوره استقرار حکومت عمرالبشیر و تا هنگام سقوط او در فروردین ماه سال۹۸ روابط بسیار نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران داشت اما وجود انبارها و تبدیل شدن به ایستگاه ارسال سلاح نیروی قدس سپاه پاسداران را رد می‌کرد.

با این حال زیاد نخاله، دبیرکل گروه جهاد اسلامی، در مصاحبه روز پنج‌شنبه خود با شبکه المیادین تاکید کرد که قاسم سلیمانی تمامی امکانات جمهوری اسلامی ایران را برای رساندن سلاح به غزه به کار گرفت، آموزش نیروهای حاضر در  غزه برای استفاده از موشک‌های دوربرد را مطرح کرد و به همین دلیل است که امروز هزاران موشک و کارگاه‌های ساخت خمپاره و آر پی جی در نوار غزه وجود دارد که به شکل شبانه روزی فعالیت می‌کنند.

زیاد نخاله در بخشی از این مصاحبه گفت که قاسم سلیمانی برای اجرای یک تقاهم‌نامه شخصا به سودان رفت و بر پایه همین تفاهمنامه بود که سودان به ایستگاه انتقال سلاح به غزه تبدیل شد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، نیز چهار روز قبل در سخنانی مشابه با اشاره به اینکه همه می‌دانند سلیمانی  و برادران در جمهوری اسلامی «از روابط دیپلماتیک هم برای کمک به مقاومت استفاده کرده‌اند»، گفت که فرمانده پیشین نیروی قدس در ایجاد «انبارهای تسلیحات در سودان» برای ارسال به مناطق مختلف از جمله گروه‌های لبنانی و فلسطینی نقش اشت.

نصرالله در همان مصاحبه گفت که «اسرائیلی‌ها انبارهای سلاح و مهمات در سودان را که از آنجا به غزه ارسال می‌شد، بمباران کردند.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان به هدف قرار گرفتن تعدادی از انبارهای تسلیحات نیروی قدس سپاه پاسداران در سودان اشاره کرد و گفت که خود سودانی‌ها در زمان انفجار این انبارها درباره آن صحبت نکردند اما مقام‌های اسرائیلی درباره این انبارها حرف زدند.

تایید نقش سلیمانی در تبدیل سودان به انبار و ایستگاه ارسال اسلحه درحالی صورت گرفته است که پس انفجار ۳ آبان۹۱ آنچه یک «کارخانه نظامی» در نزدیکی خارطوم معرفی شده بود، وزارت امور خارجه دولت وقت سودان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ایران هیچ نقشی در کارخانه نظامی که مورد حمله هوایی قرار گرفت ندارد. 

دولت وقت سودان پس از انفجارها تاکید کرده بود که«برای همه روشن است که ایران نیازی به ساخت سلاح در سودان چه برای خود و چه برای متحدانش ندارد.»

با این حال در همان زمان عاموس گیلعاد، از مقام‌های وقت وزارت دفاع اسرائیل، گفته بود که «سودان به مسیری برای انتقال سلاح‌های ایران به حماس و دیگر تروریست‌های جهادی اسلام‌گرا» تبدیل شده است.

میزان و حجم سلاح‌ها و همچنین کمک‌های مالی که سلیمانی در اختیار شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار می‌داد مشخص نیست.

سه روز قبل نیز محمود الزهار، یکی از اعضای ارشد گروه حماس، به شبکه تلویزیونی العالم گفت که فقط در جریان یک سفرش به تهران در سال ۲۰۰۶، کیف‌هایی حاوی ۲۲ میلیون دلار از قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه،‌ دریافت کرد.

الزهار افزود که در جریان سفر به تهران خواهان کمک مالی شدیم و در این باره سریع تصمیم‌گیری شد، چون من روز بعد باید سفر می‌کردم، در فرودگاه ۲۲ میلیون دلار در چند کیف دیدم.

عضو ارشد گروه حماس در این مصاحبه گفت که  هر کیف حاوی ۴۰ کیلوگرم پول و در مجموع ۲۲ میلیون دلار بود و با اینکه توافق ما با سلیمانی بیش از این مقدار بود اما چون ۹ نفر بیشتر نبودیم نمی‌توانستیم بیش از این مبلغ حمل کنیم.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، نیز هفتم دی ماه سال‌جاری گفت که قاسم سلیمانی در «پشت پرده و دور از انظار» علاوه بر تامین موشک و تجهیزات نظامی، کمک‌های مالی بزرگی از درآمد نفتی ایران انجام می‌داد و در یک نمونه بعد از تخریب ۲۰۰ هزار خانه در جنگ ۳۳ روزه تا یک سال هزینه‌ها و اجاره‌ها پرداخت کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخشی از مصاحبه خود با شبکه المیادین، درباره کمک‌های مالی قاسم سلیمانی و جمهوری اسلامی از محل فروش نفت گفت که «در سال ۱۳۸۵ بعد از جنگ ۳۳روزه ۲۰۰هزار خانه خراب شد و بلافاصله حاج قاسم [سلیمانی] و برادران طرح اسکان را پیشنهاد کردند».

نصرالله گفت که در آن زمان « وضع [وضع مالی ایران] از الان بهتر بود» و بهای نفت بالاتر بود  و «سلیمانی و برادران» با اجرای طرح اسکان به صاحبان ۲۰۰ هزار خانه‌ای که در جنگ ۳۳ روزه خراب شدند «یک‌سال هزینه اجاره و معیشت‌شان» را دادند تا خانه‌‌‌‌هایشان را بسازند.

تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More
عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است. عراقچی روز دوشنبه ۱۱...More
دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌...More
در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال...More
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More