دادگاه انقلاب پرونده جدیدی علیه نازنین زاغری تشکیل داد؛ بریتانیا اقدام ایران را غیرقابل قبول خواند | ایران اینترنشنال

دادگاه انقلاب پرونده جدیدی علیه نازنین زاغری تشکیل داد؛ بریتانیا اقدام ایران را غیرقابل قبول خواند

صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از «یک منبع آگاه» گزارش داد که دادگاه انقلاب پرونده جدیدی علیه نازنین زاغری،‌ شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در اوین،‌ تشکیل داده و به او ابلاغ کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا در پی تشکیل پرونده جدیدی برای نازنین زاغری رتکلیف، این اقدام جمهوری اسلامی ایران را «غیرقابل قبول و غیرقابل دفاع» خواند و تاکید کرد که نازنین زاغری نباید به زندان بازگردانده شود.

این پرونده در حالی تشکیل می‌شود که به تازگی لندن بدهی به تهران در زمینه قرارداد خرید تانک‌های چیفتن را که مدت‌ها بر پرونده زاغری سایه انداخته است، پذیرفت.

صدا و سیما روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه گزارش داد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب پس از احضار زاغری و وکیل تعیینی‌اش، کیفرخواست پرونده جدیدی را به آنها ابلاغ کرده است.

در این گزارش اشاره‌ای به موارد اتهامی جدید نشده و صرفا گفته شده که نازنین زاغری «در حال مطالعه پرونده جدید» است.

روز جمعه روزنامه گاردین گزارش داد بن والس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای زاغری برای اولین‌بار پذیرفته بریتانیا در قبال قرارداد فروش تانک به ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی، به دولت ایران بدهکار است.

بدهی لندن به تهران در ارتباط با این قرارداد که در چند سال اخیر و با زندانی شدن زاغری بیشتر محل مناقشه بوده، حدود ۴۰۰ میلیون پوند است. 

سال گذشته یک قاضی دادگاه عالی بریتانیا درخواست تهران مبنی بر پرداخت ۲۰ میلیون پوند سود مربوط به لغو قرارداد تانک‌ها را مورد مخالفت قرار داده بود.

اکنون والس به وکلای زاغری اطمینان داده کشورش از «تمامی راه‌های موجود» برای پرداخت این بدهی استفاده خواهد کرد.

مهرماه سال گذشته و پس از بازگشت فرزند این زندانی سیاسی به لندن، ریچارد رتکلیف،‌ شوهرش، از تاثیر منفی اختلاف ایران و بریتانیا بر سر بدهی قرارداد تانک‌های چیفتن بر پرونده زاغری انتقاد کرد. 

او گفت: «هربار که این مساله حل نمی‌شود، برای ما مشکل ایجاد می‌شود.» به گفته رتکلیف،‌ ماموران سپاه پاسداران همچنین به همسرش گفته‌اند «اگر می‌خواهد آزاد شود باید بپذیرد برایشان جاسوسی کند.»

زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

او از سوی دادگاه با اتهام «جاسوسی» و حکم پنج سال زندان مواجه شد. نازنین زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده است.

تازه چه خبر؟
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از احتمال اعدام حسین شهبازی که در زمان وقوع جرم ۱۷ سال داشته، ابراز نگرانی کردند و خواستار خودداری مقامات جمهوری اسلامی...More
همزمان با پیوستن کارگران چند شرکت دیگر به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، گروهی از خانواده‌ کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ از اعتصابات سراسری...More