دادستان همدان: بنابر گزارش کارشناسی حریق آرامگاه استر و مردخای از داخل بوده است | ایران اینترنشنال

دادستان همدان: بنابر گزارش کارشناسی حریق آرامگاه استر و مردخای از داخل بوده است

 

دادستان همدان اعلام کرد «نتیجه کارشناسی» آتش‌سوزی اردیبهشت ماه در مقبره «استر و مردخای» اعلام شده و براساس آن «آتش‌سوزی داخلی» بوده و از درون ساختمان آغاز شده است. او گفت اینکه چه کسی آن را انجام داده در حال بررسی است.

استر و مردخای محل دفن همسر یهودی خشایارشاه  در مرکز شهر همدان است و جزو مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان به شمار می‌رود.

سه ماه قبل، روز ۲۵ اردیبهشت ، گزارش‌هایی درباره به آتش‌ کشیده شدن این آرامگاه منتشر شد. فرزانه ابراهیم‌زاده، خبرنگار ساکن ایران، هم در توییتی به نقل از یک منبع در همدان نوشت «آتش‌سوزی مقبره استر و مردخای در شهر همدان عمدی بوده و یک نفر، شی مشتعلی را به داخل این مقبره انداخته است.»

 

 

با این حال خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی نوشت که یک نفر قصد ورود به این مقبره را داشته اما «موفق نشده است» و دوربین های واقع در محل چهره این فرد را ثبت کرده‌اند، اما «تا زمان دستگیر نشدن او نمی‌توان درباره علل، انگیزه و هویت فرد اطلاعاتی ارائه کرد».

پس از آن، علی مالمیر، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان همدان، روز ۲۸ اردیبهشت گفت آتش‌سوزی این آرامگاه بسیار محدود بوده و تنها باعث آسیب به سیم‌های برق و موکت کف ساختمان جانبی مقبره شده و بنای آن هیچ‌گونه آسیبی ندیده است.

حسن خانجانی، دادستان همدان، روز شنبه ۲۵ مرداد، سه ماه پس از آتش‌سوزی در مقبره استر و مردخای اعلام کرد «نتیجه کارشناسی» آتش‌سوزی اعلام شده و افزود: «نظر کارشناسی این است که آتش‌سوزی داخلی است البته این نظر قابل اعتراض بوده و در مرحله بررسی قرار دارد تا جزییات مشخص شود، به عبارت دیگر آتش‌سوزی از داخل ساختمان آغاز شده و اینکه توسط چه کسی بوده در حال بررسی است.»

دادستان همدان توضیح نداد که «نظر کارشناسی» درباره این آتش‌سوزی از سوی کدام نهاد یا دستگاه تهیه و ارائه شده است.

او افزود پس از اعلام نظر کارشناسی درباره این حریق، بازپرس پرونده در حال بررسی موضوع است و دستوراتی به نیروی انتظامی داده که اقداماتی انجام شود تا تصمیم‌گیری نهایی را اعلام کنیم.

ایلان کار استکاتس، نماینده ویژه دولت آمریکا در رصد و مقابله با یهودستیزی، این حادثه را محکوم کرده و گفته بود که در پی تهدید وارد شده در ماه فوریه یعنی حدود سه ماه قبل از وقوع آتش‌سوزی، اتفاق افتاده است.

 

 

در سال ۱۳۸۹ گروهی از بسیجیان در مقابل این مقبره تجمع کرده و تهدید کرده بودند در صورت تخریب مسجدالاقصی، این مکان را ویران خواهند کرد.

تازه چه خبر؟
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از احتمال اعدام حسین شهبازی که در زمان وقوع جرم ۱۷ سال داشته، ابراز نگرانی کردند و خواستار خودداری مقامات جمهوری اسلامی...More
همزمان با پیوستن کارگران چند شرکت دیگر به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، گروهی از خانواده‌ کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ از اعتصابات سراسری...More