دادستان قم: مرگ صیادی نصیری بر اثر بیماری کبدی رخ داده است | ایران اینترنشنال
در واکنش به مرگ وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی

دادستان قم: مرگ صیادی نصیری بر اثر بیماری کبدی رخ داده است

 

دادستان عمومی و انقلاب قم، مرگ وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی-عقیدتی، را بر اثر بیماری کبدی و در بیمارستان عنوان کرد.

این مقام قضایی که با خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران، گفت‌وگو کرده است با اشاره به اتهام صیادی نصیری گفت: «نصیری، زندانی زندان لنگرود که به جرم توهین به مقدسات در فضای مجازی در حال گذراندن محکومیت حبس خود بوده؛ لیکن به لحاظ بیماری کبدی دچار وخامت اوضاع جسمانی شده به بیمارستان اعزام و بعد از هفت روز بستری بودن در همان بیمارستان فوت می‌کند.»

روز گذشته، ۲۱ آذر، خانواده وحید صیادی نصیری اعلام کردند که خبر درگذشت فرزند خود در بیمارستان را از طریق مسئولان زندان شنیده‌اند. مادر این زندانی سیاسی در گفت‌وگو روز گذشته خود با «ایران‌اینترنشنال» نیز این خبر را تایید کرده بود.

از سوی دیگر، سازمان حقوق‌بشر ایران از جامعه جهانی درخواست کرد برای بررسی وضعیت زندانیان عقیدتی در زندان‌های مختلف ایران، یک هیات ویژه بین‌المللی به ایران اعزام کند.

محمود امیری‌مقدم، سخنگوی این سازمان با اشاره به مرگ وحید صیادی‌نصیری در زندان به دلیل اعتصاب غذا، گفت: «ما خواستار فرستادن یک هیات ویژه بین المللی برای رسیدگی به شرایط زندانیان عقیدتی در ایران هستیم».

وحید صیادی نصیری، یک زندانی سیاسی در ایران بود که روز چهارشنبه ۲۱ آذر، اعلام شد به دلیل اعتصاب غذا در زندان مرکزی قم (لنگرود) درگذشته است.

صیادی نصیری از ۲۱ مهرماه سال جاری و در اعتراض به عدم رعایت تفکیک زندانیان و همچنین شرایط نامناسب زندان دست به اعتصاب غذا زده بود. او خواستار انتقال خود به زندان اوین یا زندان گوهردشت (رجایی‌شهر) کرج بود.

سخنگوی سازمان حقوق‌بشر ایران گفته است که «مسئولیت مرگ وحید صیادی نصیری و شرایط دیگر زندانیان بر عهده  رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای است و وی باید در این قبال پاسخگو باشد».

وحید صیادی نصیری هنگام مرگ ۳۸ سال سن داشت. او سابقه چندین بار بازداشت را هم در سال‌های گذشته در پرونده خود داشت.

صیادی نصیری آخرین بار اول مرداد ماه سال جاری بازداشت شده بود. او  در شعبه اول دادگاه انقلاب قم به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به چهار سال و نیم زندان محکوم شده بود.

بعد از چند روز سکوت مسئولان جمهوری اسلامی، دادستان عمومی و انقلاب قم خبر مرگ صیادی نصیری در زندان و به دلیل اعتصاب غذا را رد کرده است.

مهدی کاهه، دادستان عمومی و انقلاب قم، به میزان - خبرگزاری وابسته به قوه قضاییه - گفت که دلیل مرگ این زندانی سیاسی «بیماری کبد» بوده است. به گفته او صیادی نصیری «به لحاظ بیماری کبدی دچار وخامت اوضاع جسمانی شده به بیمارستان اعزام و بعد از هفت روز بستری بودن در همان بیمارستان فوت می‌کند».

دادستان قم اضافه کرده است که در حال حاضر پزشکی قانونی در حال بررسی دلیل مرگ او است.

 

تازه چه خبر؟
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More
در پی بالا گرفتن انتقادهای شخصیت‌های عراقی از یادداشت اخیر حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، او روز دوشنبه در یادداشت جدیدی از آیت‌الله علی...More
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More