دادستانی تهران از تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» خبر داد | ایران اینترنشنال

دادستانی تهران از تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» خبر داد

 

دادستانی تهران از تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» با محوریت این نهاد و با حضور دستگاه‌های امنیتی و انتظامی خبر داد.

در اطلاعیه دادستانی اعلام شده که جلسه‌ای نیز در این باره با حضور فرماندهان ارشد نظامی، انتظامی و امنیتی استان و قضات ذی‌ربط برگزار شده است.

رسانه‌های ایران گزارش دادند علی القاصی‌مهر، دادستان تهران، در این جلسه گفت که «با قاطعیت، سریع و بدون اغماض» با کسانی که «بخواهند کوچه یا خیابانی را ناامن جلوه دهند برخورد خواهیم کرد».

او افزود: «باید خلاهای اجرایی و مدیریتی مرتفع شود و با تشدید اقدامات و برخورد» فضا را برای آنها «ناامن کرد».

در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شده که «عوامل اصلی هنجارشکنی‌ها توسط ضابطین سریعا شناسایی شده و پس از مستندسازی اتهام، آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن با حکم قضایی بازداشت شوند».

در سال‌های گذشته نیز در قوه قضاییه قرارگاه‌هایی با هدف مقابله با افرادی که «اراذل و اوباش» خوانده می‌شوند، تشکیل شده است.

در ماه‌های اخیر نیز سپاه پاسداران از تشکیل گشت‌های ویژه و «تیم‌های ضربت» در استان‌های مختلف خبر داده و هدف از این اقدامات را «مقابله با سرقت و کیف قاپی» و «اراذل و اوباش» در محلات عنوان کرده است. 

مراد ویسی، عضو تحریریه ایران اینترنشنال، در گزارشی در این باره نوشته است که مبارزه با اراذل و اوباش می‌تواند «اسم رمز طرح جدید نظام و سپاه برای جلوگیری و مقابله با تکرار اعتراضات بزرگ ضدحکومتی، به‌ویژه شروع هسته‌های اولیه آن در محلات شهرهای مختلف کشور و از جمله پایتخت باشد».

حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران بزرگ، پیشتر اذغان کرده بود که از افراد موسوم به «اراذل و اوباش» برای سرکوب معترضان به انتخابات سال ۱۳۸۸ استفاده شده است.

در ماه‌های گذشته گرداندن گروهی از متهمان به «شرارت» در خیابان‌های چند منطقه تهران و برخی شهرهای دیگر ایران، بازتاب گسترده‌ای داشت و برخی از حقوقدانان آن را غیرقانونی خواندند.

در تازه‌ترین مورد، ماموران نقابدار کسانی را که گفته می‌شد متهمان پرونده درگیری در محله مشیریه هستند در خیابان‌های تهران گرداندند و با ضرب‌وشتم از آنها خواستند که ابراز ندامت کنند. انتشار این تصاویر خشم کاربران در توییتر و اینستاگرام را برانگیخت و برخی چنین اقدامی را با رفتار داعش با مخالفان و زندانیان مقایسه کردند.

 

 

در همین حال، دادستان کل ایران روز شنبه در این‌باره گفت که «تشهیر(گرداندن مجرمان در شهر)» نیاز به «اجازه دستگاه قضایی دارد و باید در چارچوب قانون باشد».

محمدجعفر منتظری در عین حال اعلام کرد که «البته در این موارد نقصان قانون هم داریم». او در این‌باره توضیح بیشتری نداده است.

پیش از این مجید میراحمدی، جانشین معاونت اطلاعات و امنیت ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، گفته بود که اجرای طرح «مبارزه با اراذل و اوباش» در سراسر کشور «مطالبه» رهبر جمهوری اسلامی است.

تازه چه خبر؟
رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران با استقبال از شکست دونالد ترامپ گفت که مذاکرات جدیدی درباره برجام انجام نخواهد شد. محمود واعظی گفت: «ما نمی‌خواهیم...More
اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس‌جمهور ایران، مصوبه‌ای را برای اجرا ابلاغ کرد که طبق آن تعداد کارکنان وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به صورت فوق‌العاده...More
به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرویس امنیتی فدرال روسیه، روز چهارشنبه یک واحد شبه‌نظامی کوچک و برنامه «حمله تروریستی» داعش در مسکو را کشف و خنثی کرده...More
سازمان گزارشگران بدون مرز بازداشت ویدا ربانی، همکار هفته‌نامه صدا، را محکوم کرد. این سازمان تاکید کرد که قوه قضاییه دلیل بازداشت این روزنامه‌نگار را...More
خبرگزاری تسنیم در گزارشی از پنج نرخی شدن مرغ در بازار ایران خبر داد و نوشت که قیمت مرغ آزاد ۳۴ تا ۴۰ هزار تومان است. براساس این گزارش، شرکت پشتیبانی...More