دادستانی تهران از تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» خبر داد | ایران اینترنشنال

دادستانی تهران از تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» خبر داد

 

دادستانی تهران از تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» با محوریت این نهاد و با حضور دستگاه‌های امنیتی و انتظامی خبر داد.

در اطلاعیه دادستانی اعلام شده که جلسه‌ای نیز در این باره با حضور فرماندهان ارشد نظامی، انتظامی و امنیتی استان و قضات ذی‌ربط برگزار شده است.

رسانه‌های ایران گزارش دادند علی القاصی‌مهر، دادستان تهران، در این جلسه گفت که «با قاطعیت، سریع و بدون اغماض» با کسانی که «بخواهند کوچه یا خیابانی را ناامن جلوه دهند برخورد خواهیم کرد».

او افزود: «باید خلاهای اجرایی و مدیریتی مرتفع شود و با تشدید اقدامات و برخورد» فضا را برای آنها «ناامن کرد».

در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شده که «عوامل اصلی هنجارشکنی‌ها توسط ضابطین سریعا شناسایی شده و پس از مستندسازی اتهام، آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن با حکم قضایی بازداشت شوند».

در سال‌های گذشته نیز در قوه قضاییه قرارگاه‌هایی با هدف مقابله با افرادی که «اراذل و اوباش» خوانده می‌شوند، تشکیل شده است.

در ماه‌های اخیر نیز سپاه پاسداران از تشکیل گشت‌های ویژه و «تیم‌های ضربت» در استان‌های مختلف خبر داده و هدف از این اقدامات را «مقابله با سرقت و کیف قاپی» و «اراذل و اوباش» در محلات عنوان کرده است. 

مراد ویسی، عضو تحریریه ایران اینترنشنال، در گزارشی در این باره نوشته است که مبارزه با اراذل و اوباش می‌تواند «اسم رمز طرح جدید نظام و سپاه برای جلوگیری و مقابله با تکرار اعتراضات بزرگ ضدحکومتی، به‌ویژه شروع هسته‌های اولیه آن در محلات شهرهای مختلف کشور و از جمله پایتخت باشد».

حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران بزرگ، پیشتر اذغان کرده بود که از افراد موسوم به «اراذل و اوباش» برای سرکوب معترضان به انتخابات سال ۱۳۸۸ استفاده شده است.

در ماه‌های گذشته گرداندن گروهی از متهمان به «شرارت» در خیابان‌های چند منطقه تهران و برخی شهرهای دیگر ایران، بازتاب گسترده‌ای داشت و برخی از حقوقدانان آن را غیرقانونی خواندند.

در تازه‌ترین مورد، ماموران نقابدار کسانی را که گفته می‌شد متهمان پرونده درگیری در محله مشیریه هستند در خیابان‌های تهران گرداندند و با ضرب‌وشتم از آنها خواستند که ابراز ندامت کنند. انتشار این تصاویر خشم کاربران در توییتر و اینستاگرام را برانگیخت و برخی چنین اقدامی را با رفتار داعش با مخالفان و زندانیان مقایسه کردند.

 

 

در همین حال، دادستان کل ایران روز شنبه در این‌باره گفت که «تشهیر(گرداندن مجرمان در شهر)» نیاز به «اجازه دستگاه قضایی دارد و باید در چارچوب قانون باشد».

محمدجعفر منتظری در عین حال اعلام کرد که «البته در این موارد نقصان قانون هم داریم». او در این‌باره توضیح بیشتری نداده است.

پیش از این مجید میراحمدی، جانشین معاونت اطلاعات و امنیت ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، گفته بود که اجرای طرح «مبارزه با اراذل و اوباش» در سراسر کشور «مطالبه» رهبر جمهوری اسلامی است.

تازه چه خبر؟
شانزده عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای به مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، از اقدامات گذشته شرکت آلمانی طراحی نرم‌افزار اس‌ای‌پی در...More
سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای فایزر را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال صادر کرد. آزمایش‌های بالینی نشان داده واکسن کرونای...More
ارتش اسرائیل خبر داد راکت‌هایی از نوار غزه به سوی این کشور پرتاب شده و آژیر خطر در بیت‌المقدس به صدا در آمده است. ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد در...More
سفارت آمریکا در بغداد با انتشار بیانیه‌ای ترور ایهاب الوزنی، از فعالان شناخته‌شده شهر کربلا و از مخالفان حضور جمهوری اسلامی در عراق، را به شدت محکوم...More
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، بار دیگر بر احیای برجام تاکید کرد و گفت: «این تنها راهی است که تضمین می‌کند ایران قادر به داشتن سلاح‌های هسته‌ای نخواهد...More