خودکشی یک جانباز و کودک کار در کرمانشاه؛‌ هشدار کارشناسان درباره تشدید خشونت در جامعه | ایران اینترنشنال

خودکشی یک جانباز و کودک کار در کرمانشاه؛‌ هشدار کارشناسان درباره تشدید خشونت در جامعه

اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کرمانشاه از اقدام به خودسوزی یک جانباز در نزدیکی ساختمان این اداره خبر داد؛ هم‌زمان جمعیت دانشجویی «امام علی» نیز  گزارش داد یک کودک کار ۱۱ ساله در اثر خودکشی در این شهر جانش را از دست داده است.

هادی عسگری،‌ مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کرمانشاه،‌ روز دوشنبه ۱۹ خردادماه گفت: «جانبازی ۱۵ درصد در خیابان نزدیک به اداره کل بنیاد شهید کرمانشاه اقدام به خودسوزی کرد.»

به گفته او،‌ این جانباز برای «دریافت تسهیلات» به این اداره مراجعه کرده بود.

عسگری از موافقت بنیاد شهید با درخواست وام این فرد خبر داد و او را به داشتن «اختلافات خانوادگی» متهم کرد.  

این مقام دولت از انتقال این جانباز به مرکز درمانی برای مداوا خبر داد.

انتشار خبر این خودکشی در حالی است که کارشناسان طی هفته‌های اخیر درباره افزایش میزان خودکشی و خشونت در جامعه هشدار داده‌اند. 

خالد توکلی،‌ جامعه‌شناس،‌ در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا ضمن ابراز نگرانی از رشد خودکشی‌ها میزان آن را از آمار رسمی بالاتر دانست. 

او در این زمینه گفت: «خشونت‌ورزی در جامعه گسترش پیدا کرده و وقتی که همه موانع مقاومت کنند و فرض بر این‌که نتواند این موانع را از سر راه خود بردارد، این خشونت کم‌کم متوجه خودش می‌شود و علیه خودش خشونت را به کار می‌برد.»

پیش از این نیز در اسفندماه آمار اختلالات روان‌شناسی در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال ایران بیش از ۲۳ درصد اعلام شده بود.

احمد حاجبی،‌ مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اعلام این آمار اشاره کرده بود شایع‌ترین اختلال در کشور با ۱۲/۷ درصد «افسردگی» است.

این مقام وزارت بهداشت همچنین از افزایش ترس، اضطراب و مشکلات خانوادگی در جامعه به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا خبر داده بود.

 

خودکشی یک کودک کار در کرمانشاه

روز یکشنبه جمعیت امداد دانشجویی «امام علی» گزارش داد یک پسر ۱۱ ساله از خانواده‌ای با شرایط معیشتی ضعیف در کرمانشاه دست به خودکشی زده و جان باخته است.

این گروه خیریه در صفحه توییتر اعلام کرد آرمین پسر ۱۱ ساله در کرمانشاه پس از دعوا با مادربزرگش با خوردن قرص متادون به زندگی خود پایان داد.

 بر اساس این گزارش، پدر این کودک معتاد بوده و مادرش نیز بر اثر سرطان فوت کرده بود.

جمعیت «امام علی» نوشت با وجود اطلاع‌رسانی به مددکار و مسئولان اورژانس اجتماعی و سازمان بهزیستی برای حمایت و نگهداری از کودکان این خانواده اقدامی در زمینه «شرایط حاد» آن‌ها صورت نگرفت. 

این گزارش اشاره می‌کند که پس از خودکشی این پسر به دلیل نداشتن دستگاه تلفن برای اطلاع‌رسانی به موقع، او پس از انتقال به بیمارستان جانش را از دست داد.

این گروه خیریه نوشت آرمین «قربانی دیگری از کم‌کاری و بی‌توجهی ساختارهای حمایتی از کودکان» است.

روز ششم خردادماه وبسایت سازمان بهزیستی ایران نتایج یک تحقیق در زمینه خودکشی کودکان را منتشر کرده بود که نشان می‌داد «برهم خوردن رابطه عاطفی»، «درگیری با خانواده»، «فروپاشی ساختار خانواده»، «مشکلات روانی» و «استفاده از روش‌های مقابله‌ای ناکارآمد» مهم‌ترین عوامل شناخته‌شده خودکشی‌ در کودکانند.

تازه چه خبر؟
حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی، با تایید شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پردندگان در این استان، گفت که شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تعداد قابل توجهی...More
خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد میزان کمک‌های مالی که از اهداکنندگان ناشناس به گروه‌های حامی جو بایدن برای رسیدن به کاخ سفید شده، رکورد تازه‌ای را به ثبت...More
قطار مسافری زاهدان-کرمان بار دیگر به دلیل طوفان شن از ریل خارج شد. در این حادثه فردی آسیب ندیده است. شرکت راه آهن اعلام کرد که یک بوژی( ارابه واگن)...More
لری کینگ، خبرنگار و مجری مشهور آمریکایی، در ۸۷ سالگی در لس‌آنجلس درگذشت. شبکه اینترنتی «اورا تی‌وی» که او در بنیانگذاری‌اش شرکت داشت، روز شنبه با...More
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت در واکنش به گزارش‌ها درباره کمبود انسولین و تجمع بیماران جلوی داروخانه‌ها گفت که به اندازه مصرف یک ماه...More