خودکشی یک جانباز و کودک کار در کرمانشاه؛‌ هشدار کارشناسان درباره تشدید خشونت در جامعه | ایران اینترنشنال

خودکشی یک جانباز و کودک کار در کرمانشاه؛‌ هشدار کارشناسان درباره تشدید خشونت در جامعه

اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کرمانشاه از اقدام به خودسوزی یک جانباز در نزدیکی ساختمان این اداره خبر داد؛ هم‌زمان جمعیت دانشجویی «امام علی» نیز  گزارش داد یک کودک کار ۱۱ ساله در اثر خودکشی در این شهر جانش را از دست داده است.

هادی عسگری،‌ مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کرمانشاه،‌ روز دوشنبه ۱۹ خردادماه گفت: «جانبازی ۱۵ درصد در خیابان نزدیک به اداره کل بنیاد شهید کرمانشاه اقدام به خودسوزی کرد.»

به گفته او،‌ این جانباز برای «دریافت تسهیلات» به این اداره مراجعه کرده بود.

عسگری از موافقت بنیاد شهید با درخواست وام این فرد خبر داد و او را به داشتن «اختلافات خانوادگی» متهم کرد.  

این مقام دولت از انتقال این جانباز به مرکز درمانی برای مداوا خبر داد.

انتشار خبر این خودکشی در حالی است که کارشناسان طی هفته‌های اخیر درباره افزایش میزان خودکشی و خشونت در جامعه هشدار داده‌اند. 

خالد توکلی،‌ جامعه‌شناس،‌ در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا ضمن ابراز نگرانی از رشد خودکشی‌ها میزان آن را از آمار رسمی بالاتر دانست. 

او در این زمینه گفت: «خشونت‌ورزی در جامعه گسترش پیدا کرده و وقتی که همه موانع مقاومت کنند و فرض بر این‌که نتواند این موانع را از سر راه خود بردارد، این خشونت کم‌کم متوجه خودش می‌شود و علیه خودش خشونت را به کار می‌برد.»

پیش از این نیز در اسفندماه آمار اختلالات روان‌شناسی در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال ایران بیش از ۲۳ درصد اعلام شده بود.

احمد حاجبی،‌ مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اعلام این آمار اشاره کرده بود شایع‌ترین اختلال در کشور با ۱۲/۷ درصد «افسردگی» است.

این مقام وزارت بهداشت همچنین از افزایش ترس، اضطراب و مشکلات خانوادگی در جامعه به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا خبر داده بود.

 

خودکشی یک کودک کار در کرمانشاه

روز یکشنبه جمعیت امداد دانشجویی «امام علی» گزارش داد یک پسر ۱۱ ساله از خانواده‌ای با شرایط معیشتی ضعیف در کرمانشاه دست به خودکشی زده و جان باخته است.

این گروه خیریه در صفحه توییتر اعلام کرد آرمین پسر ۱۱ ساله در کرمانشاه پس از دعوا با مادربزرگش با خوردن قرص متادون به زندگی خود پایان داد.

 بر اساس این گزارش، پدر این کودک معتاد بوده و مادرش نیز بر اثر سرطان فوت کرده بود.

جمعیت «امام علی» نوشت با وجود اطلاع‌رسانی به مددکار و مسئولان اورژانس اجتماعی و سازمان بهزیستی برای حمایت و نگهداری از کودکان این خانواده اقدامی در زمینه «شرایط حاد» آن‌ها صورت نگرفت. 

این گزارش اشاره می‌کند که پس از خودکشی این پسر به دلیل نداشتن دستگاه تلفن برای اطلاع‌رسانی به موقع، او پس از انتقال به بیمارستان جانش را از دست داد.

این گروه خیریه نوشت آرمین «قربانی دیگری از کم‌کاری و بی‌توجهی ساختارهای حمایتی از کودکان» است.

روز ششم خردادماه وبسایت سازمان بهزیستی ایران نتایج یک تحقیق در زمینه خودکشی کودکان را منتشر کرده بود که نشان می‌داد «برهم خوردن رابطه عاطفی»، «درگیری با خانواده»، «فروپاشی ساختار خانواده»، «مشکلات روانی» و «استفاده از روش‌های مقابله‌ای ناکارآمد» مهم‌ترین عوامل شناخته‌شده خودکشی‌ در کودکانند.

تازه چه خبر؟
بیش از ۱۵۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای با طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت در ایران موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مخالفت...More
تعدادی از پزشکان عمومی در شیراز و یاسوج، کرمان و تهران‌ با برپایی تجمع‌هایی ضمن اعلام اینکه امکان «‌تامین هزینه اولیه زندگی» خود را ندارند، خواهان...More
براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰...More
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در آخرین جلسه هیات دولت گفت که دولتش بخشی از واقعیت‌ها را به دلیل «لطمه ندیدن» وحدت ملی و اینکه گفتن آنها را مفید فایده...More
سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان با تایید وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت این شرکت، گفت که این حریق مربوط به یکی از ماشین آلات بوده است. ناصر فراهانی...More