خودکشی یک جانباز و کودک کار در کرمانشاه؛‌ هشدار کارشناسان درباره تشدید خشونت در جامعه | ایران اینترنشنال

خودکشی یک جانباز و کودک کار در کرمانشاه؛‌ هشدار کارشناسان درباره تشدید خشونت در جامعه

اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کرمانشاه از اقدام به خودسوزی یک جانباز در نزدیکی ساختمان این اداره خبر داد؛ هم‌زمان جمعیت دانشجویی «امام علی» نیز  گزارش داد یک کودک کار ۱۱ ساله در اثر خودکشی در این شهر جانش را از دست داده است.

هادی عسگری،‌ مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کرمانشاه،‌ روز دوشنبه ۱۹ خردادماه گفت: «جانبازی ۱۵ درصد در خیابان نزدیک به اداره کل بنیاد شهید کرمانشاه اقدام به خودسوزی کرد.»

به گفته او،‌ این جانباز برای «دریافت تسهیلات» به این اداره مراجعه کرده بود.

عسگری از موافقت بنیاد شهید با درخواست وام این فرد خبر داد و او را به داشتن «اختلافات خانوادگی» متهم کرد.  

این مقام دولت از انتقال این جانباز به مرکز درمانی برای مداوا خبر داد.

انتشار خبر این خودکشی در حالی است که کارشناسان طی هفته‌های اخیر درباره افزایش میزان خودکشی و خشونت در جامعه هشدار داده‌اند. 

خالد توکلی،‌ جامعه‌شناس،‌ در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا ضمن ابراز نگرانی از رشد خودکشی‌ها میزان آن را از آمار رسمی بالاتر دانست. 

او در این زمینه گفت: «خشونت‌ورزی در جامعه گسترش پیدا کرده و وقتی که همه موانع مقاومت کنند و فرض بر این‌که نتواند این موانع را از سر راه خود بردارد، این خشونت کم‌کم متوجه خودش می‌شود و علیه خودش خشونت را به کار می‌برد.»

پیش از این نیز در اسفندماه آمار اختلالات روان‌شناسی در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال ایران بیش از ۲۳ درصد اعلام شده بود.

احمد حاجبی،‌ مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اعلام این آمار اشاره کرده بود شایع‌ترین اختلال در کشور با ۱۲/۷ درصد «افسردگی» است.

این مقام وزارت بهداشت همچنین از افزایش ترس، اضطراب و مشکلات خانوادگی در جامعه به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا خبر داده بود.

 

خودکشی یک کودک کار در کرمانشاه

روز یکشنبه جمعیت امداد دانشجویی «امام علی» گزارش داد یک پسر ۱۱ ساله از خانواده‌ای با شرایط معیشتی ضعیف در کرمانشاه دست به خودکشی زده و جان باخته است.

این گروه خیریه در صفحه توییتر اعلام کرد آرمین پسر ۱۱ ساله در کرمانشاه پس از دعوا با مادربزرگش با خوردن قرص متادون به زندگی خود پایان داد.

 بر اساس این گزارش، پدر این کودک معتاد بوده و مادرش نیز بر اثر سرطان فوت کرده بود.

جمعیت «امام علی» نوشت با وجود اطلاع‌رسانی به مددکار و مسئولان اورژانس اجتماعی و سازمان بهزیستی برای حمایت و نگهداری از کودکان این خانواده اقدامی در زمینه «شرایط حاد» آن‌ها صورت نگرفت. 

این گزارش اشاره می‌کند که پس از خودکشی این پسر به دلیل نداشتن دستگاه تلفن برای اطلاع‌رسانی به موقع، او پس از انتقال به بیمارستان جانش را از دست داد.

این گروه خیریه نوشت آرمین «قربانی دیگری از کم‌کاری و بی‌توجهی ساختارهای حمایتی از کودکان» است.

روز ششم خردادماه وبسایت سازمان بهزیستی ایران نتایج یک تحقیق در زمینه خودکشی کودکان را منتشر کرده بود که نشان می‌داد «برهم خوردن رابطه عاطفی»، «درگیری با خانواده»، «فروپاشی ساختار خانواده»، «مشکلات روانی» و «استفاده از روش‌های مقابله‌ای ناکارآمد» مهم‌ترین عوامل شناخته‌شده خودکشی‌ در کودکانند.

تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More