خطیب‌زاده: هر دخالتی در اجرای حکم احمدرضا جلالی غیرقابل پذیرش است | ایران اینترنشنال

خطیب‌زاده: هر دخالتی در اجرای حکم احمدرضا جلالی غیرقابل پذیرش است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، توییت وزیر خارجه سوئد درباره تماس او با محمدجواد ظریف درباره احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی و سوئدی، را «ناقص و غلط» خواند.

خطیب‌زاده گفت با اشاره به سخنان محمدجواد ظریف در تماس تلفنی با وزیر خارجه سوئد گفت هرگونه دخالت در صدور یا اجرای احکام قضایی مردود و غیرقابل پذیرش است.

آن لینده، وزیر خارجه سوئد، در توییتی با اشاره به گزارش هایی درباره احتمال اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی و سوئدی نوشت: «درباره این‌که ممکن است این حکم اجرا شود، با [محمدجواد] ظریف صحبت کردم، سوئد مجازات اعدام را محکوم می‌کند و تلاش می‌کند تا مانع اجرای این حکم شود.»

 ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی، روز سه‌شنبه از انتقال این پژوهشگر ایرانی‌-سوئدی زندانی در تهران به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام خبر داد. سازمان عفو بین‌الملل نیز از جامعه جهانی خواسته پیش از آن‌که دیر شود برای نجات جان جلالی اقدام کند.

احمدرضا جلالی، پژوهشگر و متخصص امدادرسانی، پس از سفری با دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران در ۵ اردیبهشت‌ماه ۹۵ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به اتهام «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» به اعدام محکوم شد. 

او سال ۹۶ در زندان همه اتهامات را رد کرده و گفته بود که توسط سازمان پدافند غیرعامل برای سخنرانی درباره تسریع سیستم بهداشتی علیه حملات تروریستی رادیواکتیو، شیمیایی و بیولوژیکی دعوت شده اما شش بعد از این جلسات در سفر علمی به تهران توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

انتقال احمدرضا جلالی به سلول انفرادی با انتشار جزئیاتی درباره پرونده اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی و دیگر متهمان پرونده اقدام برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق هم‌زمان شده است. قرار است دادگاه اسدالله اسدی دو روز دیگر برگزار شود.

در همین حال گمانه‌زنی‌هایی درباره تلاش جمهوری اسلامی برای مبادله اسدالله اسدی با احمدرضا جلالی مطرح شده است.

اسدی و سه ایرانی دیگر به تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در سال ۹۷ متهم شده‌اند. نشست سازمان مجاهدین خلق دهم تیرماه ۹۷ در حومه پاریس برگزار شد. پس از برگزاری این نشست و هم‌زمان با سفر حسن روحانی به اروپا، اعلام شد که یک زوج ایرانی-بلژیکی و یک دیپلمات ایرانی به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در این نشست بازداشت شده‌اند.

تازه چه خبر؟
بیش از ۱۵۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای با طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت در ایران موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مخالفت...More
تعدادی از پزشکان عمومی در شیراز و یاسوج، کرمان و تهران‌ با برپایی تجمع‌هایی ضمن اعلام اینکه امکان «‌تامین هزینه اولیه زندگی» خود را ندارند، خواهان...More
براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰...More
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در آخرین جلسه هیات دولت گفت که دولتش بخشی از واقعیت‌ها را به دلیل «لطمه ندیدن» وحدت ملی و اینکه گفتن آنها را مفید فایده...More
سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان با تایید وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت این شرکت، گفت که این حریق مربوط به یکی از ماشین آلات بوده است. ناصر فراهانی...More