خطیب‌زاده: هر دخالتی در اجرای حکم احمدرضا جلالی غیرقابل پذیرش است | ایران اینترنشنال

خطیب‌زاده: هر دخالتی در اجرای حکم احمدرضا جلالی غیرقابل پذیرش است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، توییت وزیر خارجه سوئد درباره تماس او با محمدجواد ظریف درباره احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی و سوئدی، را «ناقص و غلط» خواند.

خطیب‌زاده گفت با اشاره به سخنان محمدجواد ظریف در تماس تلفنی با وزیر خارجه سوئد گفت هرگونه دخالت در صدور یا اجرای احکام قضایی مردود و غیرقابل پذیرش است.

آن لینده، وزیر خارجه سوئد، در توییتی با اشاره به گزارش هایی درباره احتمال اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی و سوئدی نوشت: «درباره این‌که ممکن است این حکم اجرا شود، با [محمدجواد] ظریف صحبت کردم، سوئد مجازات اعدام را محکوم می‌کند و تلاش می‌کند تا مانع اجرای این حکم شود.»

 ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی، روز سه‌شنبه از انتقال این پژوهشگر ایرانی‌-سوئدی زندانی در تهران به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام خبر داد. سازمان عفو بین‌الملل نیز از جامعه جهانی خواسته پیش از آن‌که دیر شود برای نجات جان جلالی اقدام کند.

احمدرضا جلالی، پژوهشگر و متخصص امدادرسانی، پس از سفری با دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران در ۵ اردیبهشت‌ماه ۹۵ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به اتهام «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» به اعدام محکوم شد. 

او سال ۹۶ در زندان همه اتهامات را رد کرده و گفته بود که توسط سازمان پدافند غیرعامل برای سخنرانی درباره تسریع سیستم بهداشتی علیه حملات تروریستی رادیواکتیو، شیمیایی و بیولوژیکی دعوت شده اما شش بعد از این جلسات در سفر علمی به تهران توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

انتقال احمدرضا جلالی به سلول انفرادی با انتشار جزئیاتی درباره پرونده اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی و دیگر متهمان پرونده اقدام برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق هم‌زمان شده است. قرار است دادگاه اسدالله اسدی دو روز دیگر برگزار شود.

در همین حال گمانه‌زنی‌هایی درباره تلاش جمهوری اسلامی برای مبادله اسدالله اسدی با احمدرضا جلالی مطرح شده است.

اسدی و سه ایرانی دیگر به تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در سال ۹۷ متهم شده‌اند. نشست سازمان مجاهدین خلق دهم تیرماه ۹۷ در حومه پاریس برگزار شد. پس از برگزاری این نشست و هم‌زمان با سفر حسن روحانی به اروپا، اعلام شد که یک زوج ایرانی-بلژیکی و یک دیپلمات ایرانی به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در این نشست بازداشت شده‌اند.

تازه چه خبر؟
همزمان با گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو درباره کشته شدن دو برادر در پیرانشهر، وزارت اطلاعات اعلام کرد که دو عضو یک گروه کرد به دست نیروهای امنیتی...More
چن شو، سفیر چین نزد سازمان ملل متحد در ژنو، انتقادات فزاینده قدرت‌های غربی از سوابق حقوق بشری چین در هنگ‌کنگ و مناطق سین کیانگ و تبت را رد کرد. او...More
یک وکیل دادگستری خبر داد که توریستی فرانسوی به نام بنجامین از ۹ ماه پیش در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی است. سعید دهقان در توییتی نوشت که او «با...More
بیش از ۸۰ فعال سیاسی و مدنی در بیانیه ای اعلام کردند که مرگ بهنام محجوبی بار دیگر «وضع اسفبار» دستگاه قضایی در ایران را برجسته‌تر کرد. نویسندگان این...More
محمدرضا هاشمیان،‌ فوق تخصص آی‌سی‌یو در بیمارستان «مسیح دانشوری»،‌ از اختلاف نظر با وزارت بهداشت در زمینه علائم بالینی ویروس کرونای جهش‌یافته خبر داد...More