خطیب‌زاده فایل صوتی منسوب به ظریف درباره هواپیمای اوکراینی را رد کرد | ایران اینترنشنال

خطیب‌زاده فایل صوتی منسوب به ظریف درباره هواپیمای اوکراینی را رد کرد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه گزارش شبکه سی‌بی‌سی درباره فایل صوتی منسوب به محمد جواد ظریف مبنی بر احتمال شلیک «عمدی» به هواپیمای اوکراینی را «بی اعتبار» خواند.

خطیب‌زاده تاکید کرد که «ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است.»

به گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا، دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن شخصی که گفته می‌شود محمد جواد ظریف، است از احتمال «عمدی بودن» هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک های سپاه پاسداران، سخن می‌گوید.

در این فایل صوتی شخصی که گفته می‌شود ظریف است، خاطرنشان می‌کند که شلیک عمدی به این هواپیما توسط  دو یا سه  فرد «نفوذی» در سپاه پاسداران «اصلا نامحتمل نیست.»

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد «ادعاهای مطرح شده در این مقاله ناصحیح و بی اعتبار است» و «بسیاری از حرف‌های منتسب» به ظریف با ادبیات او «سازگاری» ندارد.

او در عین حال گفت ظریف در تماس‌های خود با مقامات کشورهای ذینفع از جمله وزیر خارجه کانادا از احتمال «مداخلات الکترونیکی خارجی و یا حضور عناصر نفوذی» در شلیک به این هواپیما سخن گفته است.

خطیب‌زاده اعلام کرد که مراجع امنیتی نیز همه این احتمالات را بررسی کرده و در نهایت این حادثه را «اشتباه انسانی» تشخیص داده‌اند.

به گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا، در این فایل صوتی، شخصی که گفته می‌شود ظریف است، می گوید مقامات عالی رتبه دولتی و نظامی جمهوری اسلامی «هرگز» حقیقت را در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی افشا نخواهند کرد زیرا با این کار «برخی درها به سوی سیستم دفاعی کشور باز می شود» که به صلاح کشور نیست. 

 رالف گودیل، مشاور نخست وزیر کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی، گفت که در ماه نوامبر نسخه‌ای از این فایل صوتی در اختیار تیم تحقیق و تفحص کانادا قرار گرفته است. 

آندری شوچنکو، سفیر اوکراین در کانادا، به سی‌بی‌سی گفت این کشور برای اولین بار از وجود این فایل صوتی با خبر می‌شود.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More