خطیب‌زاده فایل صوتی منسوب به ظریف درباره هواپیمای اوکراینی را رد کرد | ایران اینترنشنال

خطیب‌زاده فایل صوتی منسوب به ظریف درباره هواپیمای اوکراینی را رد کرد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه گزارش شبکه سی‌بی‌سی درباره فایل صوتی منسوب به محمد جواد ظریف مبنی بر احتمال شلیک «عمدی» به هواپیمای اوکراینی را «بی اعتبار» خواند.

خطیب‌زاده تاکید کرد که «ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است.»

به گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا، دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن شخصی که گفته می‌شود محمد جواد ظریف، است از احتمال «عمدی بودن» هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک های سپاه پاسداران، سخن می‌گوید.

در این فایل صوتی شخصی که گفته می‌شود ظریف است، خاطرنشان می‌کند که شلیک عمدی به این هواپیما توسط  دو یا سه  فرد «نفوذی» در سپاه پاسداران «اصلا نامحتمل نیست.»

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد «ادعاهای مطرح شده در این مقاله ناصحیح و بی اعتبار است» و «بسیاری از حرف‌های منتسب» به ظریف با ادبیات او «سازگاری» ندارد.

او در عین حال گفت ظریف در تماس‌های خود با مقامات کشورهای ذینفع از جمله وزیر خارجه کانادا از احتمال «مداخلات الکترونیکی خارجی و یا حضور عناصر نفوذی» در شلیک به این هواپیما سخن گفته است.

خطیب‌زاده اعلام کرد که مراجع امنیتی نیز همه این احتمالات را بررسی کرده و در نهایت این حادثه را «اشتباه انسانی» تشخیص داده‌اند.

به گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا، در این فایل صوتی، شخصی که گفته می‌شود ظریف است، می گوید مقامات عالی رتبه دولتی و نظامی جمهوری اسلامی «هرگز» حقیقت را در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی افشا نخواهند کرد زیرا با این کار «برخی درها به سوی سیستم دفاعی کشور باز می شود» که به صلاح کشور نیست. 

 رالف گودیل، مشاور نخست وزیر کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی، گفت که در ماه نوامبر نسخه‌ای از این فایل صوتی در اختیار تیم تحقیق و تفحص کانادا قرار گرفته است. 

آندری شوچنکو، سفیر اوکراین در کانادا، به سی‌بی‌سی گفت این کشور برای اولین بار از وجود این فایل صوتی با خبر می‌شود.

تازه چه خبر؟
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More
علی مرادزاده، رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، از پدیده «انبارخوابی» خبر داد و دلیل آن را افزایش روز افزون کرایه‌خانه و بیکاری‌های ناشی از کرونا...More