خطیب‌زاده: دلیل لغو سفر ظریف به اروپا لجستیکی بود | ایران اینترنشنال

خطیب‌زاده: دلیل لغو سفر ظریف به اروپا لجستیکی بود

 

پس از آنکه رسانه‌های آلمان گزارش دادند سفر محمدجواد ظریف به این کشور به دلیل اعدام نوید افکاری لغو شده است، سخنگوی وزارت خارجه ایران دلیل لغو سفر ظریف به اروپا را «لجستیکی» و شیوع کرونا اعلام کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۴ شهریور گفت: «به دلیل مشکلات لجستیک ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ هنوز این سفر‌ها قطعی نشده و بعید است که در چند هفته آینده قطعی شود.»

پیش از این رسانه‌ها خبر داده بودند که قرار است محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، برای گفت‌وگو درباره برجام و «مکانیسم ماشه» به  آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا سفر کند.

برخی رسانه‌های آلمان، از جمله روزنامه‌های بیلد و تاتز، روز یکشنبه خبر دادند به دنبال اعدام نوید افکاری، سفر محمدجواد ظریف به این کشور لغو شده است.

سفارت آلمان در تهران نیز با انتشار پیام بربل کوفلر، کمیسر حقوق بشر آلمان، اعلام کرده بود: «عمیقا از اعدام نوید افکاری متحير شديم. پذیرفتنی نیست که برای خاموش کردن صداهای مخالف، قوانین اساسی حقوقی نادیده گرفته شوند. دو برادر نوید هنوز در زندان هستند و اکنون به همبستگی ما نیاز دارند.»

همزمان اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد اعدام نوید افکاری را به شدیدترین لحن محکوم می‌کند و افزود که که به صراحت با استفاده از مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است و آن را مجازاتی بی‌رحمانه و غیرانسانی می‌داند.

وزارت خارجه فرانسه نیز اعدام نوید افکاری را محکوم کرده است.

در همین حال روز دوشنبه علی باقری، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، به واکنش سفارت‌خانه‌های اروپایی به اعدام نوید افکاری اعتراض کرد.

او گفت: «اگر از حق و عدل و انصاف بویی نبرده‌اید لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کنید و مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ پراکنی نشوید.»

واکنش وزارت خارجه ایران به اتهام تلاش برای ترور سفیر آمریکا

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، همچنین گزارش نشریه «پولیتیکو» درباره تلاش جمهوری اسلامی برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را رد کرد و آن را «بخشی از کارزار ضداطلاعاتی دولت ترامپ علیه ایران» خواند.

خطیب‌زاده در عین حال تاکید کرد که  جمهوری اسلامی ایران پیگیری حقوقی بین‌المللی در ارتباط با «ترور قاسم سلیمانی» را «در تمامی سطوح ادامه خواهد داد».

دو مقام دولت آمریکا روز یکشنبه به نشریه «پولیتیکو» گفتند بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی، جمهوری اسلامی ایران در حال توطئه برای کشتن لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، به عنوان انتقام مرگ قاسم سلیمانی است.

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More