خطیب‌زاده ارتباط بین توقیف نفتکش کره‌ای و توقیف نفتکش ایرانی را رد کرد | ایران اینترنشنال

خطیب‌زاده ارتباط بین توقیف نفتکش کره‌ای و توقیف نفتکش ایرانی را رد کرد

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، درباره ارتباط دو حادثه توقیف نفتکش کره جنوبی از سوی سپاه پاسداران و توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی گفت: «الان فضا سیاست‌زده است و همه می‌خواهند همه چیز را به هم متصل کنند.»

خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود درباره توقیف نفتکش ایرانی از سوی اندونزی گفت تهران «تاکنون برخی اطلاعات ضد و نقیض» در ارتباط با توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی دریافت کرده و «منتظر گزارش بیشتری از سوی دولت اندونزی هستیم.»

این مقام‌ جمهوری اسلامی اطلاعات بیشتری از محتوای گزارش‌های دریافت شده را اعلام نکرد.

گارد ساحلی اندونزی روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه خبر داد دو تانکر با نام‌های «ام‌تی هورس» با پرچم ایران و «ام‌تی فری» با پرچم پاناما را در آب‌های پونتایاناک،‌ واقع در استان کالیمانتان غربی این کشور، توقیف کرده است.

دلیل اولیه این اقدام «نقض حق عبور و مرور» از جمله در ارتباط با انتقال سوخت تانکر به تانکر،‌ خاموش کردن سیستم شناسایی خودکار، عدم اهتزاز پرچم ملی و همچنین نشت سوخت اعلام شد.

در حالی که این اتفاق همزمان با افزایش اختلاف‌ها میان تهران و سئول بر سر نفتکش توقیف‌شده کره جنوبی توسط سپاه پاسداران روی داده، خطیب‌زاده در نشست خبری خود گفت: «البته موضوع رخ داده فنی است و در بحث کشتی‌رانی این گونه اتفاقات قبلا نیز رخ داده است.» 

او ادامه داد: «سازمان بنادر و  شرکت صاحب کشتی پیگیر موضوع هستند. همچنین وزارت خارجه و سفارت ایران در اندونزی  نیز پیگیر این مسئله هستند.»

کمتر از یک ماه پیش یک نفتکش کره جنوبی توسط سپاه پاسداران در آب‌های خلیج فارس توقیف شد که از میان خدمه این کشتی توقیف‌شده دو نفر تبعه اندونزی بوده‌اند.

سفارت اندونزی در تهران پس از این اقدام سپاه پاسداران، در رابطه با وضعیت شهروندان شاغلش در این نفتکش توقیف‌شده یادداشتی اعتراضی به وزارت امور خارجه ایران داده بود.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی پس از توقیف نفتکش این کشور اعلام کرد ایران یک میلیارد دلار از بدهی‌های خود از سئول را می‌خواهد.

اما خطیب‌زاده در نشست خبری روز دوشنبه گفت: «درباره بدهی از کره جنوبی هیچ اتفاقی نیفتاده است، امیدوارم راه‌حل‌های پیشنهادی خودشان اجرایی شود.»

 

اتفاق جدیدی درباره برجام نیفتاده است

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره تحولات مربوط به برجام گفت: «هیچ اتفاق جدیدی در مورد برجام شاهد نبودیم.»

او ادامه داد: «موضع‌مان را هم قبلا مطرح کردیم و آن، این است که باید شاهد رفع تحریم‌ها و اجرای موثر توافق از سوی آمریکا و دیگر طرف‌ها باشیم. تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، هیچ اتفاقی از سوی ایران رقم نمی‌خورد.»

خطیب‌زاده همچنین بار دیگر از کشورهای اروپایی انتقاد کرد و گفت: «اگر قرار به عدم اجرای تعهدات باشد، ما می‌توانیم لیست بلندی را مطرح کنیم. آنها به جای فرافکنی به اجرای موثر تعهدات‌شان بازگردند. امروز که چند روز از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور آمریکا می‌گذرد، هنوز هیچ اقدامی از طرف اروپایی ندیدیم.»

او در پاسخ به سوالی درباره تیم سیاست خارجی بایدن و تاثیر آن بر احیای برجام نیز گفت: «این یک موضوع داخلی است و من در این باره موضع‌گیری نمی‌کنم.»

تازه چه خبر؟
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، اعلام کرد که پس از ارسال نامه نایب رییس مجلس به رییس قوه قضاییه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی درباره...More
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی خبر داد سومین محموله واکسن روسی کرونا روز پنج‌شنبه وارد ایران می‌شود. این خبرگزاری نوشت که سفارت ایران در روسیه سومین...More
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به اقدام ایران در رد دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست اعضای برجام گفت آمریکا راه دیپلماسی را باز...More
پس از آنکه دفتر پلیس ساختمان کنگره آمریکا از «توطئه» یک گروه شبه نظامی ناشناس برای ورود به ساختمان کنگره در روز پنج‌شنبه خبر داد، مجلس نمایندگان نشست...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت در نتیجه سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ، ایران اجزای کلیدی برنامه هسته‌ای خود را توسعه داد و در اثر این سیاست...More