خطر اعدام سومین زندانی سیاسی در هفته‌های اخیر؛ رسانه‌های حکومتی حیدر قربانی را «تروریست» خواندند | ایران اینترنشنال

خطر اعدام سومین زندانی سیاسی در هفته‌های اخیر؛ رسانه‌های حکومتی حیدر قربانی را «تروریست» خواندند

پس از اعدام مصطفی صالحی و نوید افکاری دو زندانی سیاسی بازداشتی در پی اعتراض‌‌های سراسری،‌ اکنون با افزایش نگرانی‌ها از تایید حکم اعدام یک زندانی سیاسی کرد به نام حیدر قربانی، باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیما او را «تروریست» خوانده و مخالفت‌ها با اعدام او را «اسم رمز بازی با افکار عمومی» عنوان کرده است.

هم‌زمان با هشدارها درباره خطر اعدام قریب‌الوقوع  قربانی، باشگاه خبرنگاران جوان ویدیویی را منتشر کرد و خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه دوم مهرماه این ویدیو را بازنشر کرد. در وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان، قربانی «تروریستی که از کولبران اخاذی می‌کرد» خوانده شده و در ویدیوی منتشر شده نیز او در مقابل خانواده برخی کشته‌شدگان قرار داده شده است. 

پیشتر نیز دستگاه قضایی و رسانه‌های حکومت ایران در گزارش‌های ویدیویی مشابه در مورد پرونده نوید افکاری و مصطفی صالحی آن‌ها را «قاتل» خوانده بودند. در یک مورد اخیر، در پی انتشارگزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن نادر مختاری، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸، در زندان کهریزک هم مدیرکل زندان‌های تهران روز سه‌شنبه او را «سارق» خواند و گفت در اعتراض‌ها حضور نداشته است.

در ویدیوی ساخته‌شده‌ای درباره نوید افکاری، بازداشتی اعدام‌شده اعتراضات مرداد ۱۳۹۷، که از صداوسیما به نمایش درآمد، خانواده یک کارمند جان‌باخته حراست سازمان آب و فاضلاب شیراز در حال گریه و سرزنش افکاری نشان داده شدند. 

حیدر قربانی که اکنون حکم اعدام او، به اتهام «قتل چند تن از اعضای سپاه پاسداران» در شهرستان کامیاران،‌ از سوی دیوان عالی کشور تایید شده، زندانی سیاسی کردی است که در سال ۱۳۹۵ بازداشت شده بود.

حکم اعدام او از سوی شعبه یک دادگاه کیفری استان کردستان صادر و در مردادماه امسال نهایتا پس از تایید دیوان عالی به اجرای احکام سنندج ابلاغ شد.

این زندانی سیاسی به عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران و «شورش مسلحانه» نیز متهم شده است.

 

خانواده قربانی: او شکنجه شده است

با جدی‌تر شدن احتمال اجرای این حکم، ‌همسر و فرزند این زندانی سیاسی در پیام‌های تصویری اعلام کردند از او «زیر سخت‌ترین شکنجه‌های جسمانی» اعتراف گرفته شده است.

آن‌ها برای جلوگیری از اجرای این حکم اعدام طلب کمک کرده‌اند.

صالح نیکبخت،‌ وکیل قربانی، نیز گفته است هیچ‌یک از مصادیق اتهام «بغی» که به او نسبت داده شده در مورد موکلش وجود ندارد.

 

 

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در همین زمینه به ابراهیم رییسی،‌ رییس قوه قضاییه، نامه نوشته و خواستار توقف حکم اعدام این زندانی ۴۷ ساله شده است.

منتقدان این حکم آن را دارای ایراد‌های متعدد در روند دادرسی می‌دانند.

در دو مورد اخیر دیگر نیز موضوع شکنجه و ایرادهای شکلی و ماهوی پرونده زندانیان سیاسی اعدام‌شده مورد انتقاد رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر قرار گرفته بود.

در مورد نوید افکاری و مصطفی صالحی پیش از اعدام گزارش‌های مبنی بر اعتراف به قتل به دلیل «شکنجه» منتشر شده بود. وب‌سایت کلمه  هم گزارش داده نادر مختاری نیز که در زندان کهریزک کشته شده،‌ در جریان اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه به دلیل ضرب و شتم ماموران امنیتی به کما رفته و به دلیل کارشکنی امنیتی در مقابل رسیدگی پزشکی، جانش را از دست داده است.

دستگاه قضایی ایران هرگونه ایراد در دادرسی را رد می‌کند.

کاربران رسانه‌های اجتماعی و فعالان حقوق بشر با راه‌اندازی کارزاری نسبت به خطر اجرای حکم قربانی بیش از پیش ابراز نگرانی کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های بریتانیایی به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گزارش دادند نازنین برای محاکمه تحت اتهام جدید تبلیغ علیه نظام، دوشنبه آینده به...More
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More