خرید واکسن چینی کرونا از سوی هلال احمر؛ روحانی: امکانات انتقال واکسن در هر دمایی را داریم | ایران اینترنشنال

خرید واکسن چینی کرونا از سوی هلال احمر؛ روحانی: امکانات انتقال واکسن در هر دمایی را داریم

 

در حالی که هنوز برند واکسن کرونای خریداری‌شده توسط ایران مشخص نشده، رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرد که این سازمان واکسن کرونای چینی خریداری خواهد کرد.

کریم همتی در مصاحبه‌ای با صداوسیما گفت: «واکسن خریداری‌شده توسط ما چینی است، اما سازمان غذا و دارو همه داروها و واکسن‌ها را به شدت مورد نظارت قرار می‌دهد.»

او در عین حال نگفت که کل خرید واکسن برای ایران از چین انجام می‌شود، یا این‌که این واکسن بخشی از واکسن‌های خریداری‌شده توسط ایران است.

 

 

پیشتر، سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، از رایزنی با هندوستان، روسیه و چین برای خرید واکسن ویروس کرونا خبر داده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی که پیش از این سخنان متناقضی را درباره خرید واکسن کرونا بیان کرده بودند، در روزهای گذشته از خرید ۱۶ میلیون واکسن خبر داده‌اند؛ با این حال اعلام نشده که قرار است ایران کدام نوع واکسن را خریداری کند.

روز شنبه ۶ دی‌ماه  نیز رییس‌جمهوری ایران اعلام کرد که امکانات انتقال هر واکسنی به کشور وجود دارد و دولت حاضر نیست مردم دوره آزمایشی یک واکسن «غیرمعتبر» را بگذرانند.

حسن روحانی گفت: «هر کجا واکسن معتبری پیدا شود حتما می‌خریم، اما حاضر نیستیم مردم ما دوره آزمایشی یک واکسن غیرمعتبر را بگذرانند.»

او تاکید کرد که ایران امکانات حمل‌و‌نقل واکسن با هر دمایی را دارد.

برخی مقام‌های ایران پیشتر گفته بودند این کشور واکسن‌های آمریکایی را به دلیل مشکل حمل‌ونقل و نیاز به یخچال‌هایی با دمای بسیار پایین، نمی‌خرد.

در همین حال برخی از چهره‌های اصولگرا علیه خرید واکسن خارجی کرونا سخن گفته‌اند.

مقام‌های ستاد اجرایی فرمان امام، از ارگان‌های زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، از تولید واکسن داخلی کرونا خبر داده‌اند، اما مشخصات فنی این واکسن اعلام نشده و هنوز روی انسان آزمایش نشده است.

ستاد اجرایی فرمان امام از روز سه‌شنبه هفته گذشته ثبت‌نام داوطلبان تست انسانی واکسن ایرانی را آغاز کرده است.

روحانی همچنین گفت: «در خرید هم مشکل داریم، اما از مشکل عبور می‌کنیم.»

او با اشاره به موافقت دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) با خرید واکسن کرونا افزود که اعلام شده بود این پول باید به یک بانک آمریکایی برود.

رییس‌جمهوری ایران گفت: «شما که مترصد هستید پولی از ما پیدا کرده تا آن را بگیرید. چگونه می‌توان به شما اعتماد کرد؟»

 

 

روحانی همچنین گفت: «من نامه‌ای به بانک مرکزی نوشتم و چند راه معمولی را معرفی کردم، اما نگذاشتند. مردم فکر نکنند ما مشکل نداریم.»

او در عین حال توضیح نداد که در نهایت چه تصمیمی برای انتقال این پول گرفته شده است.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی،  شامگاه پنجشنبه ۴ دی‌ماه در یک برنامه تلویزیونی، گفته بود که ایران انتقال پول از کره جنوبی به یک بانک آمریکایی را قبول نکرده و از طریق سه بانک شامل یک بانک ترکیه‌ای، اروپایی و یکی از شعب بانک‌های ایرانی فعال در امور بین‌الملل مجوز اوفک را دریافت کرده است.

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More